(powiat myszkowski) W historii naszego kraju są momenty bolesne i trudne. Ale są też i takie, z których wszyscy możemy być dumni. Należy z pewnością do nich uchwalenie przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych Ameryki konstytucji. O 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pamiętano także w powiecie myszkowskim.
Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone dla upamiętnienia uchwalonej przez Sejm Wielki w maju 1791 r. pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Ten akt prawny regulował podstawowe kwestie społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz państwowych. Likwidował m.in.: wolną elekcję i liberum veto, wprowadzając demokratyczną zasadę decydowania większością głosów, reformował wymiar sprawiedliwości był też zaczątkiem budowy sił zbrojnych, do których nawiązuje dziś Wojsko Polskie. Stała się symbolem działań zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli.
MYSZKÓW
Myszkowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w Kościele Narodzenia N.M.P. na Mijaczowie. Po niej uczestniczący w nabożeństwie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim. Wiązanki składała m.in. posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, delegacje władz powiatu i miasta z wicestarostą Anną Sochą–Korendo i burmistrzem Włodzimierzem Żakiem na czele, delegacje szkół, organizacji związkowych i kombatanckich. Następnie uczestnicy uroczystości prowadzeni przez orkiestrę dętą i liczne poczty sztandarowe przeszli pod Pomnik „Poległych za Ziemię Myszkowską”, gdzie również złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. - 224 lata temu Polacy pokazali, że jak współpracują, i w swojej wnikliwości poświęcają swoją uwagę Ojczyźnie, są w stanie dokonać wiele. Święto Konstytucji 3 Maja podkreśla rozsądek, dialog, odwagę, umiłowanie Ojczyzny i obywateli, i nowoczesność ocenioną jako najwyższe dokonanie demokracji i wolności. Lecz demokracji rozumianej i stosowanej z poszanowaniem interesów ogółu. Dzisiaj korzystając z dorobku tamtych dni zapominamy, że nie wolno demokracji pozorować, nie wolno tych wartości zawłaszczać dla celów prywatnych. Indira Gandhi powiedziała: „Nie może być demokracji bez określonych reguł”. Wolność nie znaczy, że można poruszać się po niewłaściwej stronie ulicy. Nie zapominajmy, że wolność to działanie kończące się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Prócz tego nie wolno nam zapominać o tym, że wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Jak mówił Jan Paweł II, trzeba ją cały czas zdobywać i tworzyć. Demokracja to dyskusja, wolność to prawa drugiego człowieka, a patriotyzm to współdziałanie w czynieniu dobra, także tego codziennego - mówił pod pomnikiem burmistrz Włodzimierz Żak
PORAJ
Mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się rocznicowe obchody w Poraju. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz gminy, licznie stawili się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z pocztami sztandarowymi, harcerze z Poraja i Żarek Letniska, strażacy ochotnicy, pracownicy samorządowi, przedstawiciele organizacji społecznych, pozarządowych, partii politycznych, mieszkańcy. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali przy dźwiękach orkiestry dętej z Poraja pod pomnik na Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i wiązanki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Łukasz Stachera. Część artystyczną, która odbyła się w sali widowiskowo-kinowej „Bajka”, uświetnili uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Masłońskim, którzy zaprezentowali program poświęcony historycznym wydarzeniom związanym z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, Zespół Wokalno – Taneczny „Nastolatki” i panie z KGW „Malwy”. Żołnierze skupieni w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego uczcili historyczne wydarzenia salwą z broni czarnoprochowej.
ŻARKI
Podobny scenariusz miała uroczystość w Żarkach. Tu również najpierw w miejscowym kościele odprawiono nabożeństwo, a jego uczestnicy przeszli po nim w pochodzie pod pomnik błogosławionego ks. L. Gietyngiera. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Klemens Podlejski, a liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Po południu w Domu Kultury w Żarkach zaprezentowali się uczniowie miejscowego Gimnazjum im. Jana Pawła II, którzy w bardzo interesujący sposób przedstawili okoliczności związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Młodzież przygotowały nauczycielki: Katarzyna Czyż, Beata Auguścik i Anna Możejko -Suchcicka. Na scenie nie zabrakło również pieśni patriotycznych i majówkowych wykonaniu zespołów: Wysoczanki z Wysoki Lelowskiej i Ostrówiolinki z Ostrowa. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze