Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 19 lipca 2025 03:23
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

AZBEST I SMOG MOGĄ ZNIKNĄĆ

(gmina Żarki) W przyszłym roku ma ruszyć program oczyszczania gminy Żarki z azbestu. Natomiast na rok 2012 Urząd Miasta i Gminy szykuje przedsięwzięcie wsparcia wymiany domowych pieców centralnego ogrzewania na ekologiczne.
Podziel się
Oceń

 

(gmina Żarki) W przyszłym roku ma ruszyć program oczyszczania gminy Żarki z azbestu. Natomiast na rok 2012 Urząd Miasta i Gminy szykuje przedsięwzięcie wsparcia wymiany domowych pieców centralnego ogrzewania na ekologiczne.

 

Spotkanie informacyjne w powyższych kwestiach odbyło się w czwartek, 28 października w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach. Było to ostatnie tego typu zebranie, w ramach cyklu informacyjnego, w którym mieszkańcy gminy mogli dowiedzieć się szczegółów przedsięwzięcia. Wcześniej spotykano się w sołectwach Jaroszów, Przybynów i Suliszowice. Finałem serii spotkań były właśnie Żarki, gdzie w czwartek przybyło zaskakująco wielu mieszkańców spragnionych czystego powietrza.

 

-Chcemy pokryć 60% kosztów zakupu nowych pieców, koszty ich montażu w domach oraz 100% kosztów demontażu, wywozu i utylizacji azbestu. Program chcemy wprowadzać w dwóch turach: za rok usuwanie azbestu, a za dwa lata zakup pieców – mówił na spotkaniu burmistrz Żarek, Klemens Podlejski. Gmina złożyła już wniosek o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska: - Jeśli będzie efekt w postaci mniejszej ilości zanieczyszczeń – pożyczka zostanie umorzona – mówi Podlejski.

 

WNIOSKI W PRZYSZŁYM ROKU

Obecnie urząd gminy chce zbadać, jakie będzie zainteresowanie projektem, więc zainteresowani muszą wypełnić ankiety. Na ich podstawie powstanie raport, który da wytyczne pod wniosek o dofinansowanie zakupu pieca bądź usunięcie eternitu. Taki wniosek będzie już dokumentem wiążącym prawnie zainteresowane strony. Przyjmowanie przez Urząd Gminy wniosków będzie ogłoszone z miesięcznym wyprzedzeniem i planowane jest wstępnie na połowę przyszłego roku. Wahanie w sytuacji wypełniania i składania wniosków nie jest wskazane, bowiem im szybciej to zrobimy, tym większa szansa na realizację programu. Burmistrz Podlejski nie ukrywa, że to program do realizacji na wiele lat z wielu przyczyn, w tym finansowych.

 

OSZCZĘDNOŚĆ, EKOLOGIA I WYGODA

Celem ogólnym programu jest poprawa stanu powietrza, uwolnienie od szkodliwego azbestu i oszczędność. Piece, które objęte są programem do najtańszych nie należą, jednak w ostatecznym rozrachunku są bezkonkurencyjne zarówno jeżeli chodzi o koszty ogrzewania, jak i wygodę korzystania z nich. Paliwem jest tutaj tzw. ekogroszek – spełniający normy ekologiczne węgiel kamienny charakteryzujący się niską zawartością siarki (do 0,6%), przy wysokiej wartości opałowej. Jeżeli chodzi o azbest, problem widoczny jest gołym okiem – przykładowo na dachach. Każda płyta azbestowo-cementowa (popularnie nazywana eternitem) zawiera od 11 do 13% rakotwórczego azbestu. Niczym niezabezpieczone płyty są szkodliwe, nawet jeśli tylko leżą na dachu. Deszcze wymywają z nich bowiem spoiwo cementowe, przez co wiązki włókien azbestu zostają odsłonięte, rozszczepiają się i uwalniają do środowiska. Im bardziej zniszczony jest dach, tym więcej włókien azbestu fruwa w powietrzu. Szczególnie niebezpieczne stają się podczas usuwania z dachu starych płyt, które się łamią i kruszą. Włókna azbestowe są niewidoczne dla oka - są czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa.

 

Gmina chce pokryć koszty zarówno zdjęcia szkodliwych płyt z posesji, jak i wywozu materiału wraz z utylizacją. Będą także przygotowane specjalne folie na tymczasowe pokrycie dachu. Nowy dach mieszkańcy będą finansować oczywiście sami.

 

Można będzie składać wnioski jednocześnie na dofinansowanie pieca, jak i usunięcie azbestu, nie ma także limitów dotyczących ilości szkodliwego materiału do wywiezienia – wszystko, co mamy na placach i dachach ma być usunięte i utylizowane.

 

Nacisk na wagę problemu kładzie Stanisława Nowak, przewodnicząca Rady Miasta: - Celem programu jest czyste środowisko. Jest koniecznością usunięcie szkodliwego azbestu i wymiana pieców, dla poprawienia warunków życia. Pytałam sąsiadkę czym palą w piecu i powiedziała, że śmieciami, a puszki wywożą do lasu. Nie może tak być.

Marcin Bareła

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pppTreść komentarza: ABSURD I CAŁKOWITE DNO! A RESZTA MIASTA MA INFRASTRUKTURĘ JAK BOMBARDOWANIU. AROGANCJA RADY MIASTA POZBAWIONA ROZUMU. DNO! DNO I AROGANCJA WŁADZY!!!Data dodania komentarza: 18.07.2025, 13:44Źródło komentarza: Myszków się zmienia– trwa wieloetapowa rewitalizacja centrum miastaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIE
Reklama
Reklama
Reklama