Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 1 maja 2025 10:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Wysokowydajne komory chłodnicze i mroźnicze - 3 wskazówki jak wybrać najlepszy model

Markety, cukiernie, kawiarnie, bistra i inne placówki gastronomiczne, stołówki, stacje benzynowe lub hotele… Co łączy te obiekty? Między innymi fakt, że wszystkie korzystają z komór chłodniczych i mroźniczych. Jak jednak dobrać model dostosowany do danego zastosowania?
Podziel się
Oceń

Dobór komór chłodniczych i mroźniczych może przysporzyć sporych problemów. Na szczególne trudności powinni przygotować się użytkownicy stawiający pierwsze kroki w sektorze gastronomicznym lub handlowym. Wielu wątpliwości i wynikających z nich błędów można jednak uniknąć. Pod tym względem najważniejsza okazuje się wiedza na temat tego, które cechy i parametry mają największe znaczenie dla ich działania. Wyjaśniamy to w 3 punktach.

1. Typ i moc agregatu chłodniczego

Agregat to „serce” komory chłodniczej. Zadaniem układu jest obniżanie temperatury wewnątrz urządzenia poprzez odebranie ciepła od znajdujących się wewnątrz produktów. Odpowiedzialny jest za to freon, który pod wpływem wyższej temperatury zaczyna parować, a następnie jest zasysany i jeszcze bardziej podgrzewany przez agregat. W wyniku tego dochodzi o podniesienia ciśnienia, skroplenia i oddania ciepła w parowniku, a skroplony freon trafia znów do obiegu.

W zależności od konstrukcji komory, może ona być wyposażona w agregat montowany na jej dachu (monoblok) lub na ścianie zewnętrznej ścianie budynku (split). Wybierając komorę chłodniczą lub mroźniczą szczególną uwagę należy zwrócić na moc agregatu. Powinna ona być dopasowana do bilansu zysków ciepła w skali dobowej obliczanego na podstawie parametrów urządzenia oraz specyfiki przechowywanych produktów.

2. Dobór odpowiednich materiałów

Wydajność komory zależna jest nie tylko od mocy agregatu, ale też szczelności zapobiegającej stratom zimna. Ta cecha to wynik zarówno od grubości i wypełnienia ścian, jak i precyzji ich łączenia. Wydajne zminimalizowanie strat umożliwią poliuretanowe ściany z obu stron kryte blachą. Ich grubość powinna być dostosowana do temperatury roboczej urządzenia i może wynosić od 7 do 14 centymetrów.

Dobór materiałów jest istotny również z punktu widzenia zachowania czystości oraz bezpieczeństwa użytkowania komory. By do minimum ograniczyć powstawanie zanieczyszczeń i rozwój drobnoustrojów, wnętrze komory powinno być pokryte stalą nierdzewną. Parametry tego materiału szczególnie istotne okazują się w przypadku dużego zasolenia środowiska – wówczas dobrze sprawdzi się stal 316 18/8-18/10. W celu zmniejszenia ryzyka poślizgu, komory chłodnicze muszą być wyposażone w podłogę zbudowaną z materiałów takich jak blacha plastyfikowana.

3. Konstrukcja dostosowana do potrzeb

Każdy obiekt ma inne potrzeby co do pojemności komory. Jej lokalizacja – zwłaszcza kształt i wymiary pomieszczenia – wymusza ponadto zastosowanie komór o różnych rozmiarach. Dlatego warto zamówić ją u dostawcy oferującego urządzenia o modułowej konstrukcji. Komory chłodnicze typ Genesis umożliwiają pełną personalizację – mogą być montowane nawet w przestrzeniach pod schodami lub dachami skośnymi. Ich atutem jest też ciekawy wygląd, pozwalający użyć ich nie tylko do przechowywania, ale też ekspozycji produktów.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama