Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 18 lipca 2025 11:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NIKT NIE CHCE GROŹNEJ RTĘCI

(Myszków) Od 3 kwietnia z aptek i sklepów zniknęły termometry rtęciowe. Unia Europejska chce w ten sposób zmniejszyć gospodarcze wykorzystanie tego niebezpiecznego metalu. Ale co zrobić ze starymi, czy uszkodzonymi rtęciowymi termometrami? Na terenie Myszkowa nie ma pojemników przeznaczonych na odpady niebezpieczne. Co zatem robimy z uszkodzonym rtęciowym termometrem? Nietrudno się domyśleć, że zwyczajnie ląduje on w koszu na śmieci.  
Podziel się
Oceń

(Myszków) Od 3 kwietnia z aptek i sklepów zniknęły termometry rtęciowe. Unia Europejska chce w ten sposób zmniejszyć gospodarcze wykorzystanie tego niebezpiecznego metalu. Ale co zrobić ze starymi, czy uszkodzonymi rtęciowymi termometrami? Na terenie Myszkowa nie ma pojemników przeznaczonych na odpady niebezpieczne. Co zatem robimy z uszkodzonym rtęciowym termometrem? Nietrudno się domyśleć, że zwyczajnie ląduje on w koszu na śmieci.

 

Najbardziej toksycznym związkiem rtęci, jest metylortęć, która bardzo szybko przenika do środowiska, a w szczególności do wody. Dlatego nie wolno wyrzucać starego termometru do ubikacji lub śmieci. Według Ministra Środowiska taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny biorąc pod uwagę, że rtęć jest metalem ciekłym, który nieustannie paruje, a szklana obudowa termometru jest niezwykle podatna na uszkodzenia. Po wniknięciu do organizmu, rtęć kumuluje się głównie w mózgu i nerkach, a zatrucie tym metalem może spowodować m.in. niewydolność układu oddechowego, bóle głowy, wymioty i uszkodzenie nerek. W przypadku kobiet ciężarnych rtęć może spowodować uszkodzenie mózgu płodu, a nawet jego zgon.

 

Co zrobić z rtęcią?

W Częstochowie Urząd Miasta wspólnie z aptekami zajmuje się zbiórką rtęciowych urządzeń. Mieszkańcy Myszkowa, którzy chcą się pozbyć zepsutych termometrów lub starych rtęciowych ciśnieniomierzy, nie mają jednak łatwego zadania. Częstochowska Okręgowa Izba Aptekarska poinformowała nas, że apteki nie mają obowiązku przyjmowania zużytego sprzętu, bo muszą potem same pokryć koszty jego utylizacji. Pracownicy Sanepidu również nie zajmują się tym problemem i nie są w stanie powiedzieć, gdzie zepsuty termometr można oddać. Spośród wszystkich myszkowskich aptek tylko 2 wyraziły zgodę na przyjęcie przedmiotu zawierającego rtęć: apteka przy ul. Sikorskiego 53 „c” i przy ul. Wolności 25.

 

- Do tej pory nie mieliśmy żadnych sygnałów o potrzebie takich działań. Jeżeli są zainteresowani, to Wydział Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji w sposób bardzo szybki nawiąże współpracę z którąś z myszkowskich aptek i uruchomi punkt zbiórki urządzeń zawierających rtęć – twierdzi Małgorzata Kitala-Miroszewska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Myszków.

 

Gdy potłucze się termometr rtęciowy

Należy w gumowych rękawiczkach dokładnie zebrać rtęć. Można użyć do tego zakraplacza do oczu lub sztywnej kartki papieru. Rozbity termometr oraz to, czym zebraliśmy rozlaną rtęć należy włożyć do słoika lub zamknąć szczelnie w worku plastikowym.

 

Nasz komentarz: To zatrważające, że UM potrzebuje „sygnału”, by podjąć jakieś działania na rzecz ochrony środowiska. Zwłaszcza, że nie od dziś wiadomo, że rtęć zaliczana jest do kategorii odpadów niebezpiecznych i wyrzucenie go do śmieci wiąże się nawet z karą grzywny do 5 tys. zł, a w niektórych krajach UE nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Justyna Banach

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIEAutor komentarza: KamilaTreść komentarza: Kupiłam z Grecji były pyszne i wychodzi na to, że zdrowszeData dodania komentarza: 10.07.2025, 11:41Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKI
Reklama
Reklama
Reklama