Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 15 maja 2025 00:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

„ZGODA BUDUJE” W DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

(powiat myszkowski) Cytowane w tytule słowa bardzo często powtarzane były podczas obchodów 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości na terenie naszego powiatu. Także dzięki temu atmosfera święta była w Myszkowie i okolicznych miejscowościach radosna i rodzinna. Odprawiane były Msze Święte, składane były wiązanki kwiatów, odbywały się koncerty pieśni patriotycznych i programy artystyczne.      
Podziel się
Oceń

(powiat myszkowski) Cytowane w tytule słowa bardzo często powtarzane były podczas obchodów 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości na terenie naszego powiatu. Także dzięki temu atmosfera święta była w Myszkowie i okolicznych miejscowościach radosna i rodzinna. Odprawiane były Msze Święte, składane były wiązanki kwiatów, odbywały się koncerty pieśni patriotycznych i programy artystyczne.

 

Święto Niepodległości obchodzimy dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów. Po raz pierwszy dzień 11 listopada jako święto państwowe obchodzone było w 1937 roku. W latach okupacji hitlerowskiej oraz latach powojennych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989 Sejm przyjął ustawę przywracającą obchody Święta Niepodległości. Stało się ono jednocześnie najważniejszym świętem państwowym. Rocznicowe obchody odbyły się we wszystkich gminach naszego powiatu. Pamięć o historii i o bohaterach tamtych lat uczczono w różny sposób. Okolicznościowe msze święte odprawione zostały w Myszkowie, Żarkach, Poraju, Dębowcu i Koziegłowach. Po nich delegacje samorządowców, kombatantów, harcerzy, służb mundurowych i szkół składały wiązanki kwiatów pod pomnikami ofiar wojen i zrywów narodowowyzwoleńczych.

 

MYSZKÓW

 

O działaniu ponad podziałami, o tworzeniu z myślą o mieście mówił podczas homilii Mszy Świętej odprawionej w Myszkowie w intencji Ojczyzny ks. Stefan Jachimczak. Słowa o tym, że zgoda buduje powtarzane były także podczas okolicznościowych wystąpień przy Pomniku Poległych za Ziemię Myszkowską. Na różnice polityczne, jakie istniały pomiędzy twórcami niepodległej Polski: Józefem Piłsudskim i Romanem Dmowskim, którzy dla dobra Ojczyzny potrafili jednak współpracować wskazywali m.in. burmistrz Włodzimierz Żak, wicemarszałek Mariusz Kleszczewski czy biorący udział w myszkowskich obchodach święta poseł Artur Bramora. W programie tegorocznych uroczystości znalazły się także: odsłonięcie tablicy z nazwą ronda u zbiegu ulic 1 Maja i 3 Maja, które decyzją Rady Miasta Myszkowa nosi od niedawna nazwę „Rondo Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” oraz nadanie sztandaru dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oddział w Myszkowie i działającego w jego ramach Zespołu „Eskadra”. Myszkowskie obchody Dnia Niepodległości zakończył koncert laureatów XVIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Miejskim Domu Kultury.

 

PORAJ

 

Mszą Świętą rozpoczęły się także obchody Święta Niepodległości w Poraju. Nabożeństwo w miejscowym kościele celebrował proboszcz ks. Zdzisław Zgrzebny. Druga część oficjalnych uroczystości odbyła się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. - Dziś ojczyzna nie woła o daninę krwi, ale domaga się uczciwej pracy, poświęcenia i ofiary dla dobra wspólnego – kierował w tym miejscu słowa do zebranych wójt Łukasz Stachera. W uroczystościach oprócz mieszkańców uczestniczyli przedstawiciele władz gminy, instytucji samorządowych, przedstawiciele placówek oświatowych z całej gminy, żołnierze rezerwy Wojska Polskiego, poczty sztandarowe kombatantów, szkół oraz ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Poraja, a poza nią część artystyczna, w której wystąpiły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Poraju i Koło Gospodyń Wiejskich z Poraja. Tradycją stało się już, że porajskim obchodom towarzyszą serie wystrzałów hukowych na wiwat, oddawane z broni czarno prochowej przez członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Poraju.

 

DĘBOWIEC

 

Co roku, w świąteczne popołudnie 11 Listopada, mieszkańcy Dębowca gromadzą się na wspólnej modlitwie przy mogile poległych w II wojnie światowej. Nie inaczej było w trakcie tegorocznych uroczystości. Doroczna Msza święta za Ojczyznę celebrowana przez ks. proboszcza Jana Lisieckiego, odbyła się z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców miejscowości oraz lokalnych władz. Po niej na mogile poległych w tym miejscu żołnierzy złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicz.

 

ŻARKI

 

Obchody 11 listopada w Żarkach rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę, w Kościele Parafialnym. Po Mszy jej uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych szkół, OSP, kombatantów i orkiestry udali się pod Krzyż Katyński przy cmentarzu parafialnym, gdzie złożono kwiaty pod mogiłami obrońców Ojczyzny. Po południu w Domu Kultury w Żarkach odbył się koncert „Gdzie słyszysz śpiew, tam chodź, tam dobre serca mają”. Na scenie zaprezentowali się: Olimpia Karbownik – sopran, Leopold Stawarz – baryton, Michał Rus – fortepian. W ich wykonaniu wysłuchać można było arii i pieśni kompozytorów polskich, m.in. S. Moniuszki, F. Chopina, L. Różyckiego.

 

ŻARKI LETNISKO

 

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska postanowili kontynuować zapoczątkowaną w ubiegłym roku tradycję uroczystego obchodzenia Święta Niepodległości. Mieszkańców miejscowości do remizy OSP zaprosili na wieczornicę, w programie której znalazł się m.in. spektakl w wykonaniu aktorów – amatorów, skupionych w miejscowym teatrze. Publiczności zaprezentowali oni miniaturę sceniczną poświęconą 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego 1863 roku i zrywu powstańczego w Mrzygłodzie, autorstwa Henryki Jastrzębiec Chołdyk, w reżyserii Elżbiety Jatulewicz. W koncercie pieśni patriotycznych wystąpili z kolei Zdzisław Zasuń, Kazimierz Czerwiński, Magdalena Olszewska, Karolina Irzwikowska i Klaudia Wieczorek. Teksty związane tematycznie ze Świętem Niepodległości recytował Marian Florek, były aktor Teatru im Adama Mickiewicza w Częstochowie, występujący obecnie na deskach teatru w Chorzowie.

 

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Pani "wściekła": opisujemy co dzieje się w przestrzeni publicznej. Jak będzie coś związanego z Islamem, też opiszemy!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:32Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIAAutor komentarza: błyskawica wściekłaTreść komentarza: GAZETA LEWACKA DO BÓLU. I opisuje katolickie święto. no niewyobrażalne!!! REDAKCJA CIERPI NA SCHZOFRENIĘ, CZY CO...?? A FEE !!!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:01Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIA J Autor komentarza: SzymonTreść komentarza: Stosunek do zwierząt to miara człowieczeństwa. Niemiecki filozof Arthur Schopenhauer powiedział kiedyś, że: „Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”Data dodania komentarza: 12.05.2025, 10:35Źródło komentarza: SKATOWAŁ PSA NA ŚMIERĆ. MIESZKANIEC KOZIEGŁÓWEK ODSIEDZI PÓŁ ROKUAutor komentarza: UlaTreść komentarza: Mocny film !Data dodania komentarza: 8.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: BasiaTreść komentarza: 👏👏👏 nie dla prawicy nie dla konfederacjiData dodania komentarza: 8.05.2025, 18:29Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: Zakręcony na punkcie motocykliTreść komentarza: Motocykl to coś więcej niż maszyna to sposób na życie. A taki motocykl to marzenie wielu😍Bezpiecznej jazdy koledzy w nowym sezonie 🏍️ do zobaczenia na drodzeData dodania komentarza: 7.05.2025, 18:43Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE
Reklama
Reklama
Reklama