(Myszków/Częstochowa) Z początkiem marca odbyło się w Starostwie Powiatowym w Myszkowie spotkanie informacyjno-promocyjne dla rolników, dotyczące wniosków o przyznanie płatności z systemów wsparcia bezpośredniego na rok bieżący oraz na temat środków, które będzie można pozyskać z PROW na lata 2014-2020. Kilka dni wcześniej rolnicy z powiatu myszkowskiego wraz z wicestarostą Anną Sochą-Korendo uczestniczyli w XXIII Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych, której organizatorem był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
5 marca sala sesyjna Starostwa Powiatowego w Myszkowie wypełniła się po brzegi. To za sprawą dużego zainteresowania tematem spotkania zorganizowanego przez pracowników myszkowskiego biura powiatowego ARiMR. Przybyłych na spotkanie rolników i oficjeli przywitała Małgorzata Gałuszka, kierownik biura w Myszkowie. Specjalnie dla rolników przygotowano szereg wykładów związanych z tematyką dopłat. Jako pierwszy prelekcję na temat funduszy na rolnictwo i polską wieś przewidzianych w budżecie UE na lata 204-2020 przedstawił Stanisław Gmitruk - Dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Dyrektor wyraził przekonanie, iż środki przewidziane w nowym okresie budżetowym, zostaną wykorzystane z korzyścią dla rolników i terenów wiejskich. Dariusz Michniewski – starszy specjalista Wydziału Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich przedstawił ogólne zasady przyznawania płatności bezpośrednich w roku 2015. Iwona Bańska – starszy specjalista Wydziału Rejestracji Zwierząt powiedziała na czym polega zasada przyznawania płatności w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją roślinną i zwierzęcą. O płatności za zazielenianie opowiedział Marcin Juchnik - zastępca kierownika biura powiatowego ARiMR, a zasady wypełniania wniosku o przyznanie płatności na rok 2015 – przekazali: Paweł Ośmiałowski i Wioletta Leszczyńska. Po części merytorycznej sytuację panującą na polskim rynku rolnym w związku z embargiem rosyjskim na polskie produkty żywnościowe omówił Tomasz Żabiński - Dyrektor Oddziału Terenowego ARR w Katowicach. Przedstawił również działania prowadzone przez ARR w zakresie pomocy żywnościowej oraz dystrybucji w szkołach owoców, warzyw i mleka. Z kolei Zygmunt Adrianek - Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gliwicach wskazywał na konieczność wapnowania gleb i rozmawiał po skończonym spotkaniu z rolnikami na temat nawożenia. Adam Sroka – Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował rolników o zagrożeniach wynikających z możliwości wystąpienia chorób zakaźnych. Swe produkty podczas spotkania prezentowała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Myszkowie. Można było skosztować serów białych i żółtych, mleka, śmietany czy kefiru. Małgorzata Gałuszka oraz Stanisław Gmitruk na zakończenie podziękowali rolnikom oraz przybyłym gościom za udział oraz życzyli rolnikom sukcesów i pomyślności.
Olimpiada dla rolników
27 lutego odbył się finał olimpiady dla rolników. To dobra okazja do rozwijania twórczych zainteresowań i rozbudzania ambicji dalszego doskonalenia zawodowego młodych rolników. - Uczestnicy mają także możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu rolnictwa, wzbogacenia swoich umiejętności zawodowych. Zdobyta wiedza może przyczynić się do rozwoju i unowocześniania polskiego rolnictwa – wyjaśnia wicestarosta Anna Socha-Korendo, która gościła na finale olimpiady. Finał regionalny w Częstochowie wyłonił pięcioro zwycięzców. Niestety na liście nie ma żadnych nazwisk z powiatu myszkowskiego. Podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród odbyło się w częstochowskim ŚODR, na którym, obok młodych rolników, zjawili się przedstawiciele i działacze samorządowi z województwa śląskiego, reprezentanci organizacji rządowych i pozarządowych. Powiat Myszkowski, który jako jeden z kilku samorządów, ufundował nagrody dla finalistów, reprezentowała – wspomniana wcześniej wicestarosta Anna Socha-Korendo, wręczając nagrody m.in. razem z posłem Arturem Bramorą, starostą zawierciańskim Krzysztofem Wroną, prezesem Śląskiej Izby Rolniczej Romanem Włodarzem, wicestarostą częstochowskim Henrykiem Kasiurą, dyrektorem Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Jerzym Motłochem, dyrektorem ODR w Częstochowie Grzegorzem Boskim. - Olimpiada jest ważnym elementem promocji rolnictwa i aktywizacji młodych rolników. Długa tradycja owej rywalizacji wskazuje na fakt, że młode osoby, które prowadzą swoje gospodarstwa, niejednokrotnie dopiero będąc na początku swej działalności, są pełne dużej motywacji i przedsiębiorczości. A te cechy są w rolnictwie ogromnie potrzebne - dodaje Anna Socha-Korendo. W tegorocznej edycji nagrodzeni zostali: Marta Kmieć-Wawrzyniak, Tomasz Gałuszka, Andrzej Bem, Daniel Pietrasik, Bartłomiej Racheń. To oni właśnie będą reprezentować województwo śląskie w finale krajowym. (kk)
Napisz komentarz
Komentarze