Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 08:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

DWA ŚWIATY

Urodziłam się w latach pięćdziesiątych i już jako małe dziecko pamiętam, jak przez całą wieś kopano rowy, żeby doprowadzić wodę do każdego wiejskiego gospodarstwa i ulepszyć życie mieszkańców wsi. Pamiętam, że kiedyś po wodę jechało się beczkowozem nawet 2 km, a do prania wodę nosiło się z rzeki w wiaderku. Od tego czasu upłynęło czterdzieści pięć lat. Obecnie wieś ma lepsze połączenia komunikacyjne, sanitarne, telekomunikacyjne, gazowe, a drogi są asfaltowe i nie ma potrzeby łatania ich po każdej zimie. Wójt wychodzi naprzeciw cywilizacji i robi wszystko by zaspokoić potrzeby mieszkańców. Wytycza nowe drogi, pogłębia rowy odwadniające, zabezpiecza pogłębione koryto rzeki wałami, aby nie było problemu w razie ulewnych dreszczów. Studnia to przeżytek, dzieci znają ją z opowiadań starszych osób. Radni i wójt mają na uwadze dobro mieszkańców, a za efekty dobrej organizacji i wyniki pracy otrzymali dotacje z Unii Europejskiej.
Podziel się
Oceń

Urodziłam się w latach pięćdziesiątych i już jako małe dziecko pamiętam, jak przez całą wieś kopano rowy, żeby doprowadzić wodę do każdego wiejskiego gospodarstwa i ulepszyć życie mieszkańców wsi. Pamiętam, że kiedyś po wodę jechało się beczkowozem nawet 2 km, a do prania wodę nosiło się z rzeki w wiaderku. Od tego czasu upłynęło czterdzieści pięć lat. Obecnie wieś ma lepsze połączenia komunikacyjne, sanitarne, telekomunikacyjne, gazowe, a drogi są asfaltowe i nie ma potrzeby łatania ich po każdej zimie. Wójt wychodzi naprzeciw cywilizacji i robi wszystko by zaspokoić potrzeby mieszkańców. Wytycza nowe drogi, pogłębia rowy odwadniające, zabezpiecza pogłębione koryto rzeki wałami, aby nie było problemu w razie ulewnych dreszczów. Studnia to przeżytek, dzieci znają ją z opowiadań starszych osób. Radni i wójt mają na uwadze dobro mieszkańców, a za efekty dobrej organizacji i wyniki pracy otrzymali dotacje z Unii Europejskiej.

 

Mamy 2009 rok, mieszkamy w centrum miasta. Nie mamy kanalizacji, drogi asfaltowej, a co ciekawe, jak na XXI wiek także WODOCIĄGU! Po wodę zmuszeni jesteśmy chodzić z wiaderkiem do studni (nie wspominam o sanitariatach), pranie wykonywane jest, jak w latach pięćdziesiątych. Brak odwodnienia prowadzi do tego, że po deszczach woda utrzymuje się i przejście z ul. Polnej na Kochanowskiego, tak by nie wpaść w błoto, graniczy z cudem. Miasto jest szare i zaniedbane, dużo ulic i uliczek nie ma asfaltu, a za przejeżdżającymi samochodami unoszą się tumany kurzu. Przypominam, że piszę o ulicach przylegających do centrum miasta. Co roku mamy z niewielkimi zmianami tych samych radnych, którzy nie widzą w niczym problemu. Pewnie byłoby z korzyścią, w ramach wymiany, wysłać ich na wieś aby zobaczyli, jak można działać dla dobra wszystkich mieszkańców.

 

Na marginesie – opisuję tu między innymi warunki życia mieszkańców ulicy Miedzianej, którzy nie posiadają sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, ale nie dotyczy to tylko tej uliczki.

Czytelniczka

 

BĘDZIE ŁĄCZNIK

Problemy poruszone przez Czytelniczkę, a z którymi borykają się mieszkańcy opisywanego przez nią fragmentu miasta znajdą wkrótce choć częściowe rozwiązanie. Jeszcze w tym roku powinien powstać łącznik pomiędzy ulicami Polną i Kochanowskiego.

 

23 września minął termin składania protestów, które mogły składać firmy startujące w przetargu na jego budowę. Ponieważ takich nie było wiążące są wyniki przetargu, który odbył się 16 września, a który wygrała firma AKWA z Żarek. Inwestycja polegać będzie na budowie jezdni wraz z chodnikiem po jednej stronie od ulicy Kochanowskiego do Polnej, budowie kanalizacji deszczowej oraz przebudowie znajdujących się tam urządzeń podziemnych: gazociągu, wodociągu i przebudowie sieci elektroenergetycznej. Koszt zadania to ponad 975 tysięcy złotych. Razem z nową drogą wykonane zostanie także oświetlenie uliczne. Prace przy budowie łącznika powinny zakończyć się do 15 grudnia br. (rb)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama