Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 19:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Czy będzie hala sportowa przy „jedynce”?

(Myszków) Radni od wielu miesięcy wnioskują o to, by powiat przygotował się do budowy hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie. Gdyby ich prośby były przez zarząd i starostę Wojciecha Pichetę słuchane, możliwości pozyskania środków zewnętrznych, które w znacznej części sfinansowałby budowę, nie uciekałyby powiatowi sprzed nosa. Uciekają, bo od marca 2013 do stycznia br. starosta i zarząd powiatu nie mieli ochoty rozmawiać o budowie hali. Znaleźli ją dopiero teraz, gdy było za późno na ubieganie się o dofinansowanie ze środków unijnych. Czy będą kolejne szanse?
Podziel się
Oceń

(Myszków) Radni od wielu miesięcy wnioskują o to, by powiat przygotował się do budowy hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie. Gdyby ich prośby były przez zarząd i starostę Wojciecha Pichetę słuchane, możliwości pozyskania środków zewnętrznych, które w znacznej części sfinansowałby budowę, nie uciekałyby powiatowi sprzed nosa. Uciekają, bo od marca 2013 do stycznia br. starosta i zarząd powiatu nie mieli ochoty rozmawiać o budowie hali. Znaleźli ją dopiero teraz, gdy było za późno na ubieganie się o dofinansowanie ze środków unijnych. Czy będą kolejne szanse?

 

Od marca ubiegłego roku radny Rafał Kępski wnioskuje o budowę hali sportowo-widowiskowej lub zadaszenie Orlika przy Zespole Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego.

 

- Budowa takiego kompleksu jest ważną inwestycją z uwagi na brak podobnych obiektów na naszym terenie. Powiat przekraczający 70 tys. mieszkańców nie ma hali sportowej spełniającej wymogi organizowania większych imprez sportowych. Także korzystanie z podobnych obiektów jest niewystarczające w porównaniu do potrzeb. Lokalizacja obiektu jest korzystna z faktu położenia w centrum miasta Myszkowa oraz przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji – uzasadnia zalety budowy obiektu radny Rafał Kępski.

 

Jednak wszelkie prośby o rozpatrzenie tematu skierowane do starosty i zarządu były z miesiąca na miesiąc przez władze powiatu odkładane. Ostatecznie, spotkanie którego tematem była budowa hali sportowej odbyło się w styczniu 2014r. Wówczas starosta wraz z radnymi dyskutował nad propozycją ubiegania się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Infrastruktura około turystyczna – podmioty publiczne”, którą w grudniu ub. r. przedstawił na sesji radny Kępski. Problem w tym, że termin składnia dokumentów projektowych mija w połowie lutego i nie ma już czasu, by je przygotować. Zdaniem radnego Kępskiego wszystko by się udało, gdyby wysłuchano go w marcu 2013. Starosta Wojciech Picheta odpiera zarzuty radnego i twierdzi, że z tych środków hali wybudować się nie da, bo projekt nie odpowiada specyfice tego poddziałania. Zdaniem starosty w tej chwili nie ma żadnego programu, z którego można by skorzystać w celu pozyskania dodatkowego źródła finansowania.

 

- Na projekt budowy hali sportowej nie można uzyskać dofinansowania, ponieważ działanie w ramach programu unijnego, z którego ewentualnie można skorzystać, jest przeznaczone na poprawę turystyki, natomiast budowa hali to projekt na cele edukacyjne - mówił Wojciech Picheta.

 

- Innymi słowy hala nie wpisuje się w projekt, ponieważ nie służy pozyskiwaniu turystów. Możliwość pozyskania środków jest krańcowo mała. Co więcej, przystępując do projektu, trzeba by było po pewnym czasie spełnić określone wskaźniki i udowodnić, że inwestycja przyczyniła się do podniesienia poziomu turystyki w mieście i powiecie. Tymczasem, jako hala sportowa na terenie szkoły, służyłaby głównie mieszkańcom – dodaje rzecznik starostwa Marcin Pilis.

 

W 2008 roku w Cieszynie z tego samego programu wybudowano halę sportowo-widowiskową. Władze Cieszyna nie mają problemu z rozliczaniem wskaźników. Tu jednak problem jest inny; hala w Cieszynie kosztowała 29 mln zł a pula środków z programu „Infrastruktura około turystyczna – podmioty publiczne” wynosi niewiele ponad 4 mln zł. Trudno w internecie znaleźć przykład hali sportowo-widowiskowej, którą wybudowano za mniej niż 4 mln zł. Przyszkolne hale owszem, lecz takiej z prawdziwego zdarzenia, w której można by np. organizować koncerty wybudować za te pieniądze nie sposób. W dodatku aby aplikować o środki, trzeba uaktualnić szereg dokumentów, w tym projekt na budowę hali sportowej, który powstał przed kilkoma laty.

 

Alternatywą byłoby zadaszenia Orlika i bieżni na terenie szkoły. Ale podczas spotkania radni uznali, że priorytet stanowi hala. Uczestnicy spotkania uzgodnili, że dobrym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie środków na uaktualnienie dokumentacji hali sportowej i aplikowanie w chwili, gdy będzie realna możliwość pozyskania środków. Na najbliższych komisjach rady powiatu szczegóły przedstawi dyrektor szkoły Eugeniusz Bugaj. W oparciu o ustalenia rada powiatu może zdecydować o przeznaczeniu środków na uaktualnienie dokumentacji hali. Dzięki temu projekt będzie gotowy w przypadku, kiedy pojawi się szansa na pozyskanie środków. Nie byłoby dziś tłumaczeń, że powiat nie zdąży przygotować dokumentów, gdyby starosta wraz z zarządem słuchali propozycji radnych i w marcu ubiegłego roku rozpoczęli przygotowania.

 

W spotkaniu uczestniczyli: starosta Wojciech Picheta, wicestarosta Mariusz Trepka, członek zarządu Jarosław Kumor, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak, radni: Rafał Kępski, Beata Kwiatkowska, Jan Kieras, Mariusz Musialik oraz Michał Małysz z Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego. (kk)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama