Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 18 lipca 2025 15:42
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

AGENCJA PODZIELI PIENIĄDZE

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 21 kwietnia rozpoczęła kolejny nabór wniosków o przyznawanie pomocy z puli: „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Za pieniądze uzyskane od agencji można wyremontować budynki, kupić maszyny rolnicze, a nawet sprzęt komputerowy, o ile taki jest potrzebny przy prowadzeniu działalności rolniczej.
Podziel się
Oceń

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 21 kwietnia rozpoczęła kolejny nabór wniosków o przyznawanie pomocy z puli: „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Za pieniądze uzyskane od agencji można wyremontować budynki, kupić maszyny rolnicze, a nawet sprzęt komputerowy, o ile taki jest potrzebny przy prowadzeniu działalności rolniczej.

 

Wnioski można składać do 28 kwietnia br. Tegoroczna pula środków do wykorzystania wynosi ponad 2,5 mld zł i została podzielona na województwa. Limit środków przewidzianych dla województwa śląskiego wynosi 72.519.159,00 zł.

 

Wnioski można składać w Oddziale Regionalnym właściwym ze względu na miejsce realizacji inwestycji osobiście lub przez upoważnioną osobę, można je także wysyłać pocztową przesyłką rejestrowaną. Aby ułatwić rolnikom dostęp do wsparcia z tego działania agencja dopuszcza składanie wniosków również za pośrednictwem swych Biur Powiatowych.

Wszystkie złożone wnioski wezmą udział w losowaniu, które określi kolejność, w jakiej przysługiwać będzie wnioskowana pomoc. Losowanie odbędzie się w Centrali ARiMR odrębnie dla każdego województwa, w terminie od 21 do 30 dni od zakończenia naboru wniosków. Data losowania zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.arimr.gov.pl, nie później niż 3 dni przed jego przeprowadzeniem.

 

Lista wylosowanych wniosków powinna się znaleźć na stronie internetowej agencji już następnego dnia po losowaniu.

 

O pomoc finansową mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnicy spółek cywilnych oraz spółki osobowe prawa handlowego, o ile prowadzą działalność rolniczą i są właścicielami lub np. dzierżawcami gospodarstwa rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha użytków rolnych. Do starania się o dofinansowanie upoważnia także posiadanie nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

 

Osoba fizyczna, występująca o przyznanie pomocy finansowej na inwestycje w swoim gospodarstwie, musi być pełnoletnia i nie mieć ukończonych 60 lat. Ponadto musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe np. wykształcenie rolnicze lub w zależności od posiadanego wykształcenia nierolniczego odpowiedni staż pracy w rolnictwie. Może się również legitymować tytułem kwalifikacyjnym lub zawodowym w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej trzyletnim stażem pracy w rolnictwie.

 

Uzyskana pomoc finansowa może być przeznaczona na pokrycie części kosztów inwestycji poniesionych m.in. na budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją budynków wykorzystywanych przy produkcji rolnej. W ramach projektów dofinansowanych ze wspomnianego działania można kupić maszyny, urządzenia oraz wyposażenie do produkcji rolnej, przechowywania, magazynowania i sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych. Może to być sprzęt do uprawy, pielęgnacji, nawożenia, ochrony czy zbioru roślin. Można także sfinansować zakup ciągników i przyczep rolniczych oraz zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego do prowadzenia działalności rolniczej, w tym także programów księgowych.

 

Jeden wnioskodawca i jedno gospodarstwo może otrzymać maksymalnie 300 tysięcy złotych. W ramach tegorocznego naboru wniosków, pomoc udzielana będzie w formie refundacji od 40 do 60 % kosztów kwalifikowanych poniesionych na wspomniane inwestycje. Procentowy poziom refundacji zależy także od wieku beneficjenta oraz od miejsca realizacji inwestycji. Więcej otrzyma osoba młodsza i gospodarująca np. na terenach o niekorzystnych warunkach czy na obszarach NATURA 2000.

 

ARiMR prosi rolników o staranne wypełnianie wniosków oraz dołączenie do nich wszystkich wymaganych załączników, zgodnie ze specyfikacją w nich zawartą. W formularzu wniosku o przyznanie pomocy wyraźnie oznaczone zostały rubryki, których niewypełnienie spowoduje odrzucenie wniosku. Są też wymienione załączniki, których brak będzie skutkował nieprzyznaniem pomocy. (rb)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pppTreść komentarza: ABSURD I CAŁKOWITE DNO! A RESZTA MIASTA MA INFRASTRUKTURĘ JAK BOMBARDOWANIU. AROGANCJA RADY MIASTA POZBAWIONA ROZUMU. DNO! DNO I AROGANCJA WŁADZY!!!Data dodania komentarza: 18.07.2025, 13:44Źródło komentarza: Myszków się zmienia– trwa wieloetapowa rewitalizacja centrum miastaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIE
Reklama
Reklama
Reklama