Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 17:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

WIERZYCIELE MYFANY ZEZNAJĄ

(Myszków) W procesie przeciwko Krzysztofowi Ś. i Krzysztofowi G. - dawnym prezesom Światowitu SA, których prokuratura częstochowska oskarża o doprowadzenie do ogromnych strat w zakładzie zeznawali przedstawiciele wierzycieli myszkowskiej fabryki. Z ich zeznań wynika, że problemy finansowe fabryki  rozpoczęły się w 2003 roku. Wtedy właśnie przestała regulować swoje zobowiązania z tytułu dostaw towaru.
Podziel się
Oceń

(Myszków) W procesie przeciwko Krzysztofowi Ś. i Krzysztofowi G. - dawnym prezesom Światowitu SA, których prokuratura częstochowska oskarża o doprowadzenie do ogromnych strat w zakładzie zeznawali przedstawiciele wierzycieli myszkowskiej fabryki. Z ich zeznań wynika, że problemy finansowe fabryki  rozpoczęły się w 2003 roku. Wtedy właśnie przestała regulować swoje zobowiązania z tytułu dostaw towaru.

 

Podczas rozprawy (11 sierpnia br.) zeznania złożyła 38-letnia Aneta S., dawna główna księgowa w firmie „Ekosad” z Chrzanowa. Firma dostarczała miał węglowy do myszkowskiego zakładu, który od 2003 roku przestał płacić za dostawy towaru. Zarówno monity i liczne interwencje telefoniczne ze strony wierzyciela nie przynosiły żadnego skutku (zarząd MFNE obiecywał tylko, że zapłaci w kolejnych terminach). Próba wykupu wierzytelności myszkowskich zakładów przez spółkę–córkę Remo-Świat (zaproponowana przez oskarżonego Krzysztofa Ś. transakcja) zakończyła się niepowodzeniem, bo ta nie miała na to wystarczających środków (zapłaciła tylko część).

 

Jak zeznała świadek, prezes „Ekosad” złożył wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości zakładu i doniesienie do prokuratury w sprawie wyłudzenia węgla przez zarząd Światowitu S.A. Ostatecznie – jak dodaje Aneta S. – należność została uregulowana przez przelew wierzytelności na spółkę Światowit AGD. Chrzanowska firma więc wycofała wniosek o ogłoszenie upadłości zakładu, a prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie wyłudzenia węgla.

 

Świadek przed policją zeznała, że od prezesa firmy „Ekosad” dowiedziała się, że Światowit S.A. ze swoich struktur wyodrębnił spółkę AGD, do której została przekazana najbardziej rentowna działalność. Od tego czasu rozpoczęły się jego problemy finansowe i w efekcie utrata płynności finansowej. Świadek zastanawiała się, czy czasem oskarżony Krzysztof Ś. świadomie nie doprowadził do takiej sytuacji, bo miał zamiar wykupić akcje Światowitu S.A. i stać się jego właścicielem.

 

Podczas rozprawy zeznania złożył 60-letni Jan K., były dyrektor handlowy w fabryce silników elektrycznych „Besel”, która również była wierzycielem myszkowskiej fabryki. Ze Światowitem S.A. współpracowała przez kilka lat, dostarczając silniki elektryczne. Początkowo współpraca obu zakładów przebiegała dobrze, ale po grudniu 2002 roku myszkowska fabryka zaczęła mieć problemy z regulowaniem płatności.

 

- Na początku współpraca przebiegała prawidłowo, ale z czasem zaległości zaczęły rosnąć aż do osiągnięcia kwoty, której zarząd firmy „Besel” nie mógł już tolerować. Wtedy zaprzestaliśmy dostaw towaru, a rozpoczęliśmy negocjacje w sprawie uregulowania płatności. W ich wyniku zostały one uregulowane, ale ze znacznym opóźnieniem. (…) Nie mogę jednak powiedzieć, czy karne odsetki też zostały zapłacone, ponieważ to nie było w zakresie moich obowiązków. Na tym współpraca się skończyła, pozostały jeszcze sprawy związane z reklamacją, ale były one fragmentaryczne – zeznał świadek.

 

Sędzia Magdalena Mastaj, która orzeka w tej sprawie, termin kolejnej rozprawy wyznaczyła na 15 września (godz. 9.00).

Aleksandra Kubas

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama