(Myszków) Od momentu kiedy wiosna na dobre odsłoniła stan ulic w Myszkowie, nie ma praktycznie dnia, by do naszej redakcji nie zwracali się mieszkańcy jakiejś części miasta, sygnalizując ich fatalny stan. Wszystko wskazuje na to, że prace przy naprawach gminnych dróg – zarówno tych gruntowych jak i bitumicznych – rozpoczną się po 15 maja. Tak przynajmniej obiecuje myszkowski magistrat, do którego również zwracają się zmęczeni kluczeniem między dziurami w jezdniach kierowcy.
- Piszemy z prośbą o pomoc w temacie ulicy Kolejowej – napisali do naszej redakcji mieszkańcy tej ulicy. - Od zeszłego roku na naszej ulicy niestety nie widać postępu prac, nie możemy poruszać się żadnymi środkami lokomocji. Na naszej ulicy mieszka dużo starszych osób i szczególnie dla nich poruszanie się na tak rozkopanej, zapiaszczonej drodze jest praktycznie niemożliwe. Obawiamy się, że w związku z faktem, iż na Kolejowej nic się nie dzieje znów następna zima będzie wyglądać tak, jak ta zeszła tzn. doły o głębokości 0,5 metra zasypane metrową zaspą śniegu (przez całą zimę pług nie przejechał ani razu). Firma oczywiście nie wyrobi się z terminem, no bo jak jest pogoda nic nie robią, to kiedy będą robić? Droga pozostawiona na dzień dzisiejszy jest w tragicznym stanie – dzielą się swymi obawami. Ich list pokazujemy rzecznikowi magistratu, Małgorzacie Kitali - Miroszewskiej.
Ta nie kryje irytacji. - Po takim liście nasuwa się tylko jeden wniosek - jest to niewątpliwie mieszkaniec ul. Kolejowej, ale nie tej w Myszkowie. Bowiem informacje zawarte w liście znacznie odbiegają od stanu faktycznego. Roboty w ul. Kolejowej, mimo długiej zimy, trwały cały czas, dzięki czemu zakończono budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Do wykonania pozostały kratki ściekowe, które będą robione razem z budową drogi. Ta część inwestycji rozpocznie się 15 maja. Umowa przewiduje jej zakończenie do końca września – odpowiada.
W połowie maja odetchnąć powinni także mieszkańcy innych zniszczonych ulic, gdzie również powinny rozpocząć się prace remontowe nawierzchni drogowych. M.in. na ulicy Kopernika, na której stan poskarżył się burmistrzowi na stronie internetowej jej mieszkaniec.
- Późnym popołudniem jechałem ulicą Kopernika w kierunku ulicy Waryńskiego. Gdy byłem zajęty poszukiwaniem najlepszej trajektorii dla mojego wozu, ujrzałem przed sobą kilka samochodów jadących od krawężnika do krawężnika... czyli tak jak ja. Sytuacja skąd inąd zabawna bo po włączeniu muzyki otrzymalibyśmy balet, ale muzyki nie było, a my po prostu omijaliśmy dziury - napisał do Włodzimierza Żaka. - Gdyby to od mojego chciejstwa zależał stan ulic, to mielibyśmy najlepsze drogi na świecie. Niestety, to sprawa funduszy i czasu – odpowiedział burmistrz.
Wiadomo, że z próżnego i Salomon nie naleje, pytanie tylko, czy miasto nawet dysponując skromnymi środkami nie za późno wzięło się za ich wydatkowanie na naprawę miejskich dróg. Przetarg na remont gminnych dróg bitumicznych ogłoszony został 17 kwietnia i musiał zostać unieważniony, bo cena najkorzystniejszej oferty o ponad 21 tysięcy złotych przewyższała kwotę, jaką miasto zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia tj. 799.539,98 z. Ponowny ogłoszono 23 kwietnia, oferty mogły być składane do środy 8 maja. Przetarg na naprawę dróg gruntowych został ogłoszony jeszcze później, dopiero 26 kwietnia (zainteresowani mogą składać oferty do 13 maja. Jeśli szczęśliwie przyjąć, że wykonawcy zostaną szybko wyłonieni, czas na podpisanie z nimi umowy wynosi 30 dni. Czy roboty ruszą faktycznie w maju?
GDZIE POJAWIĄ SIĘ DROGOWCY?
Przetarg na wykonanie remontu gruntownych dróg gminnych obejmie w tym roku ulice: Parkową (600 m2), Plac Sportowy (200), Ogrodową (150), Żarecką (150), Folwarczną/ Armii Krajowej (400), Ceramiczną (200), Murarską (150), Staszica (100), Gołębią (200), Kamienną, Modrzejowską (300) i Parkową (1200). Prace – w zależności od ulicy – polegać będą m.in. na wykonaniu nawierzchni z płyt betonowych zbrojonych, remoncie cząstkowym nawierzchni tłuczniowej wraz z zagęszczeniem destruktem asfaltowym, uzupełnianiu ubytków w nawierzchniach czy profilowaniu nawierzchni jezdni i poboczy (tak będzie np. na ponad kilometrowym odcinku ulicy Parkowej). termin zakończenia prac w specyfikacji przetargowej określono na 15 lipca.
W dokumentacji „przetargu na remonty cząstkowe nawierzchni bitumicznych jezdni i chodników oraz wykonanie nakładek na drogach gminnych” znalazły cię ulice:
Centrum – ulice 1 Maja, 11 Listopada, Strażacka, Kopernika, Kwiatkowskiego, Pożarowa, PCK, droga wewnętrzna do Zespołu Szkół nr 3, Skłodowskiej, Spółdzielcza, Wyszyńskiego, Plac Dworcowy, Kościuszki, Polna (od Kościuszki do Strażackiej), Miedziana, Sucharskiego, Średnia, Górna, Stalowa, Kochanowskiego, Hubala, Topolowa i Ceramiczna (800 metrów od ulicy Słowackiego)
Stary Myszków – Wyszyńskiego, Jedwabna, 8 Marca, Kolejowa, Mrzygłodzka, Krótka, Piękna, Modrzejowska i przez Mystal
Światowit – droga wewnętrzna przy Przedszkolu nr 3, Szeroka, Zamenhoffa, Graniczna, Millenium, Papieska, Jaworznicka, Partyzantów, Dobra, Ciasna, Odrodzenia, Rynkowa, Fabryczna, Robotnicza, Błekitna, Chłodna, Bystra, Chmurna i Budowlana
Mrzygłód – Gruchla, Koronacyjna, Włodowska, Królowej Jadwigi, Siewierska, Sikorka, Nadrzeczna, Zacisze, Pogodna, Traugutta, Krakowska, Poniatowskiego, Spacerowa, Rynek, Chopina i Cmentarna
Będusz – Armii Krajowej, Wyzwolenia, Czarnieckiego i Strugi
Podlas/Osińska Góra – Osińska Góra, Dworska, Grzybowa, Jana Pawła II, Prusa, Kraszewskiego, Piastowska, Ludowa, Żeromskiego, Ofiar Katynia, Orzeszkowej, Konopnickiej i przyległa, Powstańców Śląskich, Batorego, Sobieskiego, Asnyka, Broniewskiego, Sienkiewicza, Mickiewicza, Żarecka i Żniwna
Nowa Wieś – Nowowiejska, Wronia, droga do Żarek Letniska, Wapienna, Stolarska i Gołębia
Mijaczów – Szpitalna, Okrzei, Leśna, Piłsudskiego, Ciemna, Korczaka, Lotnicza, Wojska Polskiego, Dywizjonu 303, Storczykowa, Tulipanowa, Astrów, Wrzosowa, Fiołkowa, Goździkowa, Azaliowa, Zawilcowa, Kameliowa, Macierzanki, Kwiatowa, Poprzeczna, Warta i wewnętrzna droga należąca do gminy, prowadząca do Urzędu Skarbowego.
Termin zakończenia wszystkich prac określono na 2 grudnia br.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze