Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 02:14
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Przewidywane oskładkowanie wszystkich umów-zleceń i o dzieło wyzwaniem dla ZUS. Zakład będzie potrzebował 3-6 miesięcy do oswajania się z nową sytuacją

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainformowało, że przyszykowało już projekt doskonalenia ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy zakładają objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Z danych GUS dowiadujemy się, że pod koniec I kwartału bieżącego roku pracę na podstawie umów-zleceń i pokrewnych wykonywało prawie 2,3 mln Polaków. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie terminu wprowadzenia reformy. - Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – twierdzi Sławomir Wasilewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.
Podziel się
Oceń

Trwają prace nad doskonaleniem ustawy o systemie ubezpieczeń społecznym oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Przygotowany projekt przewiduje objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi - emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym - umów cywilnoprawnych, w tym wymienionych wcześniej umów-zleceń czy umów o dzieło. Wyjątkiem byłyby umowy wykonywane przez uczniów szkół średnich bądź studentów, którzy nie ukończyli 26 lat. Oskładkowanie tych umów to jedno ze zobowiązań w ramach KPO (Krajowego Planu Odbudowy). Polska to jedyny kraj w Europie, w którym nie ma obowiązku opłacania pełnych składek ZUS do wszystkich umów-zleceń. Aktualnie umowa-zlecenie podlega obowiązkowym składkom ZUS, jeżeli dla zleceniobiorcy jest jedynym źródłem utrzymania. Następne umowy-zlecenia, jeśli wartość pierwszej umowy przekraczała wysokość minimalnego wynagrodzenia, nie muszą być składkowane

– W kwestii oskładkowania umów cywilnoprawnych nie mamy jasnych przepisów w tym zakresie, nie ma jeszcze takiego jednolitego projektu aktu prawnego, który by specyfikował, w jaki sposób ta zmiana powinna być zaimplementowana w systemach ubezpieczeń społecznych – mówi w rozmowie z agencją Newseria Biznes Sławomir Wasielewski.

Niezdecydowano jeszcze, kiedy reforma weszłaby w życie. Jak podaje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, do zmiany muszą się dostosować płatnicy składek, ubezpieczeni oraz ZUS. Stąd nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.

Minister finansów Andrzej Domański informował na początku sierpnia, że postulat w składkowania umów cywilnoprawnych powinien nastąpić w najbliższych tygodniach. W czerwcu zaś minister Anna Dziemianowicz-Bąk podawała, że vacatio legis w momencie ustawy powinno być przedłużone nawet do pół roku, żeby przedsiębiorcy mogli przystosować się do zmian.

– Nie powinna to być skomplikowana zmiana dla kompleksowego systemu informatycznego zakładu. Nie mówimy o zbudowaniu systemu całkiem nowego w skali całego państwa, tylko mówimy o wprowadzeniu drobnej zmiany, która w przypadku zakładu wiąże się z nowym kodem tytułu ubezpieczenia i odpowiednim schematem podlegania temu ubezpieczeniu. Tak że to jest zmiana, która w zasadzie jest parametryzowalna i nie będzie wielkim wyzwaniem z perspektywy IT dla zakładu – deklaruje członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS. 

Nowe przepisy dla ZUS świadczą o nowych tytułach ubezpieczeń i zmienianie niektórych druków.

– Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania, ten czas, gdzie zakład byłby w stanie taką zmianę zrealizować, szacuję na trzy–sześć miesięcy. Zmiana oskładkowania umów nie wiązałaby się z dodatkowym zatrudnieniem kadr informatycznych po stronie zakładu –sądzi Sławomir Wasielewski.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, z danych GUS wynika, iż pod koniec marca 2024 roku pracę na bazie umów-zleceń i im podobnych, czyli umów agencyjnych, o świadczenie usług, umów uaktywniających, aktów powołania, a także umów z członkami rad nadzorczych, wykonywało w Polsce 2,29 mln osób. ZUS jednakże informuje, że w ubiegłym roku trafiło 1,2 mln formularzy RUD, na których zgłoszono 1,6 mln umów o dzieło. Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło zostało udokumentowanych w informacji i komunikacji. Na dalszych miejscach znalazły się czynność profesjonalna, naukowa i techniczna, czynność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, czy edukacją.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama