(Myszków, Winowno) 6 września w siedzibie Starostwa Powiatowego w Myszkowie w godzinach od 10.00 do 16.00 odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego dedykowana 29-letniej Beacie Kozioł z Winowna oraz innym pacjentom zmagającym się z nowotworem krwi. Pani Beata jako pracownik socjalny w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie pomaga na co dzień osobom niepełnosprawnym. Jako osoba walcząca niemal od 3 lat z białaczką szpikową dziś ona potrzebuje pomocy. Wierzymy, że udzielimy jej wspólnie z pomocą ludzi o wielkich i gorących sercach, a takich jest wielu także wśród naszych czytelników. Że wspólnie znajdziemy dla Beaty Kozioł „genetycznego bliźniaka”.
- Mam na imię Beata, mam 29 lat i pochodzę z Winowna. Pracuję w Myszkowie jako pracownik socjalny i zajmuję się pomocą osobom niepełnosprawnym. W listopadzie 2011 r. dowiedziałam się, że choruję. Diagnoza – przewlekła białaczka szpikowa. Całym moim wsparciem i siłą napędową do walki z chorobą i oczekiwaniem na mojego bliźniaka genetycznego była moja Mamusia, która niestety w czerwcu 2013 r. pomimo wielu miesięcy wiary, nadziei i leczenia przegrała nierówną walkę - także z nowotworem. Z jednej strony moje życie z dnia na dzień straciło sens, a z drugiej zrozumiałam, że muszę walczyć i nie poddawać się, bo tego pragnęła moja Mama. Jak każda młoda dziewczyna mam marzenia. Chciałabym planować swoją przyszłość i założyć własną rodzinę. By móc je zrealizować potrzebuję przeszczepienia szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Dlatego zwracam się z prośbą do ludzi chcących i mogących pomóc mnie i innym chorym o zarejestrowanie się jako potencjalny dawca szpiku. Przeszczepienie daje nam szansę na dalsze życie – opowiada Beata Kozioł, której dedykowana jest wrześniowa akcja. Pani Beata jest „podopieczną” Fundacji DKMS - Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. To właśnie ta fundacja przy olbrzymim zaangażowaniu koleżanek i kolegów z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zorganizują w Myszkowie Dzień Dawcy Szpiku. - Do zorganizowania akcji skłoniła nas sytuacja, która to sytuacja może przytrafić się każdemu z nas. Beata Kozioł choruje na przewlekłą białaczkę szpikową i jedyną dla Niej szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Zarówno rejestracja, jako potencjalny dawca jak i samo oddanie komórek macierzystych bądź szpiku nie jest skomplikowaną procedurą. Jednak w świadomości społecznej funkcjonuje wiele stereotypów na temat dawstwa szpiku m.in. .o tym, że szpik pobiera się z kręgosłupa. To mit. W 80% przypadków pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej zaś w 20% przypadków szpik kostny z talerza kości biodrowej. W Polsce raka krwi diagnozuje się u około 10 000 osób rocznie. Część chorych będzie potrzebowała przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Niespokrewnionego, bowiem statystycznie zaledwie 25% pacjentów znajduje swojego genetycznego bliźniaka wśród członków rodziny. W Polsce na dzień dzisiejszy zarejestrowanych jest ponad pół miliona osób. Ciągle jest to jednak kropla w morzu potrzeb – mówi Renata Rafa z Fundacji DKMS Polska. - Dlatego połączmy siły i wspólnie pomóżmy Beacie pokonać nowotwór krwi! Dla nas oznacza to okazanie aktu dobrej woli i poświęcenie 5-ciu minut z naszego wolnego czasu, dla niej i każdego innego chorego to szansa na wygranie najcięższej z możliwych bitew i wygranie całego życia. Rachunek jest prosty. Nie pozwólmy, by to rak krwi był górą – apeluje Małgorzata Pawlik – Karcz – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie.
Akcja „Pomóż Beacie i Innym. Dzień Dawcy Szpiku w Myszkowie” ma zatem dwa cele w jednym. Jej organizatorzy chcą w ten sposób podnieść świadomość społeczności lokalnej, czym jest dawstwo szpiku oraz stworzenie możliwości zarejestrowania się jako potencjalnego dawcy. Każdy, kto się zarejestruje może pomóc chorym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
Osoba rejestrująca się nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, choć jest to wydatek rzędu 250 zł. Pokrywa je fundacja. Jeżeli zatem ktoś nie potrafi zdecydować się na zarejestrowanie jako potencjalny dawca, może w inny sposób wesprzeć działania DKMS Polska. Fundacja to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 533 000 (dane na czerwiec 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 231 (czerwiec 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Darowiznę można przekazać na konto: w PEKAO SA –numer 92 1240 6292 1111 0010 5530 0549. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji lub wsparcia działań fundacji.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze