Jak wyglądały pierwsze świece?
Historia świec sięga starożytnych czasów. Już pięć tysięcy lat temu pojawiały się pierwsze wzmianki o tego rodzaju produktach. Trudno jednak wskazać jednoznacznie ich twórców czy pochodzenie. Prototypem świecy możemy nazwać to, czego używali Egipcjanie do oświetlania sobie drogi. Były to zanurzane w tłuszczu zwierzęcym patyki. Nie miały one jednak tradycyjnego knota. Rzymianie natomiast byli bliżsi współczesnym wersjom świecy. Zanurzali oni bowiem zrolowane zwoje papirusu w rozpuszczonym łoju lub wosku pszczelim. Wzmianki na temat świec możemy też znaleźć w Starym Testamencie. Służyły one bowiem nie tylko do wyznaczania drogi, ale także do religijnych obrzędów. Takim świętem dla Żydów było chociażby święto Chanuka. W każdej części świata do produkcji świec stosowano inne surowce. W Japonii były to orzechy, a w Indiach owoce drzewa cynamonowego. Wosk pszczeli pojawił się w średniowieczu i szybko zyskał grono odbiorców.
Współczesne surowce do produkcji świec
Największą zaletą wosku pszczelego jest przyjemny, miodowy zapach oraz brak dymu i sadzy. W średniowieczu było to jednak bardzo drogie rozwiązanie, na które mogli sobie pozwolić wyłącznie zamożniejsi. W XVIII wieku odkryto spermacet. Jest to substancja pozyskiwana z głowy kaszalota. Tego rodzaju wosk jest zdecydowanie trwalszy i podobnie jak pszczeli nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Dla dalszego rozwoju tej branży przemysłu istotny wpływ miała rewolucja przemysłowa. Wówczas po raz pierwszy wytworzono stearynę, czyli mieszaninę kwasu palmitynowego i stearynowego. Surowiec ten jest pozyskiwany z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Co ciekawe, stearyna znajduje znacznie szersze zastosowanie. Sprawdzi się również przy produkcji żywności, kosmetyków, opon, a nawet uszczelek. Kolejny z surowców do produkcji świec to parafina. Jest to substancja pochodzenia chemicznego, którą pozyskuje się z ropy naftowej lub frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego.
Surowce do produkcji świec – kto je oferuje?
Występuje on pod trzema postaciami. Parafina ciekła sprawdzi się w produkcji kosmetyków i leków. Miękką i twardą postać stosuje się natomiast do produkcji świec, a także past połyskowych, czy konserwacji serów. Parafina jest również bardzo dobrym izolatorem. Można więc ją wykorzystać na wiele sposobów. Surowce do produkcji świec możemy kupić bez wychodzenia z domu. Wielu dystrybutorów posiada bowiem swoje strony internetowe. Jedna z nich jest dostępna tutaj https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Kupując surowce do produkcji świec warto zwrócić uwagę na cenę i jakość. Ta ostatnia wytyczna najczęściej jest potwierdzana przez europejskie certyfikaty. Kupując materiały od sprawdzonych dystrybutorów możemy być pewni, że nasze wyroby nie stracą na jakości.