Ceny energii elektrycznej w Polsce – jak się plasowały jeszcze rok temu?
Jeszcze do niedawna koszt 1 kWh w naszym kraju plasował się na akceptowalnym poziomie. Średnie ceny w 2021 roku wynosiły od 68 do 79 gr za 1 kWh. Konkretne różnice były powodowane innym dostawcą, konkretną taryfą, która została wybrana, a także regionem, w którym pobierany był prąd.
Obliczając to na przykładzie jednej rodziny, która liczy sobie dwóch dorosłych i jedno dziecko, można przyjąć, że zużywa średnio ok. 1800 kWh energii w ciągu roku. Jak więc można łatwo obliczyć, za tyle energii w 2021 roku zapłacono od 1250 zł do 1400 zł w ciągu roku. Obecnie jednak ceny wyglądają zupełnie inaczej.
Zastanawiasz się, ile kosztuje 1 kWh energii i z czego składa się cena prądu? Otóż obecnie rachunki za prąd są znacznie wyższe. W skład standardowego miesięcznego rachunku można wliczyć energię czynną, opłatę dystrybucyjną zmienną, opłatę dystrybucyjną stałą, opłatę jakościową, opłatę abonamentową, opłatę ko generacyjną, opłatę OZE oraz, niedawno dodaną, opłatę mocową.
Podział na taryfy – co nam daje?
W naszej ojczyźnie możemy spotkać się z kilkoma różnymi taryfami, jeśli chodzi o energię elektryczną. Najbardziej popularne są:
-
Taryfa A oraz B – dedykowane są głównie dużym firmom,
-
Taryfa C – polecana jest gospodarstwom rolnym oraz MŚP,
-
Taryfa G – to taryfa, z której korzystają odbiorcy indywidualni.
Taryfa G dodatkowo dzieli się na G11 oraz G12. Te konkretne liczby służą określeniu, czy energia używana jest przed urządzenia o mocy łącznej umownej nieprzekraczającej 40 kWh, zaś druga cyfra mówi o strefach. Podział dotyczy dwóch stref. W jednej z nich koszt 1 kWh jest stały o każdej porze, zaś w drugiej – zmienny.
Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na koszt 1 kWh?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy miejsce zamieszkania realnie wpływa na koszt prądu. Otóż jest to jak najbardziej możliwe. Najwyższymi rachunkami za prąd mogą pochwalić się mieszkańcy północnej oraz centralnej Polski. Najniższe ceny mają zaś mieszkańcy wschodniej części naszego kraju.
Na koszt 1 kWh prądu ma wpływ także konkretny dystrybutor. Różne firmy oferują różnorodne stawki, a to po to, by każdy zainteresowany miał w czym wybierać.
Niestety, obecnie żaden dystrybutor nie daje dobrego wyboru, każdy podnosi swoje ceny. Nic więc dziwnego, że nieustannie spora liczba osób myśli o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, które stworzone zostały, by energia była pozyskiwana z naszego ziemskiego słońca.