MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!

  • 29.10.2021, 11:49
  • es
MILIONY SPADKU LUB DAROWIZNY? TO ZWYKŁE OSZUSTWO!

Podziel się:

Oceń:

Policja ostrzega przed kolejną metodą wyłudzania pieniędzy, którą posługują się oszuści. Jeśli otrzymamy od nieznajomej osoby wiadomość, w której jesteśmy informowani o dużej kwocie pieniędzy na wyciągnięcie ręki, to możemy być pewni, że to próba wyłudzenia. Nie dajmy się nabrać i nigdy nie odpowiadajmy na takie wiadomości!

Rozsyłanie wiadomości (niegdyś w postaci tradycyjnych listów, obecnie e-maili), które mają zaangażować ofiarę w rzekomy transfer dużej sumy, to znany od dziesięcioleci tzw. nigeryjski szwindel (inaczej nazywany też „afrykańskim”). Scenariusze, jakie wykorzystywane są w przypadku tego rodzaju oszustw mogą się nieco od siebie różnić. Ktoś otrzymał ogromny spadek i chce się nim z nami podzielić; osoba, która się z nami kontaktuje podaje się za kogoś odsuniętego od władzy w kraju, w którym pozostawiła majątek i jest gotowa się nim podzielić w zamian za pomoc w wyprowadzeniu pieniędzy za granicę; oszust przekonuje, że jego chore dziecko przebywa w szpitalu – my mamy najpierw przelać na konto „szpitala” jakąś kwotę, a później oszust odwdzięczy nam się przekazując nam swój ogromny majątek.
- Obecnie przestępcy kontaktują się ze swoimi ofiarami za pomocą poczty elektronicznej. Nieznajomi, najczęściej pochodzący z zagranicy, wysyłają e-maile z informacją o ogromnej wygranej w loterii. Część pieniędzy chcą rozdać, upamiętniając w ten sposób swoich bliskich zmarłych. Tak chcą uwiarygodnić swoją „hojność”. Jest jednak pewien warunek. Trzeba uiścić niewielką kwotę kosztów odbioru nagrody, prowizji bankowej, czy opłaty skarbowej. Początkowo oszuści poproszą o odpowiedź na wiadomość, budując w ten sposób relację. Następnie chcieli finansowego zaangażowania. Niestety ludzka naiwność i chęć szybkiego wzbogacenia się niejednokrotnie wygrywa ze zdrowym rozsądkiem – przybliża zawierciańska Policja.
Takich historii może być wiele. Pomysłowość przestępców zdaje się nie mieć granic. Z upływem lat niektóre historie też mogą być modyfikowane. Najważniejsze jest to, abyśmy nigdy nie wierzyli w to, że nagle odezwie się do nas nieznana osoba (może nawet z drugiego końca świata), dzięki której możemy zyskać miliony dolarów. Bądźmy pewni, że to oszustwo. Jedyny możliwy finał uwikłania się w taką historię, to strata pieniędzy. Zachowajmy szczególną ostrożność w kontakcie z nieznajomymi (również tymi poznanymi w internecie) i bądźmy rozsądni w kwestiach finansowych. Jeśli ktoś spotka się z próbą wyłudzenia pieniędzy, warto poinformować o tym służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. 
(es) Grafika: KPP Zawiercie

es

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe