Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 3 maja 2025 10:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

OD MARCA W PORAJU ZEAOS

(Poraj) Gmina Poraj jako jedyna w powiecie myszkowskim nie miała Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Oświaty Samorządowej. Radni długo się zastanawiali, czy taką jednostkę na „własnym podwórku” powołać. Pomysł ten miał zarówno zwolenników, co i przeciwników, którzy obawiali się, że nowa jednostka będzie więcej kosztowała gminę niż dotychczasowa obsługa rachunkowa szkół. Ostatecznie jednak podczas sesji (30 grudnia ub. r) większością głosów podjęli uchwałę o utworzeniu zespołu, który rozpocznie swoją działalność od 1 marca.
Podziel się
Oceń

(Poraj) Gmina Poraj jako jedyna w powiecie myszkowskim nie miała Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Oświaty Samorządowej. Radni długo się zastanawiali, czy taką jednostkę na „własnym podwórku” powołać. Pomysł ten miał zarówno zwolenników, co i przeciwników, którzy obawiali się, że nowa jednostka będzie więcej kosztowała gminę niż dotychczasowa obsługa rachunkowa szkół. Ostatecznie jednak podczas sesji (30 grudnia ub. r) większością głosów podjęli uchwałę o utworzeniu zespołu, który rozpocznie swoją działalność od 1 marca.

 

Już na początku sesji radna Zdzisława Polak próbowała zablokować projekt uchwały, proponując, aby punkt ten został zdjęty z porządku obrad. Po pierwsze – jak przedstawiała to Z. Polak – ten temat nie został odpowiednio omówiony na komisjach, a radni nie otrzymali odpowiednich dokumentów, z których wynikałoby, czy wzrosną czy też zmniejszą się koszty po powołaniu nowej jednostki. Po drugie – radna Polak – miała zastrzeżenia, co do zaproponowanego statutu, który – jej zdaniem - dawałby dużą swobodę kierownikowi zespołu, m.in. w tworzeniu nowych miejsc pracy. - Jeden z zapisów w regulaminie może oznaczać, że kierownik będzie mógł dowolnie decydować o zatrudnieniu, a to z kolei może oznaczać poszerzenie administracji i wzrost kosztów. Jeżeli rozbudujemy administrację, to może nie będzie środków na inne zadania.

 

Oponenta Z. Polak znalazła w osobie radnej Anny Czarneckiej, która szefuje Komisji Oświaty. Stwierdziła ona, że w świetle przepisów prawa (ustawa o systemie oświaty i opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej) zespół nie tylko usprawni funkcjonowanie oświaty w gminie, ale również może przyczynić się do obniżenia kosztów. Te ostatnie – jak wyjaśniła radna – opierając się na informacjach uzyskanych od wójta Mariana Szczerbaka – mają być porównywalne do kosztów, jakie obecnie gmina ponosi, zatrudniając w szkołach księgowe.

 

Radna Czarnecka nie widziała również żadnych zagrożeń w regulaminie zespołu, który jest przecież regulowany przepisami prawa. – Jeżeli na przykład kierownik zespołu pozyska z pośrednictwa pracy pracownika (stażystę), to ten zapis mu to umożliwia.

 

Propozycja radnej Polak, aby punkt ten zdjąć z porządku obrad, nie spotkała się z przychylnością większości radnych. Jednym głosem więcej zdecydowali, że chcą ten projekt uchwały poddać pod głosowanie.

 

W dalszej części sesji również na temat utworzenia zespołu burzliwie dyskutowano. Radna Zdzisława Polak powtarzała, że ZEAOS to nie jest pomysł wcale nowy, a wcześniejszy organ zajmujący się obsługą finansowo – organizacyjną szkół został rozwiązany, bo jego pracownicy zarabiali o wiele więcej niż przeciętni urzędnicy. - Mieliśmy już kiedyś taki zespół, wtedy nazywał się on SAPO. Został on rozwiązany, ponieważ pensje były w nim wygórowane. To był wrzód w urzędzie – powiedziała radna.

 

Zastrzeżenia co do powołania zespołu miał również radny Julian Konieczko. – Rozmawiałem kiedyś z wójtem Olsztyna i zapytałem go szczerze, co on myśli o ZEAOS. On mi odpowiedział, że jest to dobre rozwiązanie dla wójta, ponieważ pozbywa się obowiązków – powiedział. Na to stwierdzenie radna Anna Czarnecka szybko znalazła ripostę. – Tylko należy się cieszyć, że wójt będzie miał więcej czasu na inne zadania.

 

Wśród zwolenników powołania zespołu był również radny Janusz Błaszczyk, który porównał gminną oświatę do dużej firmy. - Wyobrażacie sobie przedsiębiorstwo, w którym pracuje 300 osób i nie mające zespołu obsługi finansowej? – pytał retorycznie Błaszczyk.

 

Uchwała została przyjęta większością głosów: 8 radnych było za, trzech opowiedziało się przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. W związku z tym ZEAOS rozpocznie swoje funkcjonowanie z dniem 1 marca br. (AK)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Co tu współczuć złamał prawo to go osądzaData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:15Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama