Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 24 maja 2025 02:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

LEŚNICZANKA NIGDY NIE NALEŻAŁA DO MYSZKOWA

Reklama
(Myszków) Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy na naszych łamach list od mieszkańca Myszkowa, który przybliżał historię Leśniczanki. Mężczyzna, który podpisał się jako „Rozżalony Myszkowianin” wspominał, jak budowany był amfiteatr, hala sportowa, kort tenisowy, jak w tym miejscu kończyły się pochody i różne imprezy. - Tereny te były chlubą mieszkańców Myszkowa (…). Uważam, że brak działań władz miasta Myszków zniweczyło trud mieszkańców, jak i zakładów pracy (…) – napisał w swoim liście myszkowianin. O historię tego miejsca zapytaliśmy Urząd Miasta w Myszkowie. Okazuje się, że teren ten leży już poza granicami miasta, na co może nie wszyscy zwracają uwagę. Park nigdy nie był własnością miasta. Teren, który budować mieli w czasach PRL-u mieszkańcy i lokalne zakłady pracy, zaczął niszczeć i nie miał o niego kto zadbać. Czas i okoliczności, w jakich powstawał park trudno porównać z tym, jak dzisiaj tworzy się takie tereny.
Reklama
LEŚNICZANKA NIGDY NIE NALEŻAŁA DO MYSZKOWA
Pomnik znajduje się tuż za granicą gminy Myszków
Podziel się
Oceń

- Gmina nigdy nie była właścicielem terenu o którym mowa. Tzw. „Park Kultury i Wypoczynku” oddany został do użytku w latach 1967-1968, a jego właścicielem był ówczesny dom kultury zwany Robotniczym Centrum Kultury i Wypoczynku (RCKiW). Obiekt wybudowany zapewne w czynie społecznym przez myszkowskie fabryki w swej infrastrukturze zawierał: hale sportową (późniejszy klub ciężarowca), kort tenisowy, restaurację „Leśniczanka”, parking, ogródek jordanowski oraz pomnik – cel pierwszomajowych pochodów w latach siedemdziesiątych. Niestety z tego okresu nie zachowały się żadne dokumenty tożsamości, włącznie z dokumentacją budowlaną. Nadmienić należy, że cały kompleks znajdował się już poza miastem, na terenie gminy Koziegłowy. Przez całe lata sytuacja „Parku” nie była jasna. Po długim okresie renesansu, obiekt nieremontowany, ubożał. W tzw. międzyczasie obiekty zmieniały swoich właścicieli. Np. hala sportowa jest własnością LKS-u Światowit, „Leśniczanka” ma również prywatnego właściciela. Po 1990r., gdy powstały samorządy, zmieniło się prawo i zasady użytkowania nie swoich terenów. W 1995r. Zarząd Miasta wystąpił do Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o wyłączenie ok. 4 ha z zarządu Lasów Nadleśnictwa Siewierz i przekazanie w użytkowanie miastu. W 1996r. Minister wydał decyzję, w której nałożył na Gminę duże ograniczenia w korzystaniu z terenu, oddając jednocześnie organowi nadzoru czyli Lasom znaczne kompetencje. Jednym z obwarowań był zakaz zmiany architektury i dzierżawy lasu, co znaczyło, że nie mogliśmy podnająć ani wydzierżawić żadnego z obiektów. Najbardziej zniszczonym okazała się hala sportowa, którą Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne użytkuje w ramach umowy z LKS-em. Dlatego też, gdy po dogłębnej analizie stwierdzono, że obiekt nie nadaje się na imprezy masowe, a remont obiektów nie jest możliwy ze względu na dyscyplinę finansową, władze miasta podjęły decyzję o wystąpienie do właściwego ministra, o wygaszenie decyzji z 1996r. Tym bardziej, że o teren chciało się starać Stowarzyszenie. Powstały tam ośrodek dla bezdomnych to piękne i potrzebne dzieło, dlatego też władze miasta uznały, że przyczyniając się do przejęcia terenu przez Stowarzyszenie, pomagają słusznej sprawie. Minister Środowiska decyzją z dnia 29 grudnia 2011r. stwierdził wygaśnięcie decyzji Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Tym samym Gmina Myszków protokołem zdawczo-odbiorczym z dnia 1.06.2012r. przekazała PGL Lasów Państwowych- Nadleśnictwa Siewierz.

Reklama

Z racji tego, że historycznie jesteśmy przywiązani do Pomnika znajdującego się na tamtym terenie, mieliśmy do tej pory umowę użyczenia. To rozwiązanie jednak okazało się uciążliwe, nawet z racji remontu obiektu. Dlatego też wystąpiliśmy do właściciela, którym jest Skarb Państwa, (teren administrowany przez Starostwo Powiatowe) o nabycie terenu, na którym znajduje się pomnik, w ramach darowizny. Wszystko wskazuje na to, iż w niedługiej przyszłości staniemy się jego właścicielem – wyjaśnia rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Myszkowie Małgorzata Kitala-Miroszewska.
Wstęp i tytuł listu pochodzi od redakcji

Reklama

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AgataTreść komentarza: Falszywy solidarnościowiec..Data dodania komentarza: 23.05.2025, 10:18Źródło komentarza: Apeluję do Polek i Polaków!Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co Ty miałeś z Solidarnością czlowiekuData dodania komentarza: 23.05.2025, 10:16Źródło komentarza: Apeluję do Polek i Polaków!Autor komentarza: Wściekła ZochaTreść komentarza: A GDZIE SĄ 6 KOLOROWE FLAGI- GRZECZNIE PYTAM?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Coś mi się wydaje , że ostatecznie skończy się to jak w Rusinowie wynikiem --- 63% dla Narwockiego- przeciw Trzaskowskiemu jedynie 6% - https://wybory.gov.pl/prezydent2025/pl/wynik/gm/142307 NO GDZIE SĄ TE 6 KOLOROWE FLAGI...??? NO GDZIE ONE SĄ DROGIE PANIE...???Data dodania komentarza: 23.05.2025, 08:14Źródło komentarza: Piątek, 23 maja - kolejny dzień #KobietyNaWybory na trasie przez Śląsk!Autor komentarza: MyszkowianinTreść komentarza: Naprawdę ? Myszków w przeważającej części popiera działalność i wyczyny Nawrockiego??Data dodania komentarza: 22.05.2025, 11:58Źródło komentarza: MYSZKÓW. SPRAWDŹ ILE GŁOSÓW ZDOBYLI W POSZCZEGÓLNYCH OBWODACH KANDYDACI NA PREZYDENTAAutor komentarza: 🏍️Treść komentarza: steel horse👍🏍️Data dodania komentarza: 16.05.2025, 19:34Źródło komentarza: TESTUJEMY INDIAN Z NOWYM SILNIKIEM 112 CALIAutor komentarza: MotocyklistaTreść komentarza: Piękny ten wielkolud 😍Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:59Źródło komentarza: TESTUJEMY INDIAN Z NOWYM SILNIKIEM 112 CALI
Reklama
Reklama
Reklama