Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 12:42
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

KTO MA PRAWO DO CHODNIKA?

(Myszków) Myszkowscy rowerzyści często są na bakier z prawem. Kierując się przeświadczeniem o własnym bezpieczeństwie, jezdnię zamieniają na chodnik. I nic ich nie obchodzi, że generalnie chodnikiem jeździć nie wolno. Jeżdżą i nie liczą się z pieszymi. Duży może więcej – jak w dżungli, tyle, że miejskiej. To złota zasada chodnikowego bezprawia. Do częstego łamania przez cyklistów przepisów ruchu drogowego, które obowiązują także na chodnikach, dochodzi na wiadukcie w Myszkowie. Rowerzyści często jeżdżą chodnikiem po prawej stronie jezdni, który z powodu barier energochłonnych jest bardzo wąski. Stwarzają zagrożenie dla samych siebie i pieszych. Bo w starciu z rowerzystą, zawsze przegrywa pieszy. Czy aby było na myszkowskich chodnikach bezpiecznie, musi dojść do wypadku?      
Podziel się
Oceń

 

(Myszków) Myszkowscy rowerzyści często są na bakier z prawem. Kierując się przeświadczeniem o własnym bezpieczeństwie, jezdnię zamieniają na chodnik. I nic ich nie obchodzi, że generalnie chodnikiem jeździć nie wolno. Jeżdżą i nie liczą się z pieszymi. Duży może więcej – jak w dżungli, tyle, że miejskiej. To złota zasada chodnikowego bezprawia. Do częstego łamania przez cyklistów przepisów ruchu drogowego, które obowiązują także na chodnikach, dochodzi na wiadukcie w Myszkowie. Rowerzyści często jeżdżą chodnikiem po prawej stronie jezdni, który z powodu barier energochłonnych jest bardzo wąski. Stwarzają zagrożenie dla samych siebie i pieszych. Bo w starciu z rowerzystą, zawsze przegrywa pieszy. Czy aby było na myszkowskich chodnikach bezpiecznie, musi dojść do wypadku?

 

Jazda rowerem jest dla wielu osób doskonałą formą przemieszczania. Zdrowo i ekologicznie – to główne zasady cyklistów. Niestety w Myszkowie i okolicznych miejscowościach moda na rower często wynika z konieczności. Na „dwa kółka” siadają zwykle osoby bez „rowerowego prawa jazdy” i – jak się często okazuje – bez wyobraźni. Zapewne każdy z nas widział rowerzystę poruszającego się chodnikiem. Pewnie też wielu niejednokrotnie rowerem po chodniku jeździło. Generalna zasada w oparciu o przepisy ruchu drogowego brzmi: rowerem po chodniku jeździć nie wolno. Z naszych obserwacji wynika, że na myszkowskich chodnikach żadnych praw i zasad nie ma. Rowerzyści jeżdżą chodnikami, w większości przypadków bezprawnie, stwarzając niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu. A przecież ryzyko dla rowerzysty poruszającego się po drodze praktycznie nie istnieje. Praktycznie - bo musi być spełniony jeden warunek: trzeba umieć jeździć. I z tym już bywa różnie. Na rower wsiada się często bez znajomości przepisów. Pieszy słabo zna zasady ruchu drogowego gdy wsiada na rower, stwarza zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu. Nie rozumie, jak działa droga, nie potrafi przewidzieć, co za chwilę się wydarzy. Dlatego wybiera chodnik, na którym często stosuje zasadę – duży może więcej.

 

- W naszym mieście chodniki są jakie są - szerokość ich jest różna. Są chodniki np. na wiadukcie, które zostały zwężone przez bariery energochłonne. Notabene dobrze, że są, bo chronią pieszych. Problem w tym, że rowerzyści uważają, że ten chodnik im się należy. I tak dla zasady łamią przepisy i utrudniają życie pieszym – zwraca uwagę na problem pani Joanna.

 

Sami się o tym przekonaliśmy, idąc chodnikiem po wiadukcie od centrum w stronę starostwa. Właściwie nie idąc, a uciekając na barierkę. Starsza kobieta, jadąca rowerem po chodniku ani śmiała zjechać, by się z nami minąć. Chodnik ma około metra szerokości, więc wybór był prosty – barierka.

 

Zgodnie z prawem jazda rowerem po chodniku możliwa jest tylko w trzech przypadkach: gdy jedzie się z dzieckiem do lat dziesięciu lub podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lub gdy są spełnione jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym), brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego. Ostatniego przypadku chodniki z obu stron drogi na wiadukcie nie spełniają. Można się po nich poruszać rowerem tylko wtedy, gdy warunki pogodowe nie pozwalają na przemieszczanie się drogą lub jadąc z dzieckiem. W pozostałych przypadkach jazda ulicą będzie zwyczajnie bezpieczniejsza dla wszystkich uczestników drogi.

 

-Rowerem poruszam się tak, jak samochodem - w zdecydowanej większości po ulicach. Bo tak jest bezpieczniej. Piesi to taki rodzaj ludzi, którzy uważają, że cały chodnik im właśnie się należy. Siatki z zakupami w obu rękach, wózek z dzieckiem i krokiem pingwina po środku chodnika. Jak takiego pieszego wyminąć? Na chodniku nie obowiązują żadne zasady ruchu pieszego. Nie ma zasady prawej strony, nie ma pierwszeństwa na skrzyżowaniach i nie ma potrzeby – można by wyliczać w nieskończoność. Na drodze obowiązuje prawo dżungli.

 

Większy i szybszy może więcej. Stwarza to zagrożenie dla rowerzysty, który ucieka na chodnik. Co do jazdy rowerem po chodniku – tego nie rozumiem. Nie istnieją dobrzy kierowcy, którzy jeżdżą rowerem po chodniku. Tak się po prostu nie da. Z drugiej strony, by jeździć ulicą, trzeba umieć jeździć samochodem, nie wystarczy dobry rower, światełko i przeświadczenie, że jest się równoprawnym użytkownikiem – powiedział pan Mirosław, którego „przyłapaliśmy” na prawidłowym poruszaniu się rowerem.

 

Idealnym rozwiązaniem byłyby ścieżki rowerowe. - Zwłaszcza dla każdego niedzielnego rowerzysty – dopowiada cyklista. Niestety takich ścieżek na terenie Myszkowa nie ma. Można by również pomyśleć o wyznaczeniu pasów dla rowerów w jezdniach. Byłaby to lekcja dla obu stron - kierowców, by nauczyli się dostrzegać rowerzystów i oddali im trochę przestrzeni, nawet tam, gdzie pasy rowerowe nie są wyznaczone, oraz dla osób, które postrzegają rower jako pełnoprawny środek transportu. Niestety drogi w Myszkowie warunków do stworzenia na nich pasów dla rowerów nie spełniają, bo są zbyt wąskie.

 

Katarzyna Kieras

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama