Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 12 maja 2025 08:24
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Wybór komina - tradycyjne murowane oraz systemowe

Niezależnie, jaką technologię budowy domu wybierzemy, konieczne może być wykonanie w nim komina. Odpowiadają one za odprowadzanie z domów i mieszkań dymu, spalin, oraz zużytego powietrza. Jest to bardzo istotny element całej konstrukcji domu, a jakość jego wykonania wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców.
  • 28.02.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wybór komina - tradycyjne murowane oraz systemowe

Tradycyjne kominy murowane

W ubiegłych dekadach, stosowanie w budowie domów kominów murowanych było bardzo powszechne. Wiodły one prym w zabudowie jednorodzinnej, gdzie jako paliwo stosowano najczęściej drewno i węgiel w kotłach nie wyposażonych w podajnik. Takie rozwiązanie było wystarczające wobec specyfiki i mocy grzewczej tych urządzeń.

 

Wraz z biegiem lat, w obliczu zmieniających się przepisów i cen surowców grzewczych, rozwiązanie to zaczęło tracić na popularności. Gospodarze, jeśli już decydują się na ogrzewanie pomieszczeń węglem, to stosują do tego nowoczesne eko-piece z podajnikiem. Duża część gospodarstw decyduje się też na ogrzewanie gazem. W obu przypadkach, tradycyjny komin murowany nie jest najlepszym rozwiązaniem - zarówno pod względem eksploatacji, jak i bezpieczeństwa.

Nowoczesne kominy systemowe

Wobec zapotrzebowań na rynku, coraz większy w nim udział mają nowe rozwiązania. Odpowiedzią producentów na ten popyt, jest komin systemowy. Komin taki, to zespół prefabrykowanych elementów, który składa się już na miejscu budowy. Wykonywany jest ze stali kwasoodpornej lub ceramiki.

 

Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ we wszystkie konieczne elementy zaopatrzymy się u jednego producenta. Główną zaletą, jest ich wytrzymałość na zawarte w spalinach substancję i związki chemiczne. Tylko stal lub ceramika są w stanie sprostać wymaganiom pieców gazowych oraz kotłów zasypowych.

 

Montaż takich systemów zgodnie z instrukcją, pozwoli nam uniknąć błędów konstrukcyjnych, które zdarzają się w przypadku kominów murowanych. Jest to dużo łatwiejszy proces, niż łączenie ze sobą cegieł na zaprawę oraz trzymanie pionów i kątów konstrukcji.

Usytuowanie komina

W domyślnej wersji, komin znajduje się wewnątrz obrysu budynku. Kominy murowane, są często elementem ściany nośnej. W przypadku rozwiązań systemowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić go na zewnątrz budynku. Nie jest to rozwiązanie zbyt często stosowane - umieszczanie komina wewnątrz budynku, zapewnia osłonę jego konstrukcji przed działaniem warunków atmosferycznych. W pewnych sytuacjach, może to okazać się jednak konieczne i być jedynym rozwiązaniem.

 

W przypadku, gdy dotychczas korzystaliśmy z ogrzewania elektrycznego, np. podłogowego i takie właśnie zostało ujęte w naszym projekcie - komina i miejsca na niego może po prostu nie być. W takim przypadku, gdy chcemy zamontować kocioł grzewczy lub nawet tradycyjny kominek, odprowadzenie spalin możemy  zorganizować za pomocą komina systemowego, przytwierdzonego do  zewnętrznej strony którejś ze ścian. Najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem, które dobrze zniesie takie warunki, będzie wersja stalowa lub hybrydowa - płaszcz zewnętrzny ze stali i krzemionkowe wnętrze.

--- Materiał partnera ---


Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Mocny film !Data dodania komentarza: 8.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: BasiaTreść komentarza: 👏👏👏 nie dla prawicy nie dla konfederacjiData dodania komentarza: 8.05.2025, 18:29Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: Zakręcony na punkcie motocykliTreść komentarza: Motocykl to coś więcej niż maszyna to sposób na życie. A taki motocykl to marzenie wielu😍Bezpiecznej jazdy koledzy w nowym sezonie 🏍️ do zobaczenia na drodzeData dodania komentarza: 7.05.2025, 18:43Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIEAutor komentarza: SławekTreść komentarza: To musi być przyjemność jeździć taką piękną bestią 🏍️Data dodania komentarza: 7.05.2025, 18:37Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIEAutor komentarza: KazimierzTreść komentarza: Gmina powinna stać na straży ochrony przyrody w swojej okolicy 😡 to niech się biorą do roboty i chronią ! Nie jeżdżą tam ? Nie widzą co się dzieje ?!!!!😡Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:03Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: JanuszTreść komentarza: Rafał to Rafał. Podobny jest też taki "zdolny" w Warszawie.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:37Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91
Reklama
Reklama
Reklama