Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 16:46
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

WILKI W PRADŁACH

(Gmina Kroczyce) W okolicach Pradeł pojawiły się wilki. Wójt Gminy Kroczyce prosi mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy o zachowanie ostrożności i zabezpieczanie zwierząt domowych i hodowlanych. Apeluje ponadto do właścicieli psów o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. Przypomina jednocześnie, że spuszczanie psa ze smyczy w lesie jest zabronione. Gmina przypomina że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie wilka grozi kara aresztu lub grzywny.
WILKI W PRADŁACH
Wilczyca z młodymi
Podziel się
Oceń

Nie bój się wilków!

Zwierzęta te unikają kontaktu z nami i ich naturalną reakcją podczas spotkania z ludźmi jest ucieczka. Dziki wilk zwykle nie zbliża się do obszarów zabudowanych. Ich doskonały węch pozwala im z daleka wyczuć nasz zapach, dzięki czemu skutecznie nas unikają i pomimo, że polska populacja tego drapieżnika zwiększyła się na przełomie ostatnich 20 lat, nadal bardzo ciężko jest go spotkać.
W Polsce nie zdarzył się żaden śmiertelny atak wilka na człowieka od czasów II Wojny Światowej, a jedyne dwa przypadki pogryzienia jakie zostały odnotowane w ostatnich latach w naszym kraju wynikały z niewłaściwego zachowania ludzi – powodem tego było wielomiesięczne dokarmianie, a wilki te był częściowo oswojone.
Mity o agresji wilka i jego śmiałym podchodzeniu do siedzib ludzkich to w rzeczywistości propaganda hodowców i myśliwych, która nie ma żadnych podstaw naukowych. Eksperci i ekspertki jasno wskazują, że wilki wolą trzymać się od nas z daleka. Wilki są zwierzętami silnie terytorialnymi i preferują oddalać się od wszelkiego zagrożenia – zarówno ze strony innych wilczych rodzin, ale także ludzi, którzy obecnie stanowią dla nich największe zagrożenie. Przez setki lat polowań, które w ubiegłym wieku doprowadziły ten gatunek niemal do wyginięcia, wilki mają w sobie naturalny strach przed człowiekiem. 

Jaki jest charakter wilka?

Wilki są zwierzętami niezwykle inteligentnymi i empatycznymi zwierzętami. Doniesienia z ubiegłego wieku, które wskazywały na to, że wilki żyją w silnie zhierarchizowanych watahach są absolutnie nieprawdziwe – obecna wiedza naukowa wręcz całkowicie temu przeczy.
Naukowcy i naukowczynie jasno wskazują, że wilki żyją w grupach rodzinnych. Ich system relacji jest wyjątkowy w świecie przyrody. Wilcza rodzina składa się z rodziców, którzy co roku wydają na świat potomstwo. Szczenięta po wejściu w dorosłość zwykle odłączają się od rodziców, aby zbudować własną rodzinę, jednak część z nich pozostaje z rodzicami, aby wesprzeć ich w wychowywaniu kolejnego miotu. Znane są również przypadki, w których wilki, które już opuściły swoich rodziców po upływie wielu miesięcy, a nawet lat potrafią ich odwiedzać, dzięki czemu podtrzymują bliskie relacje przez bardzo długi czas.
Czy wilki polują na zwierzęta hodowlane?
Zwierzęta hodowlane nie są podstawowym celem polowań wilków. Jeśli zmuszone są polować na nie, dzieje się to z powodów, takich jak fragmentacja siedlisk oraz wycinanie lasów, rozbijanie wilczych rodzin w wyniku odstrzału czy nęcenie i dokarmianie przez ludzi.
Ochrona przed ewentualnymi atakami wilków na zwierzęta hodowlane jest prosta i skuteczna. Obejmuje ona ogrodzenie pastwiska pastuchem elektrycznym, założenie fladr czy odpowiednie zabezpieczenie zwierząt gospodarczych na noc w zamkniętych budynkach.
Strzelanie do wilków nie ochroni stad wypasanych zwierząt. Może natomiast sprawić, że wilki zostaną zmuszone do polowania na zwierzęta hodowane przez człowieka. Zdziesiątkowane wilcze rodziny mają mniejszą szansę na prowadzenie skutecznych polowań, przez co mogą częściej próbować zbliżać się do zabudowań i sięgać po łatwy łup w postaci niezabezpieczonych zwierząt gospodarskich.

Ile jest wilków w Polsce? Dlaczego pomagają w walce z chorobą wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń?

W samej Polsce mamy ich ok. dwóch tysięcy. Jest to ogromny sukces, w szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę to, że polska populacja tych drapieżników jeszcze zaledwie 20 lat temu była na skraju wyginięcia.

Dlaczego wilk jest ważny? 

Wilki odgrywają ogromną rolę w ekosystemie. Eliminując głównie osobniki słabe i chore, poprawiają kondycję populacji dziko żyjących zwierząt. 
Pozostałości ofiar wilków stanowią pokarm dla wielu innych gatunków zwierząt. 
Wilki są zwierzętami o dużych wymaganiach przestrzennych, dlatego stanowią gatunek wskaźnikowy do wyznaczania przebiegu korytarzy ekologicznych.
Celem ich polowań są również dziki. Powoduje to zmniejszenie ich zagęszczenie w lasach, co zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Żerują także na padlinie dzików zarażonych ASF, przez co pomagają usuwać wirusa ze środowiska.

Co zagraża wilkom?

Największe zagrożenie dla wilka stanowi człowiek i jego destrukcyjny wpływ na przyrodę. 
Kłusownictwo, wypadki drogowe, fragmentacja siedlisk oraz wycinanie lasów, rozbijanie wilczych rodzin w wyniku odstrzału czy nęcenie i dokarmianie przez ludzi, a czasem nawet porywanie szczeniąt – to są jedne z powodów, przez które wilki wciąż wymagają ochrony. Abyśmy populacja wilków mogła nadal się odradzać, potrzebujemy dostarczyć im bezpieczne miejsce do życia – dlatego tak ważne jest tworzenie nowych obszarów ochronnych takich jak parki narodowe oraz odtwarzanie tej przyrody, którą już zniszczyliśmy. 
Materiał i zdjęcie: Greenpace

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama