Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 8 maja 2025 15:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZACZYNAMY SEGREGACJĘ

(gmina Poraj) Urząd Gminy Poraj rozpoczyna odbiór odpadów zbieranych selektywnie przez mieszkańców gminy. Napełnione posegregowanymi odpadami specjalne worki z logo gminy, odbierane będą zgodnie z harmonogramem w wyznaczonych terminach. Akcję w całości finansuje Urząd Gminy. Worki są dostępne dla mieszkańców w Urzędzie Gminy i np. u sołtysów.
Podziel się
Oceń

(gmina Poraj) Urząd Gminy Poraj rozpoczyna odbiór odpadów zbieranych selektywnie przez mieszkańców gminy. Napełnione posegregowanymi odpadami specjalne worki z logo gminy, odbierane będą zgodnie z harmonogramem w wyznaczonych terminach. Akcję w całości finansuje Urząd Gminy. Worki są dostępne dla mieszkańców w Urzędzie Gminy i np. u sołtysów.

 

Produkujemy coraz więcej odpadów. Jest to cywilizacyjny uboczny aspekt naszego życia. Musimy mądrze i rozsądnie z tym problemem sobie poradzić, aby nie powodować degradacji naszego środowiska. -Odpady, które wszyscy wytwarzamy, ich selekcja, zbiórka stały się problemem globalnym, naszym wspólnym. Nie jest to rzecz trudna, ale wymaga minimalnego zaangażowania i wyrobienia pewnego nawyku wprowadzonego w codzienne życie -zachęca do uczestnictwa w akcji wójt Łukasz Stachera. Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie segregacji odpadów już w naszych domach i ich odbiór „u źródła”. Przedsięwzięcie to, obok nieocenionych korzyści ekologicznych, niesie ze sobą znaczne oszczędności ekonomiczne.

 

GDZIE TRAFIĄ NASZE ODPADY?

Puszki metalowe powędrują do „Jawy” w Poraju. Odpady szklane wywiezione zostaną do Krynickiego Recyclingu S.A. W Olsztynie i DSS Recycling w Sławkowie, a papier z kolei do Prywatnego Zakładu Oczyszczania Miasta w Konopiskach. Odpady opakowań typu „PET” oraz odpady niesklasyfikowane, składowane będą i poddawane dalszemu odzyskowi na terenie Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Sobuczynie.

 

Obecne technologie nie pozwalają na odzysk lub przetworzenie wszystkich rodzajów odpadów. Dlatego ważne jest by w workach do segregacji znalazły się odpady, które można poddać recyklingowi.

 

Wyprodukowanie 1 tony papieru powoduje ścięcie 17 drzew. Ze 100 ton makulatury można wytworzyć 90 ton papieru. Odzyskując szkło tylko z 1 butelki można zaoszczędzić tyle energii ile zużyłaby 100W żarówka świecąca bez przerwy przez 4 godziny. Na wyprodukowanie 1kg aluminium potrzeba tyle samo energii ile na wyprodukowanie 20 kg chleba. Każdy z nas powinien więc pracować nad tym, aby ograniczyć ilość powstających odpadów.

 

Worki z logo „gmina Poraj i ochrona środowiska” należy wystawić przed posesje do godz. 8:00. Firma odbiera maksymalnie 6 worków z posesji. Worki z nieposegregowanymi odpadami, nieoznaczone Logo GPiOŚ, worki w większej ilości niż 6 oraz niezwiązane NIE BĘDĄ ODBIERANE!

 

CO POWINNY ZAWIERAĆ WORKI?

Do worków zawierających szkło bezbarwne należy wrzucać czyste: opakowania ze szkła bezbarwnego np. słoiki, butelki, stłuczkę szklaną wolną od zanieczyszczeń metalami i tworzywami (bez kapsli, zakrętek obrączek na szyjkach)

 

NIE WRZUCAMY: szkła kolorowego, szkła okiennego, samochodowego, luster, porcelany, fajansu i szkła zbrojonego, zużytych żarówek, lamp neonowych i termometrów.

 

Do worków zawierających szkło kolorowe należy wrzucać czyste: opakowania ze szkła kolorowego np. słoiki, butelki, stłuczkę szklaną wolną od zanieczyszczeń metalami i tworzywami (bez kapsli, zakrętek obrączek na szyjkach)

 

NIE WRZUCAMY: szkła bezbarwnego, luster, porcelany, fajansu i szkła zbrojonego, zużytych żarówek, lamp neonowych i termometrów

 

Do worków zawierających plastikowe butelki- typu pet należy wrzucać: opakowania po płynach i napojach, pet- butelkę zgnieść i ponownie zakręcić

 

Do worków zawierających plastik należy wrzucać: pojemniki po artykułach sypkich, artykuły gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych, folie, woreczki foliowe, reklamówki,

NIE WRZUCAMY: artykułów wykonanych z tworzyw sztucznych w połączeniu z innymi materiałami, styropianu, zużytych akumulatorów i baterii.

 

Do worków zawierających makulaturę należy wrzucać: czyste gazety, magazyny kolorowe, prospekty, zeszyty, katalogi, torby i worki papierowe, papier, kartonowe i tekturowe pudełka, tekturę falista

 

NIE WRZUCAMY: opakowań z jakąkolwiek zawartością, kartonów pokrytych folią metalową lub tworzywami sztucznymi (np. opakowań po mleku, sokach), lakierowanego lub foliowego papieru z folderów reklamowych, tapet, kalki, zatłuszczonego papieru (np. z masła lub margaryny)

Do worków zawierających złom należy wrzucać: aluminiowe puszki –zgniecione, czyste puszki po konserwach, zakrętki od słoików, opakowania stalowe,

 

NIE WRZUCAMY: puszek po farbach, pojemników po lakierach, opakowań po olejach i smarach, pojemników po aerozolach.

 

Wszystkie odpady segregowane powinny być zgniatane. Dzięki temu zmniejszy się objętość odpadów i więcej zmieści się ich w worku.

 

Terminy i trasy odbioru odpadów od mieszkańców gminy Poraj:

4 kwietnia, 6 czerwca, 4 lipca, 1 sierpnia, 3 października, 5 grudnia w sołectwach:

Masłońskie (ul. Topolowa, Jurajska, Żarecka, Sportowa)

Żarki Letnisko (ul. Zielona, Świerkowa, Ogrodowa, Raczyńskiej, Grunwaldzka, Długa, Sportowa, Jasna, Porajska, Słoneczna, Nadrzeczna, Lipowa, Akacjowa, Podleśna, Okręża, PCK, Nałęczowska, Wiejska, Szkolna, Kąpielowa, Letniskowa, Żurawia, Wesoła, Rolna, Krótka, Sąsiedzka, Prosta, Brzozowa, Łączna, Leśna, Grzybowa, Cicha, Jodłowa, Kopernika, Spokojna, Górna, Bagienna, Widna, Staffa).

Kuźnica Folwark, Kuźnica Stara oraz Gęzyn.

 

21 lutego, 11 kwietnia, 13 czerwica, 11 lipca, 8 sierpnia, 10 października, 12 grudnia.

Poraj (ul. Jastrzębska, Jasna, Leśna, Górnicza, Zielona, Sosnowa, Armii Krajowej, 3-go Maja, Grzybowa, Kolejowa, Piłsudskiego, Północna, Słoneczna, Południowa, Graniczna, Kosmiczna, Wesoła, Wschodnia, Cicha, Zachodnia, Chorońska, Mickiewicza, Orzeszkowej, Chopina, Łąkowa, Gwiezdna, Fabryczna, Strażacka, Spokojna, Brzozowa, Księżycowa, Kościelna, Okrężna, Ogrodowa, Kościelna, Okulickiego, P. Skargi, Sadowa, Dębowa)

 

Choroń (ul. Wolności, Partyzantów, Leśna, Szkolna, Częstochowska, Zielona, Browarna, Koziegłowska).

Jastrząb (ul. 19-go Stycznia, Wojska Polskiego, Mickiewicza, Leśna, Stawowa, Nadrzeczna, Porajska) oraz sołectwo Dębowiec.

 

Mieszkańcy ulic niewymienionych, proszeni są o wystawianie worków z odpadami na pobliskie ulice. Jeżeli ktoś nie otrzymał worków, może je odebrać w Urzędzie gminy Poraj w pokoju 108, bądź u swojego sołtysa.

Natalia Pikuła


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zakręcony na punkcie motocykliTreść komentarza: Motocykl to coś więcej niż maszyna to sposób na życie. A taki motocykl to marzenie wielu😍Bezpiecznej jazdy koledzy w nowym sezonie 🏍️ do zobaczenia na drodzeData dodania komentarza: 7.05.2025, 18:43Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIEAutor komentarza: SławekTreść komentarza: To musi być przyjemność jeździć taką piękną bestią 🏍️Data dodania komentarza: 7.05.2025, 18:37Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIEAutor komentarza: KazimierzTreść komentarza: Gmina powinna stać na straży ochrony przyrody w swojej okolicy 😡 to niech się biorą do roboty i chronią ! Nie jeżdżą tam ? Nie widzą co się dzieje ?!!!!😡Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:03Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: JanuszTreść komentarza: Rafał to Rafał. Podobny jest też taki "zdolny" w Warszawie.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:37Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: MarianTreść komentarza: Jasno widać po co są potrzebne wszelkiej maści instytucje - to tylko wygodne etaty i niemoc w egzekwowaniu prawa.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:32Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Co tu współczuć złamał prawo to go osądzaData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:15Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁ
Reklama
Reklama
Reklama