Nieodpowiedzialne decyzje
Czy znaczy to, że ludzie nie biorą przysięgi małżeńskiej zbyt serio? W chwili zawarcia małżeństwa często nie myśli się o tym co będzie potem - trudno się spodziewać, że w dniu jego zawierania myśli się już o rozwodzie. Decyzję o wejściu w formalny związek podejmuje się dziś zbyt pochopnie, często pod presją otoczenia, jak chociażby w przypadku posiadania dzieci z daną osobą. Taki związek z rozsądku niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Wychowywać wspólne dzieci można przecież nawet żyjąc oddzielnie. Przed zawarciem małżeństwa - czy to kościelnego, czy też cywilnego - zastanówmy się dobrze, czy to aby odpowiednia decyzja.
Rodzaje rozwodów
W Polsce orzeka się dwa rodzaje rozwodów. Są to rozwody z orzekaniem o winie i rozwody bez orzekania o winie. Pierwsza opcja, prowadzi do szybszego załatwienia wszystkich formalności, zabiera mniej czasu i jest mniej kosztowna. Większość unieważniana małżeństw ma właśnie taki tryb.
Druga opcja jest bardziej złożona. Korzysta się z niej w przypadku, gdy jedna strona oskarża drugą o jednostronne zaniedbanie lub niedotrzymanie obowiązków małżeńskich. Chodzi tu najczęściej o zdrady, problemy z używkami - głównie alkoholem lub skrajną niegospodarność w zarządzaniu majątkiem.
Aby przeprowadzić taki rozwód, konieczne jest udowodnienie stawianych drugiej stronie zarzutów, poprzez przedstawienie odpowiednich dowodów. Można je zgromadzić i przygotować samemu lub zlecić odpowiednim osobom, które zajmują się tego rodzaju działalnością. Mowa tu o prywatnych agencjach detektywistycznych. Najczęściej z ich usług korzysta się w przypadku podejrzenia zdrady małżeńskiej jednego z partnerów.
Pomoc w udowodnieniu winy
Jeśli mamy obawy, że jesteśmy zdradzani, dobrym pomysłem może okazać się konsultacja z osobą, która pracuje jako prywatny detektyw. Cena usługi będzie zależna od jej rodzaju i zakresu koniecznych działań. Niezależnie, czy nasze podejrzenia się sprawdzą, czy nie, otrzymamy wszystkie zebrane dowody - zarówno te na winę, jak i potwierdzające niewinność podejrzanej osoby.
Zastanówmy się dwa razy
Zanim zdecydujemy się na drastyczne kroki, warto zastanowić się, czy są one konieczne. Być może warto porozmawiać po prostu z małżonkiem i wyjaśnić sprawy oraz przedstawić swoje oczekiwania. Nawet jeśli stwierdzimy już, że nie ma czego ratować, to warto zastanowić się nad separacją lub podjąć mediację. Nic w ten sposób nie tracimy, a możemy tylko zyskać - zwłaszcza jeśli nasza rodzina jest więcej niż dwuosobowa.