(powiat myszkowski) W leżącym w powiecie zawierciańskim Chruszczobrodzie, miejscowości leżącej pomiędzy Siewierzem a Łazami, potwierdzono przypadek zarażenia drobiu ptasią grypą typu H5N8. Wirus nie jest groźny dla ludzi, ale mimo wszystko zalecane jest unikanie kontaktów z ptactwem. Służby weterynaryjne apelują, by zgłaszać im wszystkie przypadki znalezienia martwych ptaków.
W związku z potwierdzeniem przypadku ptasiej grypy w jednej z hodowli na ulicy Bocznej w Chruszczobrodzie, wyznaczono tzw. strefę najbardziej zagrożoną, o promieniu 3 kilometrów wokół miejscowości. Wytyczono także drugą strefę, tzw. „zagrożoną”. Ta ma kształt koła o promieniu 10 kilometrów od Chruszczobrodu. Obejmuje m.in. Porębę, a jej krawędź sięga niemal do powiatu myszkowskiego – do okolic Czekanki, Leśniaków czy Lasu Mrzygłodzkiego. Jak widać choroba „stoi u naszych drzwi”. Czy należy się jej obawiać? Jak wobec niej postępować? Czego się strzec? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Myszkowie, Adama Srokę. - Jeżeli chodzi o ognisko wykryte w powiecie zawierciańskim to powiat myszkowski jest poza strefą zagrożenia. Natomiast zagrożenie ptasią grypą występuje w każdym powiecie ze względu na to, iż ptasia grypa występuje u drobiu i ptaków dzikich. Objawy ptasiej grypy to u ptaków: osowiałość, spadek pobierania paszy i wody, wypływ z otworów nosowych, duszność, gwałtowny spadek lub utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, biegunka. Objawom tym towarzyszy wzrost śmiertelności. Padnięcia mogą być też nagłe bez widocznych objawów sygnalizujących zakażenie, a śmiertelność może dochodzić do 100 %. Do chwili obecnej nie stwierdzono zachorowań u ludzi w Polsce wirusem ptasiej grypy typu H5N8, a który obecnie stwierdza się u ptactwa. Jaja od zakażonego drobiu (grypą ptaków), które znajdują się w obrocie lub zakładach pakowania jaj należy wycofać i przekazać do utylizacji – wyjaśnia Adam Sroka.
Jednocześnie wymienia zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa i ludzi przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). – Należy nie karmić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich, pozostawić ptaki w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu, nie wykorzystywać do pojenia drobiu wody ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki, po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami należy umyć ręce wodą z mydłem. W przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu należy stosować odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do tego celu, stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób oraz przy wjazdach i wyjazdach z gospodarstwa, zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem zwierząt dzikich, w tym ptaków. Należy obserwować stan zdrowia ptaków, a o wszelkich niepokojących objawach natychmiast powiadomić powiatowego lekarza weterynarii – radzi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myszkowie.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze