Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 20:27
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ROWY ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNE

(powiat myszkowski, powiat zawierciański) Nadal trwa remont drogi wojewódzkiej 791 na odcinku od skrzyżowania z DK 1 w miejscowości Kolonia Poczesna do skrzyżowania z DK 78 w Zawierciu. Niektórzy mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego przy remontowanej drodze tworzone są głębokie rowy – czy pojawią się barierki, czy rowy nie mogą być płytsze? Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, prace prowadzone są zgodnie z projektem, a głębokość przydrożnych rowów wynika z potrzeb odwodnienia drogi.
ROWY ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNE
30 maja 2021r., ul. Mrzygłodzka w Zawierciu
Podziel się
Oceń

Przebudowa DW 791 to duża inwestycja, obejmująca odcinek drogi o długości ponad 24 kilometrów. Inwestycja podzielona jest na pięć odcinków:
- od Kolonii Poczesnej do ronda w Poraju
- od skrzyżowania z ulicą Północną w Poraju do skrzyżowania z DW 789
- od skrzyżowania z DW 789 do obwodnicy Myszkowa
- od obwodnicy Myszkowa do ronda przy strefie ekonomicznej
- od ronda przy strefie ekonomicznej do skrzyżowania z DK 78. 
Należy jednak podkreślić, że powyższy podział ma znaczenie tylko w organizacji pracy. Cały remontowany odcinek drogi wojewódzkiej to jedna inwestycja. Jej zakończenie obecnie planowane jest na sierpień 2022 roku.
Wzdłuż remontowanych odcinków DW 791, na przykład pomiędzy Myszkowem a Zawierciem (ulice Zawiercka i Mrzygłodzka), pomiędzy Myszkowem a Postępem, w miejscowościach Żarki Letnisko i Masłońskie, znajdują się głębokie rowy. Mieszkańcy już kilkukrotnie zwracali nam na nie uwagę. Obawiają się np. tego, że w przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze, kierowca chcący uniknąć zderzenia z innym pojazdem nie ma gdzie „uciec” - zjeżdżając z drogi wpadnie do głębokiego rowu. Niebezpiecznie może być również zimą, jeśli samochód wpadnie z poślizg lub najedzie na zaspę.
Na odcinku między Myszkowem a Zawierciem, gdzie nie zostały jeszcze zakończone wszystkie prace związane z przebudową drogi, nie ma jeszcze znaków poziomych – np. linii wyznaczających pasy ruchu. Przy drodze nie ma oświetlenia ulicznego i po zmroku lub w czasie, gdy jest mgła, kierowcy muszą bardzo uważać, by nie wjechać w głęboki rów, bo nie widać gdzie jest skraj jezdni.
Zapytaliśmy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach m.in. o to, czy przy DW 791 pojawią się barierki i czy przydrożne rowy muszą być tak głębokie. Rzecznik prasowy ZDW podkreśla, że przebudowa trwa, a to oznacza, że droga wciąż jest terenem budowy. Kierowcy mogą z niej korzystać, ale jest to uprawnienie warunkowe. Konieczne jest więc zachowanie szczególnej ostrożności.
- Wszystkie elementy konstrukcji nowej drogi będą podlegały ocenie zgodności wykonania względem projektu i obowiązujących przepisów. Dotyczy to barierek, oznakowania pionowego i poziomego.
Głębokość rowów została opisana w projekcie i wynika z potrzeb odwodnienia drogi. Zostały zaprojektowane zgodnie z przepisami i sztuką budowlaną. Wszędzie tam, gdzie z przepisów wynika potrzeba instalacji barier energochłonnych, takie urządzenia będą umieszczone – przekazuje rzecznik prasowy ZDW w Katowicach Ryszard Pacer.
Jak dodaje, układanie mas bitumicznych ma się zakończyć w czerwcu 2022 roku, a cała przebudowa w sierpniu ‘22 r.
Głębokich rowów obawiają się niektórzy kierowcy. Doszło już do kilku zdarzeń drogowych na różnych odcinkach DW 791, w wyniku których samochody w nich „lądowały”. Oczywistym wydaje się to, że każdy kierujący powinien kierować się zdrowym rozsądkiem. Rowy nie przyciągają samochodów jak magnes i nie powodują wypadków. Wśród najczęstszych przyczyn zdarzeń i wypadków drogowych Policja wskazuje nadmierną prędkość, czy też wymuszanie pierwszeństwa. Jazda pod wpływem alkoholu lub brawura nie polepszają sytuacji – przykładem może być zdarzenie z 19 października, do którego doszło między Zawierciem a Myszkowem. 50-letni kierowca miał prawie 3 promile i zasnął za kierownicą. Uderzył w inny samochód, po czym wjechał do rowu.
Przydrożne rowy nie powodują wypadków, ale mogą mieć wpływ na ich skutki. I właśnie tego obawiają się niektórzy. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama