Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 1 maja 2025 06:37
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

OSZUSTWO PRZY ZAKUPIE OPAŁU

(Katowice, woj. śląskie) Właściciel składu opału i dwóch jego pracowników postawiono zarzut oszustwa przy zakupie węgla na dane różnych osób oraz podrobienia podpisów na pełnomocnictwach do odbioru węgla. Zatrzymani mężczyźni przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia. O podejrzeniach dotyczących jednej z firm Śląską Policję poinformowała Polska Grupa Górnicza.
Podziel się
Oceń

Katowiccy mundurowi zatrzymali 3 osoby, które podejrzane są o nieuczciwe praktyki przy zakupie węgla od Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Oszustwo, jakiego mieli się dopuścić polegało na tym, że zakładali oni fałszywe konta w sklepie internetowym PGG. Przy zakupie i odbiorze opału mieli posługiwać się podrobionymi pełnomocnictwami. Zatrzymani przyznali się do stawianych im zarzutów. Grozi im kilka lat więzienia.

Wielu klientów korzysta z platformy internetowej Polskiej Grupy Górniczej, na której można kupować opał. To właśnie PGG jako pierwsza zwróciła uwagę na jedną z firm. Jeden z małopolskich składów opału w krótkim czasie nabył duże ilości opału dla klientów detalicznych. O niepokojących spostrzeżeniach została zawiadomiona Śląska Policja.

- Mundurowi z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą szybko stwierdzili, że przy zakupie opału przez firmę doszło do licznych nieprawidłowości. Podczas odbioru przez pracownika składu opału kolejnej partii nieuczciwie zakupionego węgla z terenu jednej ze śląskich kopalni policjanci dokonali zatrzymań osób: właściciela składu opału i kierowcę odbierającego węgiel, a w kolejnym dniu dwóch innych pracowników składu – relacjonuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Mundurowi dokonali przeszukania na terenie małopolskiej firmy. Zabezpieczyli tam dokumentację zakupu węgla i sprzęt komputerowy. Na czym dokładnie polegał nieuczciwy proceder? W sklepie internetowym PGG kupowano węgiel, używają danych personalnych byłych klientów firmy z Małopolski. Oczywiście dawni klienci składu opału o niczym nie wiedzieli. Następnie firma odbierano z kopalni zakupiony węgiel, wykorzystując przy tym pełnomocnictwa z podrobionymi podpisami byłych klientów firmy.

- Skład opału posiadał w swojej bazie danych dane personalne dawnych klientów, którymi posłużono się w nieuczciwym procederze. Ponadto pracownicy składu pod pretekstem dostarczenia swoim byłym klientom węgla i nie informując ich, że ich dane posłużyły do zakupu węgla w sklepie internetowym PGG, wyłudzali od nich deklaracje składane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – dokumentu niezbędnego do odbioru węgla z kopalni. Tym sposobem doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem PGG – wyjaśnia dalej Śląska Policja.

Zarzuty postawiono trzem osobom – właścicielowi składu opału z Małopolski oraz dwóm jego pracownikom. Wszystkich doprowadzono do tyskiej prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa przy zakupie węgla na dane różnych osób oraz podrobienia podpisów na pełnomocnictwach do odbioru węgla.

- Podejrzani przyznali się do zarzutów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Wszyscy zostali objęci policyjnymi dozorami, a właściciel składu i jeden z pracowników dodatkowo poręczeniami majątkowymi w wysokości 50 tysięcy złotych. Grozi im do 8 lat więzienia – dodaje KWP w Katowicach.

To nie koniec sprawy, bowiem funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą dalej się nią zajmują, współpracują z PGG. Obecnie stróże prawa ustalają i przesłuchują kolejne osoby, których dane zostały wykorzystane przy nieuczciwym zakupie węgla. Szacuje się, że straty PGG mogły wynieść co najmniej kilkaset tysięcy złotych. (es) Foto: Śląska Policja


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama