(Myszków) Będzie kontrola w Rodzinie Zawodowej i Pogotowiu Opiekuńczym przy ul. Staszica w Myszkowie. Po artykule w Gazecie Myszkowskiej (Pogotowie Opiekuńcze odcina dzieci od rodzin GM nr 7/17), w którym opisaliśmy jak dzieciom i rodzicom utrudnia się wzajemne kontakty w placówce państwa Radkowskich, Zarząd Powiatu Myszkowskiego przyjął 22 lutego uchwałę o przeprowadzeniu nadzwyczajnej kontroli w Zawodowej Rodzinie Zastępczej i Pogotowiu Opiekuńczym prowadzonym przez małżeństwo Dorotę i Zbigniewa Radkowskich. Kontrola Zarządu Powiatu ma zbadać, czy prawa dzieci, które decyzją Sądu Rodzinnego tam trafiają nie są łamane. Przynajmniej jedna historia skończyła się interwencją Rzecznika Praw Dziecka. Ta sprawa - jak informuje biuro RPD - jest ciągle badana. Chodzi o 8 letnią Gosię, której państwo Radkowscy pozwolili spotykać się z mamą tylko raz w tygodniu przez godzinę. A babci całkowicie odmówili wizyt u wnuczki. To główne zarzuty, które pojawiają się w relacjach wszystkich dzieci i ich rodziców, z którymi rozmawialiśmy: ograniczanie lub wręcz odmowa kontaktów z rodziną, przyjaciółmi, bliskimi. Najstarsza historia jaką opowiedzieli nam rodzice sięga roku 2008.
Kontrola Zarządu Powiatu zostanie przeprowadzona przez Wicestarostę Annę Sochę-Korendo z udziałem pracowników PCPR. Zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uprawnienia kontrolne Zarządu Powiatu są tu bardzo szerokie. Ma on prawo nie tylko przeglądać dokumenty dotyczące dzieci, ale również przeprowadzać wywiady z samymi dziećmi. Kontrola może wchodzić do rodziny zawodowej również w porze nocnej, gdyby tego wymagała sytuacja.
W przypadku, gdy kontrola wykaże, że rodzina zastępcza nie wypełnia swoich funkcji prawidłowo, starosta powiadamia sąd. Możliwe jest również rozwiązanie umowy na prowadzenie rodziny zastępczej.
Na koniec przypomnijmy rodzicom, ale również dzieciom, zwłaszcza starszym, jakie są cele pieczy zastępczej. Inaczej mówiąc, do czego mają prawo, będąc umieszczone w takiej placówce.
Art. 33. Piecza zastępcza zapewnia:
1) pracę z rodziną umożliwiającą powrót dziecka do rodziny lub gdy jest to niemożliwe – dążenie do przysposobienia dziecka, a w przypadku braku możliwości przysposobienia dziecka – opiekę i wychowanie w środowisku zastępczym;
2) przygotowanie dziecka do:
a) godnego, samodzielnego i odpowiedzialnego życia,
b) pokonywania trudności życiowych zgodnie z zasadami etyki,
c) nawiązywania i podtrzymywania bliskich, osobistych i społecznie akceptowanych kontaktów z rodziną i rówieśnikami, w celu łagodzenia skutków doświadczania straty i separacji oraz zdobywania umiejętności społecznych;
3) zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych i kulturalno-rekreacyjnych.
Art. 40. 1. Rodzina zastępcza oraz rodzinny dom dziecka zapewniają dziecku całodobową opiekę i wychowanie, w szczególności:
1) traktują dziecko w sposób sprzyjający poczuciu godności i wartości osobowej;
2) zapewniają dostęp do przysługujących świadczeń zdrowotnych;
3) zapewniają kształcenie, wyrównywanie braków rozwojowych i szkolnych;
4) zapewniają rozwój uzdolnień i zainteresowań;
5) zaspokajają jego potrzeby emocjonalne, bytowe, rozwojowe, społeczne oraz religijne;
6) zapewniają ochronę przed arbitralną lub bezprawną ingerencją w życie prywatne dziecka;
7) umożliwiają kontakt z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej.
Gazeta Myszkowska przekazała Zarządowi Powiatu wszystkie informacje, mogące pomóc w ustaleniu czy zarzuty o nieprawidłowości w rodzinie zawodowej państwa Radkowskich się potwierdzą. Udostępnimy jednak tylko dane tych rodziców i dzieci, którzy wyrażą na to zgodę.
Na koniec jedna pozytywna informacja: ilustracją do artykułu są zdjęcia mieszkania, które dla Sandry, Lindy i Zuzi kupił pan Zbigniew Jakubas. Ekipa firmy Inwest-Art kończy już prace instalacyjne. Jeszcze moment, a zaczniemy mieszkanie urządzać.
Wiadomość z „ostatniej chwili”: Dorota i Zbigniew Radkowscy zrezygnowali z prowadzenia Pogotowia Opiekuńczego. Taką informację otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Myszkowie.
Jarosław Mazanek
Napisz komentarz
Komentarze