(Poraj, Żarki) 11 lutego w Sali Sejmiku Województwa Śląskiego przedstawiciele samorządów z powiatu myszkowskiego odebrali z rąk ministra Jerzego Millera promesy, czyli zapewnienia Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych o przyznaniu dla nich środków na likwidację skutków ostatnich klęsk żywiołowych.
Najwięcej – bo 800 tysięcy złotych na naprawę dróg zniszczonych podczas ostatnich klęsk żywiołowych otrzymał Powiat Myszkowski. Za ministerialne pieniądze przebudowane zostaną dwie drogi w gminie Niegowa: od granicy powiatu, przez Mzurów do Niegowy oraz od Mzurowa, przez Dąbrowno do granicy powiatu. Drogi te szczególnie ucierpiały zimą 2010 roku. Zostały zniszczone przez śniegi, mróz i ciężkie samochody transportowe, używane podczas likwidacji skutków katastrofy energetycznej.
Obietnicę przekazania 450 tysięcy złotych otrzymała na dwa zadania także gmina Poraj. Kwota zostanie wykorzystana na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi. Za te pieniądze odbudowany zostanie m.in. betonowy kanał sanitarny na odcinku 370 m w ul. Skargi i Fabrycznej w Poraju. Jest to kontynuacja rozpoczętej inwestycji, finansowanej z ubiegłorocznej promesy (w kwocie 250 tys. zł), polegającej na remoncie kanalizacji w ciągu ulic Piotra Skargi, Jasnej i Kochanowskiego. Drugi projekt przewiduje przebudowę nawierzchni i budowę chodnika w ciągu ul. Sportowej w Masłońskim, o dł. 900 m.
400 tys. zł to z kolei suma przewidywanego dofinansowania na remonty dróg w gminie Żarki zniszczonych w wyniku podtopień. Na terenie gminy przewiduje się w tym roku remont ul. Czarka w Żarkach, ul. Kolejowej w Ostrowie oraz przedłużenia ul. Kukuczki w Żarkach. W przypadku tych dróg również, podobnie jak w przypadku Poraja, chodzi o dokończenie rozpoczętych w ubiegłym roku modernizacji ze środków popowodziowych. Prace nie zostały dokończone ze względu na atak zimy w listopadzie 2010 r. W tym roku zostanie położony asfalt na ul. Kolejowej w Ostrowie, a na przedłużeniu ul. Kukuczki uzupełniona zostanie podbudowa i położona zostanie nakładka frezowa. Dzięki uzyskanym środkom możliwe stanie się wyremontowanie dodatkowych odcinków ul. Czarki, ul. Kukuczki oraz naprawa zniszczonej kanalizacji deszczowej.
Ze środków ministerialnych wyremontowana zostanie także droga łącząca Koziegłowy z Wojsławicami. Burmistrz Jacek Ślęczka otrzymał z rąk Jerzego Millera promesę opiewającą na 350 tysięcy złotych.
W sumie na usuwanie skutków klęsk żywiołowych do 64 gmin z całej Polski trafi ponad 72 miliony złotych. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze