Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 13:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

„A WTEM TRZECI MAJ ZABŁYSNĄŁ”

(powiat myszkowski) W historii naszego kraju są momenty bolesne i trudne. Ale są też i takie, z których wszyscy możemy być dumni. Należy z pewnością do nich uchwalenie przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki konstytucji. O 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pamiętano także w powiecie myszkowskim.  
Podziel się
Oceń

(powiat myszkowski) W historii naszego kraju są momenty bolesne i trudne. Ale są też i takie, z których wszyscy możemy być dumni. Należy z pewnością do nich uchwalenie przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki konstytucji. O 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pamiętano także w powiecie myszkowskim.

 

Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone dla upamiętnienia uchwalonej przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Ten akt prawny regulował podstawowe kwestie społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz państwowych. Likwidował m.in.: wolną elekcję i liberum veto, wprowadzając demokratyczną zasadę decydowania większością głosów, reformował wymiar sprawiedliwości był też zaczątkiem budowy sił zbrojnych, do których nawiązuje dziś Wojsko Polskie. Stała się symbolem działań zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli.

 

MYSZKÓW

 

Myszkowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w Kościele Narodzenia N.M.P. na Mijaczowie. Po niej uczestniczący w nabożeństwie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim. Wiązanki składała m.in. posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, delegacje władz powiatu i miasta z wicestarostą Anną Sochą–Korendo i burmistrzem Włodzimierzem Żakiem na czele, delegacje szkół, organizacji związkowych i kombatanckich. Następnie uczestnicy uroczystości prowadzeni przez orkiestrę dętą i liczne poczty sztandarowe przeszli pod Pomnik „Poległych za Ziemię Myszkowską”, gdzie również złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. - 224 lata temu Polacy pokazali, że jak współpracują, i w swojej wnikliwości poświęcają swoją uwagę Ojczyźnie, są w stanie dokonać wiele. Święto Konstytucji 3 Maja podkreśla rozsądek, dialog, odwagę, umiłowanie Ojczyzny i obywateli, i nowoczesność ocenioną jako najwyższe dokonanie demokracji i wolności. Lecz demokracji rozumianej i stosowanej z poszanowaniem interesów ogółu. Dzisiaj korzystając z dorobku tamtych dni zapominamy, że nie wolno demokracji pozorować, nie wolno tych wartości zawłaszczać dla celów prywatnych. Indira Gandhi powiedziała: „Nie może być demokracji bez określonych reguł”. Wolność nie znaczy, że można poruszać się po niewłaściwej stronie ulicy. Nie zapominajmy, że wolność to działanie kończące się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Prócz tego nie wolno nam zapominać o tym, że wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Jak mówił Jan Paweł II, trzeba ją cały czas zdobywać i tworzyć. Demokracja to dyskusja, wolność to prawa drugiego człowieka, a patriotyzm to współdziałanie w czynieniu dobra, także tego codziennego - mówił pod pomnikiem burmistrz Włodzimierz Żak

 

PORAJ

 

Mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się rocznicowe obchody w Poraju. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz gminy, licznie stawili się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z pocztami sztandarowymi, harcerze z Poraja i Żarek Letniska, strażacy ochotnicy, pracownicy samorządowi, przedstawiciele organizacji społecznych, pozarządowych, partii politycznych, mieszkańcy. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali przy dźwiękach orkiestry dętej z Poraja pod pomnik na Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i wiązanki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Łukasz Stachera. Część artystyczną, która odbyła się w sali widowiskowo-kinowej „Bajka”, uświetnili uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Masłońskim, którzy zaprezentowali program poświęcony  historycznym wydarzeniom związanym z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, Zespół Wokalno – Taneczny „Nastolatki” i panie z KGW „Malwy”. Żołnierze skupieni w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego uczcili historyczne wydarzenia salwą z broni czarnoprochowej.

 

ŻARKI

 

Podobny scenariusz miała uroczystość w Żarkach. Tu również najpierw w miejscowym kościele odprawiono nabożeństwo, a jego uczestnicy przeszli po nim w pochodzie pod pomnik błogosławionego ks. L. Gietyngiera. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Klemens Podlejski, a liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Po południu w Domu Kultury w Żarkach zaprezentowali się uczniowie miejscowego Gimnazjum im. Jana Pawła II, którzy w bardzo interesujący sposób przedstawili okoliczności związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Młodzież przygotowały nauczycielki: Katarzyna Czyż, Beata Auguścik i Anna Możejko -Suchcicka. Na scenie nie zabrakło również pieśni patriotycznych i majówkowych wykonaniu zespołów: Wysoczanki z Wysoki Lelowskiej i Ostrówiolinki z Ostrowa. (rb)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama