Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 18 lipca 2025 11:07
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z OPÓŹNIENIEM, ALE BUDOWA DROGI W TYM ROKU

(Poraj, Choroń) Starosta myszkowski Marian Wróbel na spotkaniu z mieszkańcami Poraja i Choronia poinformował o przygotowaniach do przebudowy drogi powiatowej Poraj – Choroń. Jak powiedział, wykonanie inwestycji opóźniło się w czasie w związku z koniecznością uregulowania stanu prawego około 300 działek i zmianą ustawy o ochronie środowiska. Zapewnił jednak, że jest szansa, by część prac przewidzianych w obrębie powiatu myszkowskiego (a więc droga i chodnik w Poraju i w Choroniu) została wykonana jeszcze w tym roku.
Podziel się
Oceń

(Poraj, Choroń) Starosta myszkowski Marian Wróbel na spotkaniu z mieszkańcami Poraja i Choronia poinformował o przygotowaniach do przebudowy drogi powiatowej Poraj – Choroń. Jak powiedział, wykonanie inwestycji opóźniło się w czasie w związku z koniecznością uregulowania stanu prawego około 300 działek i zmianą ustawy o ochronie środowiska. Zapewnił jednak, że jest szansa, by część prac przewidzianych w obrębie powiatu myszkowskiego (a więc droga i chodnik w Poraju i w Choroniu) została wykonana jeszcze w tym roku.

 

We wtorek (19 maja br.) z inicjatywy wiceprzewodniczącego Rady Powiatu - Łukasza Stachery, w Starostwie Powiatowym w Myszkowie odbyło się spotkanie starosty Mariana Wróbla z przedstawicielami społeczności Poraja i Choronia, którą reprezentowali: radni Janusz Błaszczyk i Zbigniew Konieczko, sołtysi: Barbara Caban z Poraja i Edward Mizera z Choronia oraz wiceprzewodniczący rady sołeckiej Choronia - Jan Duda.

 

Starosta Marian Wróbel zapoznał mieszkańców z przebiegiem drogi, z aktualnymi pracami nad jej budową, finansowaniem i wszelkimi kwestiami technicznymi. W powiecie myszkowskim przebudowana zostanie droga powiatowa Poraj- Choroń od skrzyżowania z drogą wojewódzką w Poraju do granicy powiatu. Powiat częstochowski będzie kontynuował przebudowę odcinka Biskupice – Olsztyn, Olsztyn – Kusięta, Kusięta – Brzyszów oraz Brzyszów – granica powiatu. Miasto Częstochowa wykona przebudowę drogi od swoich granic do skrzyżowania z ul. Faradaya. Łączna długość przebudowanych dróg wyniesie 32,5 km, z czego 5,3 km będzie przebiegać przez nasz powiat.

 

Powiat Myszkowski jest liderem tego projektu, w związku z tym jest odpowiedzialny za tę inwestycję. Środki na przebudowę drogi pochodzą ze środków unijnych - z tzw. Subregionu”, a więc z puli pozakonkursowej. Dofinansowanie projektu dla powiatu myszkowskiego wynosi 21,98%, wkład własny niewiele ponad 2 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych blisko 10,5 mln zł.

 

- To bardzo korzystny dla nas procent dofinansowania. Odnosiłem w przeszłości wrażenie, że realizacja tego projektu będzie szybsza i łatwiejsza, ale zawiłości prawne i finansowe, zupełnie niezależne od nas, spowodowały, że dopiero teraz możliwe stało się takie szybkie zaawansowanie prac nad projektem. Mamy w budżecie na rok bieżący zagwarantowane w całości środki, będące naszym wkładem własnym – tłumaczył starosta Wróbel. Starosta wśród przeszkód spowalniających rozpoczęcie inwestycji wymienił nieoczekiwaną zmianę w ustawie o ochronie środowiska, konieczność uregulowania stanu prawnego blisko 300 działek, spowolnienie działań przez współinwestorów oraz przedłużające się procedury związane z pozyskiwaniem środków unijnych.

 

- Zrobiliśmy w tej kwestii wszystko co  mogliśmy, co do nas należało. Podjęliśmy niezbędne działania, aby ta inwestycja mogła dojść szybko do finału. Przekonaliśmy tych radnych, których trzeba było przekonać, zaś tych którzy się wahali utwierdziliśmy w konieczności budowy drogi. Reszta spraw była od nas całkowicie niezależna. Nam również tak jak państwu zależy na tym, aby ta droga powstała jak najszybciej - mówił Łukasz Stachera, wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

 

Jak powiedział starosta M. Wróbel, jest szansa, że część prac przewidzianych na obszarze powiatu myszkowskiego zostanie wykonana w bieżącym roku.

Aleksandra Kubas

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIEAutor komentarza: KamilaTreść komentarza: Kupiłam z Grecji były pyszne i wychodzi na to, że zdrowszeData dodania komentarza: 10.07.2025, 11:41Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKI
Reklama
Reklama
Reklama