Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 12:23
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Przedwiośnie to czas rolników

(Myszków/Częstochowa) Z początkiem marca odbyło się w Starostwie Powiatowym w Myszkowie spotkanie informacyjno-promocyjne dla rolników, dotyczące wniosków o przyznanie płatności z systemów wsparcia bezpośredniego na rok bieżący oraz na temat środków, które będzie można pozyskać z PROW na lata 2014-2020. Kilka dni wcześniej rolnicy z powiatu myszkowskiego wraz z wicestarostą Anną Sochą-Korendo uczestniczyli w XXIII Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych, której organizatorem był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.      
Podziel się
Oceń

(Myszków/Częstochowa) Z początkiem marca odbyło się w Starostwie Powiatowym w Myszkowie spotkanie informacyjno-promocyjne dla rolników, dotyczące wniosków o przyznanie płatności z systemów wsparcia bezpośredniego na rok bieżący oraz na temat środków, które będzie można pozyskać z PROW na lata 2014-2020. Kilka dni wcześniej rolnicy z powiatu myszkowskiego wraz z wicestarostą Anną Sochą-Korendo uczestniczyli w XXIII Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych, której organizatorem był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

 

5 marca sala sesyjna Starostwa Powiatowego w Myszkowie wypełniła się po brzegi. To za sprawą dużego zainteresowania tematem spotkania zorganizowanego przez pracowników myszkowskiego biura powiatowego ARiMR. Przybyłych na spotkanie rolników i oficjeli przywitała Małgorzata Gałuszka, kierownik biura w Myszkowie. Specjalnie dla rolników przygotowano szereg wykładów związanych z tematyką dopłat. Jako pierwszy prelekcję na temat funduszy na rolnictwo i polską wieś przewidzianych w budżecie UE na lata 204-2020 przedstawił Stanisław Gmitruk - Dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Dyrektor wyraził przekonanie, iż środki przewidziane w nowym okresie budżetowym, zostaną wykorzystane z korzyścią dla rolników i terenów wiejskich. Dariusz Michniewski – starszy specjalista Wydziału Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich przedstawił ogólne zasady przyznawania płatności bezpośrednich w roku 2015. Iwona Bańska – starszy specjalista Wydziału Rejestracji Zwierząt powiedziała na czym polega zasada przyznawania płatności w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją roślinną i zwierzęcą. O płatności za zazielenianie opowiedział Marcin Juchnik - zastępca kierownika biura powiatowego ARiMR, a zasady wypełniania wniosku o przyznanie płatności na rok 2015 – przekazali: Paweł Ośmiałowski i Wioletta Leszczyńska. Po części merytorycznej sytuację panującą na polskim rynku rolnym w związku z embargiem rosyjskim na polskie produkty żywnościowe omówił  Tomasz Żabiński - Dyrektor Oddziału Terenowego ARR w Katowicach. Przedstawił również działania prowadzone przez ARR w zakresie pomocy żywnościowej oraz dystrybucji w szkołach owoców, warzyw i mleka. Z kolei Zygmunt Adrianek - Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gliwicach wskazywał na konieczność wapnowania gleb i rozmawiał po skończonym spotkaniu z rolnikami na temat nawożenia. Adam Sroka – Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował rolników o zagrożeniach wynikających z możliwości wystąpienia chorób zakaźnych. Swe produkty podczas spotkania prezentowała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Myszkowie. Można było skosztować serów białych i żółtych, mleka, śmietany czy kefiru. Małgorzata Gałuszka oraz Stanisław Gmitruk na zakończenie podziękowali rolnikom oraz przybyłym gościom za udział oraz życzyli rolnikom sukcesów i pomyślności.

 

Olimpiada dla rolników

 

 

27 lutego odbył się finał olimpiady dla rolników. To dobra okazja do rozwijania twórczych zainteresowań i rozbudzania ambicji dalszego doskonalenia zawodowego młodych rolników. - Uczestnicy mają także możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu rolnictwa, wzbogacenia swoich umiejętności zawodowych. Zdobyta wiedza może przyczynić się do rozwoju i unowocześniania polskiego rolnictwa – wyjaśnia wicestarosta Anna Socha-Korendo, która gościła na finale olimpiady. Finał regionalny w Częstochowie wyłonił pięcioro zwycięzców. Niestety na liście nie ma żadnych nazwisk z powiatu myszkowskiego. Podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród odbyło się w częstochowskim ŚODR, na którym, obok młodych rolników, zjawili się przedstawiciele i działacze samorządowi z województwa śląskiego, reprezentanci organizacji rządowych i pozarządowych. Powiat Myszkowski, który jako jeden z kilku samorządów, ufundował nagrody dla finalistów, reprezentowała – wspomniana wcześniej wicestarosta Anna Socha-Korendo, wręczając nagrody m.in. razem z posłem Arturem Bramorą, starostą zawierciańskim Krzysztofem Wroną, prezesem Śląskiej Izby Rolniczej Romanem Włodarzem, wicestarostą częstochowskim Henrykiem Kasiurą, dyrektorem Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Jerzym Motłochem, dyrektorem ODR w Częstochowie Grzegorzem Boskim. - Olimpiada jest ważnym elementem promocji rolnictwa i aktywizacji młodych rolników. Długa tradycja owej rywalizacji wskazuje na fakt, że młode osoby, które prowadzą swoje gospodarstwa, niejednokrotnie dopiero będąc na początku swej działalności, są pełne dużej motywacji i przedsiębiorczości. A te cechy są w rolnictwie ogromnie potrzebne - dodaje Anna Socha-Korendo. W tegorocznej edycji nagrodzeni zostali: Marta Kmieć-Wawrzyniak, Tomasz Gałuszka, Andrzej Bem, Daniel Pietrasik, Bartłomiej Racheń. To oni właśnie będą reprezentować województwo śląskie w finale krajowym. (kk)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama