(Myszków) Rekonstrukcja fragmentu bitwy z czasów Powstania Styczniowego przyciągnęła w czwartek 28 lutego wielu mieszkańców Mrzygłodu i okolic. W miejscu, gdzie dziś zbiegają się ulica Włodowska i Nadrzeczna 150-lat temu powstańcy dowodzeni przez pułkownika Teodora Cieszkowskiego starli się w zwycięskiej potyczce z wojskami carskiej Rosji. Podczas widowiska – co szczególnie cieszy – obecnych było wiele dzieci, dla których była to doskonała, żywa lekcja patriotyzmu.
Bitwa pod Mrzygłodem była jedną ze zwycięskich batalii Powstania Styczniowego. Wycofujący się po stoczeniu bitwy pod Pankami oddział pułkownika Cieszkowskiego przybył do Mrzygłodu 28 lutego 1863 r. W nocy – prawdopodobnie na skutek denuncjacji – został zaatakowany przez zgrupowanie wojsk rosyjskich przerzuconych w okolice Mrzygłodu koleją Warszawsko-Wiedeńską. Rosjanie dwukrotnie usiłowali sforsować pozycje bronione przez powstańców Cieszkowskiego, spotkali się jednak z bardzo silnym oporem. Kiedy dodatkowo na tyłach wojsk carskich pojawił się podjazd powstańczy Rosjanie zmuszeni zostali do odwrotu i wycofali się do Częstochowy.
W czasie gdy w budynku Zespołu Szkolno–Przedszkolnego Nr 4 przy ulicy Traugutta rozpoczynała się pierwsza część rocznicowych obchodów – wzruszający montaż słowno muzyczny przygotowany przez uczniów, u zbiegu ulic Włodowskiej i Nadrzecznej trwały przygotowania do rekonstrukcji „bitwy”, która prawdopodobnie i w tym miejscu toczyła się 150 lat temu. W role powstańców i wojsk rosyjskich wcielili się przedstawiciele rekonstrukcyjnych grup historycznych. Do Mrzygłodu przyjechali m.in. członkowie Stowarzyszenia – Korpus Artylerii Najemnej z Knurowa i Stowarzyszenia „Reduta” z Dąbrowy Górniczej (wcielili się w wojska rosyjskie) oraz Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego z Poręby, Stowarzyszenia Rekonstrukcyjno Historycznego IV Pułku Piechoty Legionów z Kielc czy Drużyny Rycerskiej Miasta Żarki (im przypadły role powstańców). W rolę dowódcy wojsk powstańczych – pułkownika Cieszkowskiego wcielił się Zbigniew Kowalski z Kielc, rola jego adiutanta, niosącego chorągiew oddziału, przypadła najmłodszemu uczestnikowi rekonstrukcji, 11-letniemu Aleksandrowi Frytowi z Żarek. Oddział konny, huk karabinów i armat, szczęk nastawionych na sztorc kos - to wszystko odtworzyło bitewny nastrój tamtych dni.
Z okazji jubileuszu skwer, gdzie znajduje się mogiła powstańcza otrzymał imię Pułkownika Teodora Cieszkowskiego. Na cokole pomnika powstańców na mrzygłodzkim rynku została przykręcona rocznicowa tablica. Co warte podkreślenia, uroczystości rocznicowe w Mrzygłodzie zwróciły też uwagę Prezydenta RP, który na swojej oficjalnej stronie internetowej umieścił ją w kalendarium najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju.
- Takiej uroczystości Mrzygłód nie pamięta - mówił proboszcz Sanktuarium w Mrzygłodzie ks. Jacek Gancarek. W niedzielę 3 marca, do potrzeby kultywowania patriotycznych wartości nawiązał w homilii nabożeństwa odprawionego w intencji Ojczyzny, podczas którego na ołtarzu w świątyni złożono jako dary flagę narodową, godło i Pismo Święte.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze