(Lgota Górna) Środa, 18 czerwca na zawsze wpisze się do historii Zespołu Szkół w Lgocie Górnej. Tego dnia odbyło się uroczyste nadanie placówce imienia. -To dzień, który nie zdarzył się nigdy wcześniej ani też nie będzie miał miejsca w przyszłości, to jedyny niepowtarzalny moment w dziejach szkoły – powiedziała dyrektor placówki, Bożena Witos. Patronką szkół – podstawowej i gimnazjum została zmarła przed kilkoma laty siatkarka – Agata Mróz-Olszewska.
Wybór patrona nie był przypadkowy. Poprzedzono go wieloma, spotkaniami, dyskusjami, głosowaniami. Powołana została nawet Komisja ds. Wyboru Patrona Szkoły. Pojawiło się wielu kandydatów zgłoszonych, zgodnie z przyjętymi procedurami - przez uczniów, rodziców i pracowników szkoły. - Wszyscy powszechnie znani, zasłużeni, oddani ważnym sprawom i ideałom, ofiarni, powodowani jakąś świętością - droższą niż własne życie. Pojawiły się nazwiska z historii dalekiej i bliskiej: ludzi nauki, pisarzy, artystów, sportowców i świętych. Wszyscy w jakimś sensie wielcy, bohaterowie swoich dni, męczennicy danego im czasu często własną krwią pieczętujący wierność Bogu, Ojczyźnie, rodzinie, odwiecznym prawdom i zasadom. Wszyscy godni miana patrona dzieci i młodzieży szkolnej – wyjaśniają nauczycielki: Dorota Zenderowska i Edyta Wiśniewska. Komisja wyłoniła trzy propozycje, które cieszyły się największą popularnością. Wśród najczęściej zgłaszanych postaci znaleźli się: Mikołaj Kopernik, Janusz Korczak oraz Agata Mróz-Olszewska. W wyniku demokratycznego głosowania, przeprowadzonego wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły, zdecydowaną większością głosów wybrana została kandydatura Agaty Mróz-Olszewskiej. - To wspaniała sportsmenka, wielki człowiek, dwukrotna zdobywczyni złotego medalu na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet, która przez lata walczyła z białaczką – m.in. tymi słowami uzasadniała wybór patronki społeczność szkolna.
Uroczystość nadania imienia placówce rozpoczęła się od mszy świętej celebrowanej przez metropolitę częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo w kościele parafialnym pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Lgocie Mokrzesz. W trakcie mszy poświęcone zostały sztandary obu szkół, a bezpośrednio po eucharystii arcybiskup dokonał poświęcenia tablicy upamiętniającej akt nadania szkole imienia. Przewodnicząca Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk odczytała uchwały podjęte przez Radę Gminy, nadające obu placówkom imię patronki. Wicedyrektor Anna Polak przybliżyła wszystkim przybyłym historię szkoły, a tuż po niej nastąpiło przekazanie sztandarów. Brać uczniowska odebrała je z rąk dyrektor placówki, by następnie złożyć uroczyste ślubowanie. Po oficjalnej części głos zabierali zaproszeni na uroczystość goście. Wśród nich byli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Przybyli także przedstawiciele świata siatkarskiego: Ryszard Bosek (Polski Związek Piłki Siatkowej) oraz Fulvio Viola (Bielski Klub Sportowy „Stal”). Specjalne zaproszenie przyjęli także dyrektorzy szkół noszących imię Agaty Mróz-Olszewskiej. Ciekawi przebiegu uroczystości byli także dyrektorzy placówek oświatowych z terenu powiatu myszkowskiego. Sala pękała w szwach, a przemowom gości niemal nie było końca. Najwięcej emocji wzbudziły słowa wypowiedziane przez Józefa Golenia - przyjaciela rodziny Olszewskich, wiernego kibica zmarłej siatkarki i działacza Fundacji „Kropla Życia”, założonej przez Agatę Mróz-Olszewską i jej męża. – Agata, którą znałem osobiście, była wspaniałą kobietą. Walczyłem o jej życie do końca. Woziliśmy krew, robiliśmy wszystko, by żyła. Gdy czuła już, że będzie musiała odejść, dała nam takie przesłanie - nam ludziom, którzy chcą pomagać innym. I to jest naszym przesłaniem: pomóż innym. To także dedykacja dla was młodzieży, byście szli drogą Agaty. Agata zachorowała już jako młoda dziewczynka i nie poddawała się. W życiu nie można się poddać, bo życie jest okrutne. Trzeba walczyć tak, jak walczyła Agata - z przeciwnościami losu, z przeciwnościami w szkole – czasem za wagary się dostanie po uszach – ale trzeba walczyć tak, jak walczyła wasza patronka. Przyrzekam wam, że jak dorośniecie, to będziecie dumni, że chodziliście do szkoły z takim właśnie patronem. Będzie to dla was dodatkowy plus w życiu – powiedział Józef Golenia i wspólnie z prezesem fundacji, Marcinem Strządałą zaprosili do szerzenia idei krwiodawstwa i współpracy. Honorowi goście na ręce dyrektor szkoły do powstającej izby pamięci przekazali koszulkę, kalendarz wydany przez przyjaciół zmarłej siatkarki oraz specjalną monetę. Niemal wszystkie przemówienia niosły te same życzenia, aby ideały patronki – a przede wszystkim jej hierarchia wartości - stały się drogowskazem dla uczniów, nauczycieli, rodziców szkoły noszącej jej imię.
Społeczność szkolna z okazji ustanowienia patrona przygotowała hymn. - „Spokoju doświadczyć w rodzinie, móc w każdym zobaczyć brata, odnaleźć szczęście w prostej dobroci i z pasją żyć jak Agata. Bo taką ideę chcemy wyśpiewać, by w zgodzie żyć z sobą ze światem…” – odśpiewali chórem uczniowie, a do wypełniania zobowiązań zawartych w słowach hymnu zobowiązali się także nauczyciele.
Uroczystość zakończył program artystyczny poświęcony sylwetce patronki szkoły Agacie Mróz-Olszewskiej, która zostawiła ważne credo: „Pokazałam jak walczyć, wy musicie się nauczyć zwyciężać”. (kk)
Napisz komentarz
Komentarze