(Poraj) Rondo u zbiegu ulic Armii Krajowej i Okrężnej w Poraju otrzymało imię Świętego Jana Pawła II. Uchwałę w tej sprawie Rada Gminy Poraj podjęła w sierpniu br. Symboliczne odsłonięcie tablic z nazwą ronda odbyło się w piątek 31 października, z udziałem Metropolity Częstochowskiego Arcybiskupa Wacława Depo.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Poraju, odprawiona w intencji mieszkańców gminy, pod przewodnictwem
Metropolity Częstochowskiego Arcybiskupa Wacława Depo.
W homilii Arcybiskup odniósł się do
życia Papieża Polaka. Podkreślał jego troskę o godność rodziny, ojczyzny, o jej
trwałość i stabilność. Do mieszkańców gminy skierował słowa uznania za
upamiętnianie postaci Świętego Jan Pawła II.
Po nabożeństwie jego uczestnicy - wśród nich przedstawiciele władz
gminy, radni, dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek, proboszczowie parafii
z gminy Poraj, poczty sztandarowe OSP i szkół - przeszli w kierunku ronda,
gdzie nastąpiło odsłonięcie tablic. Zakrywające je szarfy zerwali wspólnie wójt
Łukasz Stachera, Arcybiskup Wacław Depo, proboszcz porajskiej parafii ks.
kanonik Zdzisław Zgrzebny oraz Przewodnicząca Rady Gminy Poraj Katarzyna
Kaźmierczak.
Porajskie rondo to nie jedyny obiekt, którego patronem jest Święty Jan Paweł II. Jego imię nosi także Gimnazjum w Żarkach Letnisku, Papież jest także Honorowym Obywatelem Gminy Poraj.
- Papież Polak Jan Paweł II związany był z Porajem i gminą Poraj. Bywał tu wielokrotnie jako biskup krakowski, mając w Poraju bardzo bliskich, osobistych przyjaciół, z kręgu tych, którzy mogli zwracać się do niego „Wujku”, udzielając tu także obrzędów chrztu i ślubu. Jest to doskonały moment na uhonorowanie Jego postaci, poprzez nadanie Jego imienia jednej z największych inwestycji w GminiePoraj, w ciągu ostatnich lat – zapisano w uzasadnieniu uchwały, jaką podjęli radni gminy Poraj. Jedną z takich osób wspomnianych w uzasadnieniu, które należały do „rodziny wujka Karola” jest ...sekretarz Urzedu Gminy w Poraju, Maria Magdalena Gurbała. Jej ojciec - Stanisław Kozłowski - pochodził ze Starachowic, to on w tamtejszej fabryce samochodów ciężarowych zbudował dla Jana Pawła II pierwszy „Papamobil”, właśnie na bazie Stara. W porajskim domu Gurbałów bywał jako biskup krakowski, pamiętał o nich także kiedy los zawiódł go do Stolicy Piotrowej. Utrzymywał z rodziną Marii Magdaleny Gurbały stałą korespondencję, przyjął ją także na specjalnej audiencji w Watykanie.
Podczas uroczystości nadania rondu imienia Świętego wójt Łukasz Stachera wręczył Arcybiskupowi Depo tytuł Przyjaciel Gminy Poraj. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze