Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 11:23
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników na 2024 rok

W obliczu rosnących kosztów energii fotowoltaika staje się coraz częstszym zakupem nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale także i właścicieli gospodarstw rolnych. W artykule przedstawiamy dostępne programy i dofinansowania, z których mogą skorzystać rolnicy zakupujący fotowoltaikę.
Podziel się
Oceń

Energia dla Wsi

Program Energia na Wsi to kompleksowy program, z którego może skorzystać osoba fizyczna, która przez okres co najmniej 12 miesięcy prowadzi:

  • dział specjalny produkcji rolnej,
  • gospodarstwo rolne, położone w ramach zabudowy zagrodowej w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych, zgodnie z przepisami o podatku rolnym.

Rolnik, który skorzysta z programu, będzie mógł uzyskać dofinansowanie na:

  • instalację fotowoltaiczną i wiatrową o mocy powyżej 50 kW i nie większej niż 1 MW,
  • magazyn energii, o ile zostanie zintegrowany z fotowoltaiką.

Program może obejmować zwrotną pożyczkę lub dotację. Podczas składania wniosku możesz skorzystać z usług specjalistów z Esoleo, którzy pomogą Ci przejść przez cały proces i prawidłowo złożyć wszystkie dokumenty.

Agroenergia

Program Agroenergia obejmuje dofinansowanie do 20% wartości projektu. Pozwala zmniejszyć ostateczny koszt inwestycji i tym samym zwiększyć jej opłacalność. Dofinansowanie obejmuje instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz magazyny energii.

Co jednak istotne, rolnik korzystający ze wsparcia finansowego nie może brać udziału w innych programach, takich jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Dodatkowo nie może on rozpocząć inwestycji przed przystąpieniem do programu. Zakup instalacji oraz jej montaż mają odbyć się po zakwalifikowaniu do dofinansowania, a poszczególne elementy instalacji nie mogą być starsze niż 24 miesiące.

Rolnik może liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli zdecyduje się na system hybrydowy lub fotowoltaikę z magazynem energii.

Ulga inwestycyjna

Kolejną formą wsparcia dostępną dla rolników jest ulga inwestycyjna. Polega na odliczeniu fotowoltaiki od podatku rolnego. Aby jednak zakwalifikować się do tej ulgi, konieczne jest posiadanie minimum 1 ha gruntów rolnych lub 1 ha przeliczeniowego.

Ulga inwestycyjna pozwala na odliczenie aż 25% wydatków poniesionych w związku z inwestycją w naturalne źródła energii. Co jednak istotne, rolnik ma możliwość odliczania inwestycji od podatku przez okres 15 lat.

Ulga inwestycyjna dotyczy zrealizowanych już inwestycji, a więc możesz skorzystać z niej dopiero po zakupie i montażu systemu fotowoltaicznego. Warto zaznaczyć, że jeśli gospodarstwo rolne zmieni swojego właściciela, ulga inwestycyjna nie zostanie przeniesiona na nowego właściciela i przepadnie. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące warunków i zasad korzystania z tych programów, poproś o pomoc specjalistów z Esoleo.pl.

Premia termomodernizacyjna

Kolejną formą wsparcia dostępną dla rolników jest premia termomodernizacyjna. Jest to dofinansowanie na termomodernizację budynków, obejmujące nie tylko fotowoltaikę, ale również pompy ciepła, rekuperację, a także ocieplenie budynku.

Premia termomodernizacyjna pozwala obniżyć koszt inwestycji o 26% lub 31%, w zależności od warunków, jakie zostały spełnione. Aby uzyskać wsparcie, koszt wdrożenia instalacji OZE musi stanowić co najmniej 10% łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Uzyskanie premii termomodernizacyjnej wiąże się nie tylko ze złożeniem niezbędnych dokumentów, ale również z koniecznością wykonania audytu energetycznego.

Leasingi lub preferencyjne pożyczki

Rolnicy mogą skorzystać także z leasingów oraz preferencyjnych pożyczek. Choć nie pozwalają na obniżenie kosztów całej inwestycji, pozwalają rozłożyć płatność na raty i tym samym łatwiej zachować płynność finansową. W przypadku leasingów wkład własny może sięgać nawet zaledwie 1% wartości przedmiotu zakupu.

Obecnie dostępnych jest wiele atrakcyjnych ofert przeznaczonych właśnie dla rolników. Dzięki temu każdy może znaleźć ofertę dopasowaną do jego potrzeb i możliwości finansowych.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama