Po raz pierwszy w historii! Cały Nowy Testament dostępny w polskim języku migowym

  • 14.07.2022, 17:42
  • red
Po raz pierwszy w historii! Cały Nowy Testament dostępny w polskim języku…

Podziel się:

Oceń:

Po pięciu latach prac tłumaczeniowych Świadkowie Jehowy w Polsce ogłosili wydanie Nowego Testamentu, czyli Chrześcijańskich Pism Greckich, w polskim języku migowym. To przełomowy moment dla ponad 50 tysięcy osób posługujących się tym językiem, w tym również dla tych, którzy mieszkają na Śląsku.

W Polsce przez całe lata osoby niesłyszące nie miały dostępu do rzetelnego przekładu ani jednej księgi biblijnej, a tym samym nie mogły odnosić korzyści z poznawania Biblii. Zmieniło się to w listopadzie 2017 roku, gdy po 12 miesiącach prac tłumaczeniowych ogłoszono wydanie pierwszej księgi biblijnej w polskim języku migowym — Ewangelii według Mateusza.

W ciągu pięciu lat zespół tłumaczy przełożył na ten język wszystkie 27 ksiąg tak zwanego Nowego Testamentu, czyli między innymi Ewangelie: według Mateusza, Marka, Łukasza i Jana, Dzieje Apostolskie, listy apostołów: Pawła, Piotra i Jana oraz Księgę Objawienia. Jedna z tłumaczek powiedziała:

Zależało nam na tym, aby materiał był dokładny, ale też przedstawiony jasno i w naturalny sposób żeby ten przekład Biblii był zrozumiały dla każdego i przekazany współczesnym językiem”.

Świadkowie Jehowy zdają sobie sprawę, że tekst drukowany oparty jest na języku mówionym, którego wielu głuchych nigdy nie słyszało. Dlatego dokładne, zrozumiałe i naturalne tłumaczenie Pisma Świętego na język migowy pozwala większej liczbie niesłyszących pojąć jej treść. W efekcie pracy zespołu tłumaczy i zespołu produkcyjnego powstało blisko 40 godzin nagrań obejmujących 260 rozdziałów Nowego Testamentu, a każdy spośród 7929 wersetów można odtworzyć oddzielnie. Dzięki tym wysiłkom mnóstwo osób po raz pierwszy zyskało dostęp w swoim własnym języku do najważniejszej Księgi dla każdego chrześcijanina. Ryszard Jabłoński, rzecznik Świadków Jehowy w Polsce, powiedział:

Bardzo się cieszymy, że pokrzepiające prawdy zawarte w Biblii, tak bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach, są już dostępne dla dziesiątek tysięcy ludzi, którzy posługują się polskim językiem migowym. Rozpoczęcie poznawania tej księgi od Ewangelii, które opisują życie i nauki Jezusa Chrystusa, to jeden z najlepszych sposobów, by poznać i zrozumieć przesłanie Pisma Świętego oraz zbliżyć się do Boga”.

Nowy Testament w polskim języku migowym został wydany w formie elektronicznej i jest dostępny bezpłatnie na stronie internetowej JW.ORG/PSO oraz w dedykowanej osobom niesłyszącym aplikacji JW Library Sign Language, którą można pobierać na smartfony i tablety. Oprócz samego Pisma Świętego zarówno na stronie, jak i w aplikacji użytkownicy mogą znaleźć wiele interesujących materiałów wideo, obejmujących filmy, artykuły oraz wywiady tłumaczone na język migowy. W oparciu o praktyczne zasady z Pisma Świętego poruszają one tematy dotyczące małżeństw, dzieci czy nastolatków, ale też tematykę społeczną, naukową
i historyczną.

Świadkowie Jehowy z Myszkowa i Zawiercia zapraszają na zebrania w polskim języku migowym, które odbywają się każdego tygodnia we wtorki o godz. 18:30 i niedziele o godz. 15.00 w Sali Królestwa Świadków Jehowy w Chorzowie (Audytorium C) przy ulicy Składowej 26.


Czy wiesz, że…

W 239 krajach jest prawie 9 mln Świadków Jehowy, którzy należą do przeszło 119 000 zborów. W Polsce początki działalności Świadków Jehowy sięgają 1891 roku i obecnie są oni trzecią co do wielkości grupą wyznaniową, liczącą około 113 000 wyznawców, w tym kilkuset niesłyszących. Na terenie kraju działa 35 zborów lub grup posługujących się polskim językiem migowym.

red

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu gazetamyszkowska.pl. MyszPress s.c. z siedzibą w Myszkowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krystian
Krystian 18.07.2022, 07:04
Zarzuty przeciwników że unikamy wykluczonych członków rodziny to kłamstwa! Każdy dobrowolnie podejmuje decyzje czy chce utrzymywać kontakty z taką osobą. Babcia bez problemu może utrzymywać kontakty z wnuczką, a rodzice z dziećmi.
Sobociński
Sobociński 18.07.2022, 16:59
Dlaczego kłamiesz?

"Czy dowodzisz swojej świętości, nie utrzymując kontaktów z członkami rodziny ani innymi osobami wykluczonymi ze zboru?"
Strażnica 2014 15 listopada s.14

"Ale co zrobić, jeśli poza zborem znalazł się nasz krewny lub bliski przyjaciel? Niewątpliwie jest to próba lojalności — nie względem tego człowieka, lecz względem Boga. Jehowa obserwuje, czy będziemy przestrzegać Jego przykazania, by nie zadawać się z żadną taką osobą (odczytaj 1 Koryntian 5:11-13)."
Strażnica z 15 kwietnia 2012, s.12

"Nie szukaj wymówek, żeby móc kontaktować się z wykluczonym krewnym, na przykład za pośrednictwem SMS-ów czy e-maili"
Strażnica z 15 stycznia 2013, strona 16, akapit 19
Krystian
Krystian 21.07.2022, 05:48
To sfałszowane cytaty. Takich treści nie ma w przytoczonych publikacjach. Kolejne kłamstwa odstępców!
Sobociński
Sobociński 22.07.2022, 17:49
Cytaty tak niewygodne, że kłamiesz, że są sfałszowane?
Cały czas można je znaleźć na waszej stronie
https://www.jw.org/pl/bibliote…
Ola
Ola 16.07.2022, 17:37
Znakomita wiadomość!
Nikola Na
Nikola Na 17.07.2022, 17:07
Ciekawe dla kogo.
Nikola Na
Nikola Na 15.07.2022, 17:11
Dlaczego promujecie tę toksyczną grupę?
Tomek
Tomek 18.07.2022, 13:25
Promować to można kiełbasę a to jest duża grupa wyznaniowa, która też ma prawo do swoich informacji. W Polsce nie ma tylko jednej religii.
Brat Straszny
Brat Straszny 18.07.2022, 18:40
Tomek, kiełbasa jaka jest każdy widzi. Świadkowie Jehowy są znani z zakazu transfuzji, nienawiści do byłych i rozbijania rodzin. Nie powinni mieć możliwości reklamować swojej nienawistnej religii w mediach.

Pozostałe