Kosmetyki naturalne - czyli jakie?
Tak naprawdę naturalne kosmetyki to takie, które zawierają składniki roślinne, zwierzęce i mineralne. Niektóre certyfikowane produkty zawierają niewielką ilość sztucznych składników, jednak to natura jest głównym i najważniejszym źródłem komponentów.
Na pewno zaś powinny być pozbawione formaldehydu, syntetycznych zapachów, barwników i konserwantów, które mają przedłużać termin ich użycia i poprawić ich zapach oraz wygląd, parabenów, olejów silikonowych, SLS, parafiny, syntetycznych filtrów UV.
Dlaczego warto je stosować?
Kosmetyki chemiczne stosowane dłuższy czas mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie skóry oraz gospodarkę wodną. Naturalne kosmetyki mają prosty, krótki skład, dużo zdrowszy dla skóry, a znajdują się w nim głównie oleje, ekstrakty roślinne, naturalne emolienty i maceraty. To w dużej mierze z tego powodu tego typu kosmetyki świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry o szczególnych potrzebach, np. w alergiach, AZS czy przy trądziku. Łagodne substancje myjące, olejki eteryczne czy emulgatory są znacznie bezpieczniejsze i delikatniejsze a do tego łagodzą objawy i wspierają w leczeniu., dzięki bogactwie witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.
Do kolejnych, choć nieco nieoczywistych zalet kosmetyków naturalnych jest ich bezpieczeństwo dla środowiska. Nie testuje się ich na zwierzętach, a opakowania najczęściej są z surowców wtórnych.
Jak dobierać kosmetyki naturalne?
Najpierw należy określić typ skóry i efekt jakiego oczekujemy po danym kosmetyku, czy to ma być regeneracja, odżywienie, nawilżenie, oczyszczenie czy wyrównanie niedoskonałości. Do determinantów wyboru należą też czynniki dodatkowe jak pora roku i dnia/nocy, niska temperatura.
Olejki, balsamy, masła intensywnie nawilżają, dlatego dobrze jest stosować je latem lub w sezonie grzewczym, świetnie sprawdzi się np. olej kokosowy, masło kakaowe i masło shea. Do pielęgnacji twarzy należy dobrać kosmetyki oczyszczające, do stosowania rano i wieczorem oraz kremy zawierające np. łagodzący rumianek lub kwas salicylowy do cery trądzikowej. Jako tonik do twarzy poleca się różne hydrolaty, które działają przeciwzapalnie i nawilżająco. Nie można jednak zapomnieć o dokładnym zapoznaniu się z etykietą kosmetyku i upewnieniu się, że nie zawiera żadnych składników, które mogą wywołać u nas reakcję alergiczną, jak np. wspomniany już rumianek, a także np. miód i propolis. Potem codzienne dbanie o skórę i włosy może stać się już tylko przyjemnością.