Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 16 maja 2025 06:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Wyrusz ścieżkami w jurajską podróż

(gm. Żarki, Niegowa, Janów) 22 kilometry asfaltowych ścieżek pieszo-rowerowych przebiegających przez trzy gminy Żarki, Niegowę i Janów to idealne miejsce do odpoczynku w czasie pięknej, słonecznej pogody, z jakiej możemy się w ostatnich dniach cieszyć. Z wiosennej aury i nowej infrastruktury korzystają już okoliczni mieszkańcy i turyści. Na trasach widać spacerowiczów, biegaczy i przede wszystkim rowerzystów.  
Podziel się
Oceń

(gm. Żarki, Niegowa, Janów) 22 kilometry asfaltowych ścieżek pieszo-rowerowych przebiegających przez trzy gminy Żarki, Niegowę i Janów to idealne miejsce do odpoczynku w czasie pięknej, słonecznej pogody, z jakiej możemy się w ostatnich dniach cieszyć. Z wiosennej aury i nowej infrastruktury korzystają już okoliczni mieszkańcy i turyści. Na trasach widać spacerowiczów, biegaczy i przede wszystkim rowerzystów.

 

22 km asfaltowych ścieżek pieszo-rowerowych tworzy spójny system łączący trzy gminy: Żarki, Niegowę i Janów. Inicjatorem przedsięwzięcia i liderem projektu unijnego była Gmina Żarki. Zadanie realizowane było w partnerstwie z sąsiednimi gminami: Janowem i Niegową. Roboty budowlane o wartości 3 286 641,00 zł brutto były współfinansowane ze środków unijnych w 85 procentach. Tak powstał największy pieszo-rowerowy szlak atrakcji turystycznych w północnej części województwa śląskiego.

 

- Do najcenniejszych miejsc tego obszaru związanych z kulturą, tradycją, dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym prowadzi oznaczona i przygotowana trasa. Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Sieć ścieżek za sprawą unijnego dofinansowania połączyła największe atrakcje północnej Jury – m.in. zamki w Mirowie, Bobolicach, Ostrężniku, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Pustelnię św. Ducha w Czatachowie, Zabytkowy Zespól Stodół wraz z Żareckim i Jarmarkami, strażnicę w Przewodziszowicach, urokliwe stawy, najstarszą pstrągarnię w Europie znajdującą się w Złotym Potoku, przepiękne wapienne ostańce, miejsca pamięci i wiele czarujących pod względem krajobrazowym i przyrodniczym zakątków – wymienia rzeczniczka Urzędu MiG Żarki Katarzyna Kulińska-Pluta.

 

Trasy przebiegają przez tereny niezurbanizowane, pola i lasy i oznaczone są zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Wzdłuż nich w 13 lokalizacjach znajdą się zadaszone miejsca odpoczynku, wyposażone w stół z ławkami oraz stojak na rowery. W niektórych wytypowanych lokalizacjach umieszczone są jeszcze dodatkowo stojaki na narty biegowe, m.in. w Przewodziszowicach na przedmieściach Żarek.

 

- Tu zaczyna się polecana dla narciarzy biegowych trasa w formie 9–kilometrowej pętli. Ścieżki budowano także z myślą o rowerzystach, biegaczach, miłośnikach wędrówek z kijkami, spacerowiczach, lubiących jazdę na rolkach i deskorolkach, osobach niepełnosprawnych, rodzinach z małymi dziećmi. Bitumiczne nawierzchnie doskonale nadają się do różnych form turystyki aktywnej. Trasy są bezpieczne, prowadzą przez tereny polne i leśne, mają różny stopień trudności. Możliwość wyboru za każdym razem innej trasy do aktywnego spędzania wolnego czasu – namawia do skorzystania ze ścieżek rzeczniczka.

 

Zmotoryzowani mogą skorzystać z parkingów w m.in. Złotym Potoku, Ostrężniku, Czatachowie, Przewodziszowicach, Żarkach, Mirowie – w miejscach ważnych z punktu koncentracji turystów.

 

Atrakcje turystyczne wzdłuż ścieżki

 

Trasa 1 Mirów – Żarki

Długość trasy: ok. 7,7 km, na trasie : parking, trzy miejsca wypoczynkowe

Atrakcje: Zamek Bobolice, Zamek Mirów, Mirowski Gościniec, Wzgórze Parchowotka z niemiecką linią umocnień, Miejsca pamięci przy cmentarzu parafialnym w Żarkach

Trasa nr 2a Żarki cmentarz – Leśniów (Klasztor) – Przewodziszowice – Czatachowa – Ostrężnik

Długość trasy: ok.6,5 km, na trasie: trzy parkingi, trzy miejsca wypoczynkowe

Atrakcje: Zabytkowy Zespół Stodół w Żarkach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach (modernizacja do końca 2014r.), Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie, Ostaniec Wampirek, Zamek Ostrężnik, Jaskinia Ostrężnicka, Rezerwat Ostrężnik.

Trasa 2b – Ostężnik – Diabelskie Mosty – Złoty Potok

Długość trasy: ok.4,5 km, na trasie: dwa parkingi, dwa miejsca wypoczynkowe

Atrakcje: Okresowe Źródła Zdarzeń w Ostrężniku, Diabelskie Mosty, Rezerwat Krajobrazowy „Parkowe” Brama Twardowskiego, Źródła Zygmunta i Elżbiety, Pstrągarnia Raczyńskich, Skała z Krzyżem, Warowny gród obronny ,,Osiedle Wały”, Młyn Kołaczew, Staw „Sen Nocy Letniej”, Źródło Spełnionych Marzeń, Obelisk mjr Jana Wrzoska, Jaskinia „Grota Niedźwiedzia”, Staw Amerykanin

Trasa 3a – Przewodziszowice – Strażnica z XVI w. – Czatachowa Pustelnia – Trzebniów

Długość trasy: ok. 5,7 km, na trasie: dwa parkingi, dwa miejsca wypoczynkowe

Atrakcje: Skały Rajce w Przewodziszowicach, Strażnica w Przewodziszowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie

Trasa 3b, c Trzebniów – Siedlecka Droga – Ostrężnik

Długość trasy: ok. 2,7 km, na trasie: parking, miejsce wypoczynkowe

Atrakcje: Trasa wiedzie urokliwymi lasami od Trzebniowa tzw. Siedlecką Drogą (Jaskinia „Trzebniowska”) do Ostrężnika w pobliżu ostańców skalnych i wzniesień o nazwach: Wilcza Góra (363 m n.p.m.) czy Jelnica (401 m n.p.m.), Jaskinia Wierna, Zamek Ostrężnik, Jaskinia „Ostrężnicka”, Jaskinia Wiercica

Trasa 4 Trzebniów – Brzeziny

Długość trasy: ok. 2,1 km

 

 

Najciekawsze miejsca: Trasa prowadzi ze wsi Trzebniów w kierunku Brzezin. Przy skrzyżowaniu dróg stoi kapliczka Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, trasa z przepiękną panoramą na jurajskie ostańce, skałki, lasy. Widoczne są zamki w Mirowie oraz Boblicach. W odległości do 1 km od trasy znajdują się następujące dodatkowe atrakcje godne obejrzenia: Dworek Krasińskich i Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku, Ostaniec „Brama Twardowskiego”, Strażnica w Suliszowicach, największy cmentarz żydowski w północnej Jurze – kirkut w Żarkach, dawna synagoga w Żarkach po gruntownej modernizacji, Stary Rynek w Żarkach, zabytkowe kościoły - parafialny oraz św. Barbary w Żarkach, wzgórze Laskowiec wraz z ruinami kościoła św. Stanisława w Żarkach, Jaskinia Piętrowa Szczelina i Kamiennego Gradu ( Niegowa), zabytkowy Kościół pw. Św. Mikołaja w Niegowie z jaskinią „Na plebanii”.(kk)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Pani "wściekła": opisujemy co dzieje się w przestrzeni publicznej. Jak będzie coś związanego z Islamem, też opiszemy!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:32Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIAAutor komentarza: błyskawica wściekłaTreść komentarza: GAZETA LEWACKA DO BÓLU. I opisuje katolickie święto. no niewyobrażalne!!! REDAKCJA CIERPI NA SCHZOFRENIĘ, CZY CO...?? A FEE !!!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:01Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIA J Autor komentarza: SzymonTreść komentarza: Stosunek do zwierząt to miara człowieczeństwa. Niemiecki filozof Arthur Schopenhauer powiedział kiedyś, że: „Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”Data dodania komentarza: 12.05.2025, 10:35Źródło komentarza: SKATOWAŁ PSA NA ŚMIERĆ. MIESZKANIEC KOZIEGŁÓWEK ODSIEDZI PÓŁ ROKUAutor komentarza: UlaTreść komentarza: Mocny film !Data dodania komentarza: 8.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: BasiaTreść komentarza: 👏👏👏 nie dla prawicy nie dla konfederacjiData dodania komentarza: 8.05.2025, 18:29Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: Zakręcony na punkcie motocykliTreść komentarza: Motocykl to coś więcej niż maszyna to sposób na życie. A taki motocykl to marzenie wielu😍Bezpiecznej jazdy koledzy w nowym sezonie 🏍️ do zobaczenia na drodzeData dodania komentarza: 7.05.2025, 18:43Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE
Reklama
Reklama
Reklama