Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 18 lipca 2025 20:10
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ROWEREM PRZEZ PARK KRAJOBRAZOWY?

(Żarki) Żareccy radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia gminy do projektu pod nazwą „Budowa małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów chronionych Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów”. Pod tą nazwą kryje się nic innego jak budowa ciągów pieszo – rowerowych oraz punktów i przystanków edukacyjnych dla turystów.
Podziel się
Oceń

(Żarki) Żareccy radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia gminy do projektu pod nazwą „Budowa małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów chronionych Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów”. Pod tą nazwą kryje się nic innego jak budowa ciągów pieszo – rowerowych oraz punktów i przystanków edukacyjnych dla turystów.

 

O środki zewnętrzne na realizację tego projektu stara się Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, który postanowił do współpracy zaprosić gminy jurajskie. Obok Żarek projekt swym zasięgiem obejmuje gminy Olsztyn, Janów, Niegowa, Kroczyce, Pilica, Wolbrom i Ogrodzieniec.

 

Jeżeli parki zdobędą środki na ten cel, to we wspomnianych gminach, w tym i na terenie gminy Żarki, powstanie kilka ścieżek do pieszych i rowerowych wędrówek. Pierwsza z nich ma przebiegać z Ostrężnika, w kierunku Przewodziszowic i wracać do Czatachowy. Będą też przy nich miejsca do odpoczynku np. przy świetlicy i przy pustelni w Czatachowie oraz w Przewodziszowicach. Natomiast ciąg pieszo – rowerowy z Żarek do Mirowa (do granicy gminy) ma przebiegać wzdłuż czarnego szlaku pieszego zwanego Mirowskim Gościńcem. Planowana jest również budowa ścieżki od Suliszowic do Jaroszowa w oparciu o zielony szlak obok Dębiny (gmina Janów zbuduje ciąg od Ostrężnika do Suliszowic).

 

W ramach projektu przewidziano również budowę przystanków edukacyjnych na kueście górnojurajskiej w Żarkach i przy świetlicy w Suliszowicach oraz stworzenie punktów edukacyjnych na Babiej Górze w Jaroszowie (nieopodal kamionki) i w Suliszowicach (przy studni żuraw).

 

Łączny koszt żareckich inwestycji to ponad 2 miliony 356 tysięcy złotych. Jeżeli projekt dostanie unijne dofinansowanie, 85 procent tej kwoty pokryje Unia Europejska, a sumę 353,5 tys. zł gmina wyłoży z własnej kieszeni. Rozstrzygnięcie konkursu spodziewane jest w przyszłym roku. (AK, rb)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pppTreść komentarza: ABSURD I CAŁKOWITE DNO! A RESZTA MIASTA MA INFRASTRUKTURĘ JAK BOMBARDOWANIU. AROGANCJA RADY MIASTA POZBAWIONA ROZUMU. DNO! DNO I AROGANCJA WŁADZY!!!Data dodania komentarza: 18.07.2025, 13:44Źródło komentarza: Myszków się zmienia– trwa wieloetapowa rewitalizacja centrum miastaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Tauron - arogancka firma to delikatne określenie. To złodziejska firma o której można sobie pooglądać filmu na YT i jakoś dalej są zamieszczone i nie ma pozwów o zniesławienie. Mnie co miesiąc kasują za fakturę papierową ale jej nie dostarczają a licznik jest zdalny więc nikt nie musi się fatygować do odczytu. Na monopolistę nie ma rady bo niestety dostawa prądu to nie zakupy w sklepie i Tauron ma w nosie klienta bo jak im "podskoczyć" ?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 07:09Źródło komentarza: TAURON! NAPRAW SOBIE SYSTEM!Autor komentarza: 😤😤😤 nie dla takiego rolnictwaTreść komentarza: 😡😡😤Data dodania komentarza: 16.07.2025, 22:04Źródło komentarza: Polskie czereśnie z zakazanymi pestycydamiAutor komentarza: NikolaTreść komentarza: Super pomysł :)Data dodania komentarza: 15.07.2025, 11:25Źródło komentarza: Nocowali z książkamiAutor komentarza: Mama 4 latkaTreść komentarza: „Dobre bo Polskie” kpina. Za używanie zakazanych powinna być kara wysoka! Powinno być zakazane używanie na raz aż 8 pestycydów w jednym produkcie. Na śniadanie dżem z polskich truskawek z 12 pestycydami i jabłko z 9 pestycydami do obiadu sałatka z 8 pestycydami na deser czereśnie z 8 pestycydami a na kolację papryka z pięcioma pestycydami. Koszmar 😡 czy rolnicy mają świadomość jak trują? A my na to pozwalamy jako konsumenci! W Zielonym Ładzie jest ograniczenie używania pestycydów!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:48Źródło komentarza: Najwięcej pestycydów – aż osiem – wykryto w CZEREŚNIACH z POLSKIAutor komentarza: SztyrlicTreść komentarza: Proponuje zainstalować im jeszcze wrotki, narty wodne i płetwy, bo jak by co to stawy jeszcze mamy - a tam same cuda i dziwy......Data dodania komentarza: 11.07.2025, 22:50Źródło komentarza: MYSZKÓW. STRAŻNICY MIEJSCY PATROLUJĄ MIASTO NA ROWERACH. ZDJĘCIE
Reklama
Reklama
Reklama