Diagnostyka neurologiczna - elektromiografia
Badanie neurologicznie w dużej mierze opiera się na nowoczesnej aparaturze, która pozwala wykonywać wszelkiego rodzaju badania. Elektromiografia jest badaniem, które pozwala sprawdzić funkcje mięśni i nerwów. W skrócie nazywana EMG, pomaga w sprawnym diagnozowaniu różnorodnych chorób układu mięśniowego. To badanie neurologiczne, które wykorzystuje się do rozpoznania rdzeniowego zaniku mięśni, dystrofii mięśniowych, a także stwardnienia bocznego zanikowego. Pozwala diagnozować rwę kulszową, rwę barkową, a także zespół cieśni nadgarstka. Jest to badanie neurologiczne, które czytelnie pokaże, czy doszło do uszkodzenia nerwów z powodu ich ucisku. Wskazaniem do wykonania elektromiografii są kontuzje i urazy, które kończą się uszkodzeniem poszczególnych mięśni, a także niepoprawne funkcjonowanie nerwów obwodowych. Tego rodzaju badania neurologiczne nie powinny być wykonywane u osób posiadających elektryczny rozrusznik serca lub jeśli występują w ich sercu inne metalowe elementy.
Oceń czynność mózgu dzięki elektroencefalografii
Elektroencefalografia pozwala w sprawny sposób ocenić czynności naszego mózgu. Badanie eeg, bo tak skrótowo jest nazywane, zalecane jest w szczególnych i dość specyficznych sytuacjach. Przede wszystkim jest to badanie neurologiczne stosowane w diagnostyce epilepsji. Pozwala ocenić, jakie metody leczenia będą najlepsze dla konkretnego pacjenta. Elektroencefalografia jest bardzo pomocna w diagnostyce zaburzeń snu, a także oceny stanu mózgu po zatruciu środkami neurotoksycznymi. Wykonanie elektroencefalografii może być koniecznie z powodu różnego rodzaju urazów. Samo badanie polega na rejestracji sygnału, który generowany jest poprzez impulsy przekazywane między neuronami. W ten sposób sprawdzana jest bioelektryczna czynność mózgu. Urządzenie do badania wygląda jak czepek, do którego zostały przyczepione elektrody w różnych kolorach.
Poradnia neurologiczna. Co warto wiedzieć?
W poradni neurologicznej leczone są schorzenia ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Diagnostyka neurologiczna to także prowadzenie rehabilitacji u osób, które borykają się z otępieniem, padaczką, czy skutkami udaru mózgu. Wyniki badań neurologicznych są kluczowym elementem do postawienia prawidłowej diagnozy. Wykwalifikowani specjaliści i nowoczesny sprzęt, to dwa najważniejsze elementy w diagnostyce neurologicznej. Wynik prawidłowo przeprowadzonych badań pozwoli wdrożyć najlepszą terapię dla poszczególnych pacjentów. Dobrze dobrane leki, odpowiednie zabiegi i leczenie skojarzone mogą znacząco poprawić stan pacjenta. Istotne jest zatrzymanie postępującej choroby, aby nie dopuścić do pogorszenia się stanu zdrowia. W przeciwnym razie musimy liczyć się z groźnymi powikłaniami, które bardzo ciężko będzie cofnąć. Nie można również zapominać o wizytach kontrolnych, które pozwalają na bieżąco ocenić skuteczność wdrożonej terapii. W razie braku pozytywnych efektów sposób leczenia może zostać zmieniony.