(Myszków) Kolejka po wodę, marsz z wodą, badanie i malowanie wody, konferencja, warsztaty i konkursy o wodzie. Te i inne działania z okazji obchodów Światowego Dnia Wody przypadającego na 27 marca zaplanowali uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie.
Inspiracją do podjętej inicjatywy stał się udział szkoły w projekcie Comenius - „Woda dająca życie”. W projekcie uczestniczą szkoły z Niemiec, Bułgarii, Portugalii, Włoch i Rumunii. Uczniowie z „Kołłątaja” w Myszkowie wraz z opiekunami: Anną Czechowską, Ewą Buzoń -Krupińską i Jolantą Żabą 28 lutego zainicjowali badania jakości wody w Warcie przepływającej przez Myszków, które to badania będą prowadzić cyklicznie. Pierwszym etapem działań było wyznaczenie trzech punktów poboru próbek wody, a następnie przebadanie ich pod względem fizykochemicznym. Oceniono m.in. barwę, zapach, temperaturę, pH i twardość wody, a także zawartość jonów: azotanowych, azotynowych i fosforanowych oraz żelaza i chloru. - Nasze wyniki odzwierciedlają czystość wody w miejscach poboru próbek, nie odnoszą się natomiast do całego fragmentu rzeki przepływającej przez Myszków. Analizę wyników przeprowadzono w oparciu o obowiązujące normy. Wynika z niej, że poszczególne parametry odpowiadają I bądź II klasie czystości – mówią uczniowie z „dwójki”. „Przy okazji” posprzątali prawy i lewy brzeg rzeki w sąsiedztwie Sokpolu, przy ujściu Leśniówki do Warty. Tylko w tym jednym miejscu śmieciami zapełniono niestety aż 10 dużych worków. Na kolejne badanie jakości wody oraz wspólne sprzątnie doliny Warty uczniowie zapraszają wszystkich w czwartek 13 marca o godz. 10.00. Porządki rozpoczynamy nad brzegiem rzeki przy oczyszczalni ścieków w Myszkowie – zachęcają młodzi ekolodzy.
27 marca uczestnicy projektu zorganizują happening. Spod budynków większości szkół w Myszkowie wyruszą marsze nad akweny przy Starostwie Powiatowym. Mają na celu uświadomienie społeczności lokalnej, że codziennie kobiety i dzieci w krajach Afryki i Azji pokonują dystans 6 kilometrów, by dostać się do najbliższego ujęcia wody. - Na miejscu zaprosimy dzieci i młodzież do ekologicznego konkursu i zabaw edukacyjnych połączonych z badaniem jakości wody. Będą warsztaty dla dzieci pod hasłem: „Poznajemy mieszkańców Warty”, uczniowie naszej szkoły będą kontynuować, bo robią to już od lutego, uliczne ankietowanie mieszkańców miasta, połączone z dystrybucją ulotek zachęcających do racjonalnego gospodarowania wodą. Wszyscy uczestnicy marszu utworzą „Kolejkę po wodę” z rzeki Warty. Niektórzy uczestnicy wydarzenia wezmą udział w wycieczce do Myszkowskiej Fabryki Papieru w celu poznania aspektów wykorzystania wody przy produkcji papieru.
Podsumowaniem wydarzenia będzie Konferencja pt. Woda dająca życie z udziałem ekspertów z instytucji, organizacji i firm związanych z wodą. Będą wśród nich przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, Nadleśnictwa Złoty Potok, Nadleśnictwa Siewierz oraz lokalni producenci wód mineralnych. W ramach programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja pt. „Zaadoptuj rzekę”, oficjalnie otoczymy opieką odcinek rzeki Warty przepływającej przez nasze miasto. Nad brzegiem rzeki umieścimy specjalną tablicę informującą o tym fakcie – mówią o planach na 27 marca koordynatorki programu. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze