Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 maja 2024 23:42
Przeczytaj!
Reklama

Ratujmy zieleń Żarek Letniska

Środowisko Żarek Letniska znane było już w XVIII wieku. Oznaczono je na mapach wydanych w okresie Sejmu Czteroletniego jako Osada Młyńska Szczerbowizna oraz Otrębowizna na rzece Czarce. Teren ten w większości porośnięty był lasem sosnowym i należał do hrabiostwa Stefanii i Karola Raczyńskich, którzy w 1928 r. podzieli go na działki o powierzchni 2000 m2 i 4000 m2. Przed II wojną światową Żarki liczyły zaledwie kilka domów, których właściciele wynajmowali latem pokoje bogatszym mieszkańcom pobliskich miast, wypoczywającym nad miejscowym kąpieliskiem.
Podziel się
Oceń

Z uwagi, iż zlokalizowany był w nich przystanek kolejowy nazywano naszą miejscowość „Żarki station estivole” co po francusku miało znaczyć Żarki Letnisko. Od tej pory w  miejscowości dużo się zmieniło. Powstało wiele domów, sklepy, pensjonaty, hotel,  szkoła, straż pożarna i inne instytucje. Jedno tylko jakby pozostało przez dziesięciolecia niezmienne. Mamy na myśli zieleń, która  
w postaci sosen była wszechobecna. 
Nowe, niezwykle zliberalizowane przepisy o wyrębie drzew spowodowały, iż niektórzy właściciele usuwają je ze swoich, działek wycinając najczęściej kilkudziesięcioletnie sosny. Ogołocone nieruchomości  oddzielają od reszty świata  betonowym ogrodzeniem. Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska z niepokojem obserwuje to zjawisko  
i zastanawia się czy ów proces  zubażający nasze naturalne środowisko musi być tak intensywny.

Szczególnym przykładem nieekologicznego naszym zdaniem działania jest wybudowanie sześciu campingów na działce o pow. 900 m2 przy skrzyżowaniu ulicy Słonecznej i Zielonej w  centrum Żarek Letniska.  Tak znaczna ilość  campingów spowodowała  zabudowę całej działki i wycinkę dorodnych sosen. Następny przykład tego typu dostrzegamy na posesji położonej przy skrzyżowaniu ul. Cichej i Spokojnej naprzeciwko cmentarza. Kuriozalnie usytuowane na tej nieruchomości budowle  wyrugowały z jej powierzchni  80 % drzewostanu, rosnącego na niej od niepamiętnych czasów. Przykładów takich jest oczywiście więcej, ale już te zaprezentowane świadczą  
o braku myślenia architektonicznego i ekologicznego szczególnie ich projektantów. Zastanawiamy się jak wyglądać będzie nasza miejscowość jeżeli tendencja ta zapanuje na wszystkich nieruchomościach? Czym zostaną zastąpione  sosny, stanowiące  bastion zieleni, która jest nam również potrzebna do życia jak budowane domy? Plan przestrzennego zagospodarowania dla Gminy Poraj pozwala na wycinkę drzew pod budynek i komunikacje, ale niektórzy właściciele usuwają je wbrew oczywistym potrzebom, czego dowodem są powyższe przykłady. 
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska od lat inspirują mieszkańców do zagospodarowywania działek ale w kierunku rozwoju  małej architektury, nasadzania krzewów ozdobnych, kwiatów itp. Ponadto uważamy,  iż stosowanie ogrodzeń betonowych jest fatalne, ponieważ burzą one ład architektoniczny i rażą w środowisku niemal leśnym. 
Mamy nadzieję, że problem usuwania zieleni poprzez wycinkę drzew na naszym terenie wzbudzi refleksję właścicieli działek i radnych Żarek Letniska. Jej uratowanie jest niezbędne  ale wymaga  głębszej dyskusji gdyż stanowi ważny aspekt społeczno- bytowy   naszej społeczności. 
W imieniu   Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska 
Tadeusz Zawadzki



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rodowity ŻarczaninTreść komentarza: Jak można się tak zeszmacić? Wiecie kogo mam na myśli! I on miał ambicje być burmistrzem Żarek! Dobrze, że się poznaliśmy na tym sprzedawczyku zawczasu. Antypisowska część Żarek będzie pamiętała. Politycznym prostytutkom dziękujemy.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 20:47Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: Tomasz antypisowiecTreść komentarza: Grabowski ty sobie z nas wyborców jaja robisz. To my to zapamiętamy oj zapamiętamy!Data dodania komentarza: 07.05.2024, 20:42Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: żarczankaTreść komentarza: Człowiek na Grabowskiego głosował a jednak wyszło, że nie na Kałuże głosował 😣😡😡Data dodania komentarza: 07.05.2024, 20:40Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: Anna MariaTreść komentarza: Co za świństwo ! Mam nadzieję, że skończy jak Kałuża z sejmiku.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 13:48Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: ZnamTreść komentarza: Kto zna to wie, co kto prezentuje.. Jeszcze jest kwestia kto chciał się dać oszukać.. Czy więcej trzeba pisać.. Głupim narodem jesteśmy.. Niestety..Data dodania komentarza: 07.05.2024, 13:40Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: wkurwiony_miśTreść komentarza: Chorągiew o zapachu korupcji.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 13:04Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!
Reklama
Reklama
Reklama