Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 07:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

MYSZKOWSKIE RZEMIOSŁO ŚWIĘTUJE SWOJE PÓŁ WIEKU

(Myszków) W najbliższą niedzielę 26 kwietnia 50-lecie działalności świętować będzie Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Myszkowie (obecna nazwa) . Z tej okazji o 10.15 w kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika odprawiona zostanie msza święta. Po niej planowany jest przemarsz rzemieślników ulicami Myszkowa do sali konferencyjnej MBS przy ulicy Sikorskiego, gdzie zasłużonym rzemieślnikom zostaną wręczone odznaczenia branżowe. W programie uroczystości jest także referat poświęcony historii myszkowskiego Cechu. Naszym czytelnikom przybliżamy dziś historię organizacji rzemieślików, zapraszając wszystkich na obchody jubileuszu.      
Podziel się
Oceń

(Myszków) W najbliższą niedzielę 26 kwietnia 50-lecie działalności świętować będzie Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Myszkowie (obecna nazwa) . Z tej okazji o 10.15 w kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika odprawiona zostanie msza święta. Po niej planowany jest przemarsz rzemieślników ulicami Myszkowa do sali konferencyjnej MBS przy ulicy Sikorskiego, gdzie zasłużonym rzemieślnikom zostaną wręczone odznaczenia branżowe. W programie uroczystości jest także referat poświęcony historii myszkowskiego Cechu. Naszym czytelnikom przybliżamy dziś historię organizacji rzemieślików, zapraszając wszystkich na obchody jubileuszu.

 

Początki Cechów w Polsce datuje się na XIII wiek. Historia rzemieślników z okolic Myszkowa tak daleko jednak nie sięga. Zanim zorganizowali się oni we własne struktury i zanim powstała ich siedziba, byli przeważnie zrzeszeni w cechu zawierciańskim. Po formalnych i mniej formalnych poczynaniach myszkowskiego środowiska rzemieślniczego Cech myszkowski powstał oficjalnie z dniem 1 kwietnia 1965 roku. Nieco wcześniej, 10 marca 1965 roku, decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach został powołany z dniem właśnie 1 kwietnia 1965 roku skład Tymczasowego Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Myszkowie. Tworzyli go Zenon Cieplak – mistrz cukierniczy, Zdzisław Findziński – mistrz ślusarski, Stanisław Froncisz – mistrz ślusarski, Franciszek Mola – mistrz ślusarski, Franciszek Skóra – mistrz szewski, Maria Starostecka – mistrz fryzjerski i Franciszek Stryczek – mistrz krawiecki. Jednostką nadrzędną Cechu w Myszkowie był w tym czasie Związek Izb Rzemieślniczych w Warszawie oraz Izba Rzemieślnicza w Katowicach.

 

Pierwsze Walne Zebranie delegatów Cechu odbyło się 12 grudnia 1965 roku. Podczas tajnego głosowania wybrano pierwszego Starszego Cechu, którym został Zenon Cieplak. W skład pierwszego zarządu organizacji weszli poza nim: Zdzisław Findziński, Stanisław Froncisz, Tadeusz Mizerski, Maria Starostecka, Franciszek Stryczek i Jan Zieliński. Do najważniejszych decyzji pierwszego Walnego Zebrania myszkowskiego Cechu należy zaliczyć zatwierdzenie pierwszego budżetu organizacji na rok 1966, podjecie decyzji o ufundowaniu sztandaru dla Cechu, podjęcie decyzji o budowie Domu Rzemiosła oraz powołanie komitetu do zorganizowania Rzemieślniczej Wielobranżowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Myszkowie. Sztandar w ręce myszkowskiej braci rzemieślniczej trafił 13 listopada 1966 roku. Ponieważ był to czas PRL –u sztandar nie został poświęcony w kościele. Stało się to w nieistniejącym już dziś domu Państwa Starosteckich. W uroczystości uczestniczyło ścisłe grono osób i ksiądz. Co ciekawe sztandar został poświęcony ponownie prawie trzydzieści lat później, wraz z nowym sztandarem organizacji, już w świątyni. Dokonał tego ks. dr Stanisław Nowak.

 

Pierwsze sprawozdawczo – wyborcze Zgromadzenie Delegatów odbyło się 26 maja 1968 roku, na nim też po raz pierwszy członkowie ustępującego Zarządu otrzymali tzw. skwitowanie (absolutorium). Wybrano też nowe władze, ale zasadniczy trzon zarządu pozostał bez zmian. Weszli do niego Stanisław Mesjasz i Wacław Bernacki, a opuścili go Tadeusz Mizerski i Jan Zieliński. Pogarszająca się sytuacja w kraju, jak również brak perspektyw dla rzemiosła znalazły odzwierciedlenie w dyskusji na Walnym Zgromadzeniu Delegatów w czerwcu 1981 roku. Pamiętny 13 grudnia przynosi stan wojenny, a wraz z nim zawieszenie działania Zarządu i Komisji Cechu. Ustalono Zarząd Komisaryczny, na którego czele stanął Zygmunt Kruzel. 21 czerwca 1982 roku Starszym Cechu został Zdzisław Wronka. Ważną datą z tamtego okresu jest także 23 stycznia 1984 roku, kiedy to ks. Józef Feruga uroczyście poświęcił insygnia ufundowane przez rzemiosło myszkowskie, a które zostały przekazane Starszyźnie Cechowej. Następcą Zdzisława Wronki, który funkcję Starszego Cechu pełnił przez 18 lat, do 27 czerwca 2000 roku, został Tomasz Froncisz. Pełnił tę funkcję do 11 września 2001 roku, do momentu swojej rezygnacji. Zastąpił go Jerzy Kubik.

 

Wybory przeprowadzone na Walnym Zgromadzeniu 24 maja 2006 roku wyłoniły zarząd w składzie: Krzysztof Żak – Starszy Cechu, Tomasz Froncisz – I Podstarszy Cechu, Ireneusz Zygier – II Podstarszy Cechu, Jarosław Mazanek – Sekretarz, Zbigniew Durzyński – Skarbnik oraz Grzegorz Bożek, Ryszard Budek i Leszek Nemś – Członkowie. Aktualny Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Myszkowie, wyłoniony na lata 2012 – 2016 tworzą: Krzysztof Krzysztof Żak – Starszy Cechu, Tomasz Froncisz – I Podstarszy Cechu, Ireneusz Zygier – II Podstarszy Cechu, Grzegorz Bożek – Sekretarz, Violetta Witas– Skarbnik oraz Andrzej Znamierowski i Robert Tuora – Członkowie. Kierownikiem Biura Cechu jest Paulina Kowalska.

 

- Byli i są wśród nas ludzie, o których można powiedzieć, że to dzięki nim istnieje nasz dom – Dom Rzemiosła. Poczuwam się do obowiązku wymienienia ich nazwisk w porządku alfabetycznym, ludzi nieżyjących i żyjących: Tadeusz Biały, Tadeusz Bińkowski, Bogusław Bożek, Ryszard Budek, Jan Czyż, Krystyna Findzińska, Edward Gil, Władysław Jędruszek, Ryszard Leszczyński, Mieczysław Lipiński, Władysław Ludwik, Antoni Łowkis, Eugeniusz Mazanek, Zofia Mazanek, Włodzimierz Mańko, Ryszard Mielczarek, Leszek Nemś, Jerzy Pachowicz, Jan Poznański, Marian Pluta, Stefan Skorek, Bronisław Sobczyk, Stanisław Śpiewak (senior), Śpiewakowie: Włodzimierz, Janusz i Leszek, Edward Torbus, Henryk Żelewski - wylicza w spisanej przez siebie historii myszkowskiego Cechu Tomasz Froncisz. Znalazła się ona w wydanym w 2008 roku albumie pt. „Powiat Myszkowski. Od rzemiosła do przemysłu”. 50 lat działalności zrzeszenia myszkowskich rzemieślników to czas, w którym wiele się działo. – Uczestniczyliśmy w Zjazdach Izbowych w Częstochowie, w Krajowych Zjazdach Rzemiosła. Zatwierdzaliśmy listy naszych kandydatów do wyborów terytorialnych, spotykaliśmy się z posłami, z przedstawicielami władzy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego. Braliśmy udział w uroczystościach świąt państwowych (…) Od początku poczuwaliśmy się do odpowiedzialności za jakość życia rodzin rzemieślniczych, czego przykładem może być zarówno występowanie do władz z postulatami, jak i w krańcowych przypadkach do udzielania zapomóg naszym członkom. Dbaliśmy o jakość życia mieszkańców miasta, czego przykładem może być remont wiat przystankowych na terenie miasta, udział w pracach przy powstawaniu „Leśniczanki”, fundacja zegara na budynku Urzędu Miasta, udział w budowie Przedszkola nr 7, udział w rozbudowie Ośrodka Zdrowia czy fundacja karetki. Przekazywaliśmy dotacje, np. na Polski Komitet Pomocy Społecznej w Myszkowie, budowę Ośrodka Zdrowia w Poraju czy budowę Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Byliśmy wrażliwi na nieszczęścia ludzkie za granicą, np. zaangażowaliśmy się w pomoc ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech. Wspomagaliśmy inwalidów wojennych, uczniów, PCK, zawody sportowe, obozy dla dzieci, wycieczki fundowaliśmy nagrody. Ślady naszego zaangażowania są pozostawione w pomnikach, np. Powstańców Warszawy, w witrażach Jasnej Góry – wspomina w wymieniony wyżej albumie Tomasz Froncisz.

 

Delegacje Cechu są obecne niemal podczas wszystkich myszkowskich uroczystości państwowych i religijnych, przedstawiciele myszkowskich rzemieślników biorą udział w corocznych pielgrzymkach Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę. Kultywując swoją historię i tradycje, myszkowski cech organizuje obchody rocznicowe, oraz zabawy, wycieczki, konkursy dla swych członków i ich rodzin. Wielu członków myszkowskiego Cechu za swą działalność odznaczonych zostało branżowymi odznaczeniami: Złotym i Srebrnym „Kilińskim”, Honorowymi Odznakami Rzemiosła Polskiego, Honorowymi Odznakami „Zasłużony dla Rzemiosła” czy Honorowymi Odznakami Rzemiosła.

 

Kolejne zawisną na piersiach myszkowskich rzemieślników w niedzielę 26 kwietnia.

 

Robert Bączyński

 

W artykule skorzystano z historii Cechu spisanej przez Tomasza Froncisza, bazującej na kronice organizacji i wspomnieniach jej członków, oraz fotografii zamieszczonych w albumie „Powiat Myszkowski. Od rzemiosła do przemysłu”.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama