Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 23:42
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Diagnostyka neurologiczna, czyli co warto wiedzieć!

Diagnostyka neurologiczna ma na celu zdiagnozowanie choroby układu nerwowego. Badanie neurologiczne wygląda podobnie, jak każde inne badanie lekarskie. Pierwsza część dotyczy części przedmiotowej, a druga podmiotowej. Badanie neurologiczne wymaga od lekarza szerokiej wiedzy na temat funkcjonowania układu nerwowego oraz jego budowy. Powinien posiadać umiejętności, które pozwolą mu rozpoznać charakter zmian patologicznych, przeanalizować występujące zaburzenia snu, a także rozpoznać ostre stany chorobowe, jak na przykład guzy mózgu. W dalszej kolejności powinien skierować pacjenta na odpowiednie badania lub do specjalistów innych dziedzin medycyny. Diagnostyka neurologiczna opiera się na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym oraz aparaturowym.
  • 15.12.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Diagnostyka neurologiczna, czyli co warto wiedzieć!

Diagnostyka neurologiczna - elektromiografia

Badanie neurologicznie w dużej mierze opiera się na nowoczesnej aparaturze, która pozwala wykonywać wszelkiego rodzaju badania. Elektromiografia jest badaniem, które pozwala sprawdzić funkcje mięśni i nerwów. W skrócie nazywana EMG, pomaga w sprawnym diagnozowaniu różnorodnych chorób układu mięśniowego. To badanie neurologiczne, które wykorzystuje się do rozpoznania rdzeniowego zaniku mięśni, dystrofii mięśniowych, a także stwardnienia bocznego zanikowego. Pozwala diagnozować rwę kulszową, rwę barkową, a także zespół cieśni nadgarstka. Jest to badanie neurologiczne, które czytelnie pokaże, czy doszło do uszkodzenia nerwów z powodu ich ucisku. Wskazaniem do wykonania elektromiografii są kontuzje i urazy, które kończą się uszkodzeniem poszczególnych mięśni, a także niepoprawne funkcjonowanie nerwów obwodowych. Tego rodzaju badania neurologiczne nie powinny być wykonywane u osób posiadających elektryczny rozrusznik serca lub jeśli występują w ich sercu inne metalowe elementy.

Oceń czynność mózgu dzięki elektroencefalografii

Elektroencefalografia pozwala w sprawny sposób ocenić czynności naszego mózgu. Badanie eeg, bo tak skrótowo jest nazywane, zalecane jest w szczególnych i dość specyficznych sytuacjach. Przede wszystkim jest to badanie neurologiczne stosowane w diagnostyce epilepsji. Pozwala ocenić, jakie metody leczenia będą najlepsze dla konkretnego pacjenta. Elektroencefalografia jest bardzo pomocna w diagnostyce zaburzeń snu, a także oceny stanu mózgu po zatruciu środkami neurotoksycznymi. Wykonanie elektroencefalografii może być koniecznie z powodu różnego rodzaju urazów. Samo badanie polega na rejestracji sygnału, który generowany jest poprzez impulsy przekazywane między neuronami. W ten sposób sprawdzana jest bioelektryczna czynność mózgu. Urządzenie do badania wygląda jak czepek, do którego zostały przyczepione elektrody w różnych kolorach.

Poradnia neurologiczna. Co warto wiedzieć?

W poradni neurologicznej leczone są schorzenia ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Diagnostyka neurologiczna to także prowadzenie rehabilitacji u osób, które borykają się z otępieniem, padaczką, czy skutkami udaru mózgu. Wyniki badań neurologicznych są kluczowym elementem do postawienia prawidłowej diagnozy. Wykwalifikowani specjaliści i nowoczesny sprzęt, to dwa najważniejsze elementy w diagnostyce neurologicznej. Wynik prawidłowo przeprowadzonych badań pozwoli wdrożyć najlepszą terapię dla poszczególnych pacjentów. Dobrze dobrane leki, odpowiednie zabiegi i leczenie skojarzone mogą znacząco poprawić stan pacjenta. Istotne jest zatrzymanie postępującej choroby, aby nie dopuścić do pogorszenia się stanu zdrowia. W przeciwnym razie musimy liczyć się z groźnymi powikłaniami, które bardzo ciężko będzie cofnąć. Nie można również zapominać o wizytach kontrolnych, które pozwalają na bieżąco ocenić skuteczność wdrożonej terapii. W razie braku pozytywnych efektów sposób leczenia może zostać zmieniony.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama