Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 16 maja 2025 07:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Surowce do produkcji świec – co warto o nich wiedzieć?

Świece służą człowiekowi od tysiącleci. To jedno z najstarszych źródeł światła, które nieustannie ewoluuje. Zmianie uległy m.in. surowce stosowane do produkcji czy sam sposób wytwarzania. Jakie więc są współczesne świece?
  • 03.08.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Surowce do produkcji świec – co warto o nich wiedzieć?

Jak wyglądały pierwsze świece?

Historia świec sięga starożytnych czasów. Już pięć tysięcy lat temu pojawiały się pierwsze wzmianki o tego rodzaju produktach. Trudno jednak wskazać jednoznacznie ich twórców czy pochodzenie. Prototypem świecy możemy nazwać to, czego używali Egipcjanie do oświetlania sobie drogi. Były to zanurzane w tłuszczu zwierzęcym patyki. Nie miały one jednak tradycyjnego knota. Rzymianie natomiast byli bliżsi współczesnym wersjom świecy. Zanurzali oni bowiem zrolowane zwoje papirusu w rozpuszczonym łoju lub wosku pszczelim. Wzmianki na temat świec możemy też znaleźć w Starym Testamencie. Służyły one bowiem nie tylko do wyznaczania drogi, ale także do religijnych obrzędów. Takim świętem dla Żydów było chociażby święto Chanuka. W każdej części świata do produkcji świec stosowano inne surowce. W Japonii były to orzechy, a w Indiach owoce drzewa cynamonowego. Wosk pszczeli pojawił się w średniowieczu i szybko zyskał grono odbiorców.

Współczesne surowce do produkcji świec

Największą zaletą wosku pszczelego jest przyjemny, miodowy zapach oraz brak dymu i sadzy. W średniowieczu było to jednak bardzo drogie rozwiązanie, na które mogli sobie pozwolić wyłącznie zamożniejsi. W XVIII wieku odkryto spermacet. Jest to substancja pozyskiwana z głowy kaszalota. Tego rodzaju wosk jest zdecydowanie trwalszy i podobnie jak pszczeli nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Dla dalszego rozwoju tej branży przemysłu istotny wpływ miała rewolucja przemysłowa. Wówczas po raz pierwszy wytworzono stearynę, czyli mieszaninę kwasu palmitynowego i stearynowego. Surowiec ten jest pozyskiwany z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Co ciekawe, stearyna znajduje znacznie szersze zastosowanie. Sprawdzi się również przy produkcji żywności, kosmetyków, opon, a nawet uszczelek. Kolejny z surowców do produkcji świec to parafina. Jest to substancja pochodzenia chemicznego, którą pozyskuje się z ropy naftowej lub frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego.

Surowce do produkcji świec – kto je oferuje?

Występuje on pod trzema postaciami. Parafina ciekła sprawdzi się w produkcji kosmetyków i leków. Miękką i twardą postać stosuje się natomiast do produkcji świec, a także past połyskowych, czy konserwacji serów. Parafina jest również bardzo dobrym izolatorem. Można więc ją wykorzystać na wiele sposobów. Surowce do produkcji świec możemy kupić bez wychodzenia z domu. Wielu dystrybutorów posiada bowiem swoje strony internetowe. Jedna z nich jest dostępna tutaj https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Kupując surowce do produkcji świec warto zwrócić uwagę na cenę i jakość. Ta ostatnia wytyczna najczęściej jest potwierdzana przez europejskie certyfikaty. Kupując materiały od sprawdzonych dystrybutorów możemy być pewni, że nasze wyroby nie stracą na jakości.

Materiał zewnętrzny


Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Pani "wściekła": opisujemy co dzieje się w przestrzeni publicznej. Jak będzie coś związanego z Islamem, też opiszemy!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:32Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIAAutor komentarza: błyskawica wściekłaTreść komentarza: GAZETA LEWACKA DO BÓLU. I opisuje katolickie święto. no niewyobrażalne!!! REDAKCJA CIERPI NA SCHZOFRENIĘ, CZY CO...?? A FEE !!!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:01Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIA J Autor komentarza: SzymonTreść komentarza: Stosunek do zwierząt to miara człowieczeństwa. Niemiecki filozof Arthur Schopenhauer powiedział kiedyś, że: „Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”Data dodania komentarza: 12.05.2025, 10:35Źródło komentarza: SKATOWAŁ PSA NA ŚMIERĆ. MIESZKANIEC KOZIEGŁÓWEK ODSIEDZI PÓŁ ROKUAutor komentarza: UlaTreść komentarza: Mocny film !Data dodania komentarza: 8.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: BasiaTreść komentarza: 👏👏👏 nie dla prawicy nie dla konfederacjiData dodania komentarza: 8.05.2025, 18:29Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: Zakręcony na punkcie motocykliTreść komentarza: Motocykl to coś więcej niż maszyna to sposób na życie. A taki motocykl to marzenie wielu😍Bezpiecznej jazdy koledzy w nowym sezonie 🏍️ do zobaczenia na drodzeData dodania komentarza: 7.05.2025, 18:43Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE
Reklama
Reklama
Reklama