Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 30 kwietnia 2025 23:22
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” DZIAŁANIA WOJENNE NA GÓRZE ŚW. PIOTRA W PILICY

W Pilicy wznosi się Góra Św. Piotra, na której znajdował się zabytkowy modrzewiowy kościółek pw. Św. Piotra i Pawła z XVI wieku. Niestety w wyniku działań wojennych w styczniu 1945 roku kościół spłonął. Widok płonącego zabytku pozostał mieszkańcom Pilicy w pamięci na całe życie.
Podziel się
Oceń

W styczniu 1945 roku ofensywa Armii Czerwonej 43 Korpusu generała Anatola Andriejewa przeprowadza atak przez Pilicę i Wolbrom w kierunku na Sławków. W jego składzie działa 80 dywizja piechoty płk. Kuźmina, która w zaciętych walkach zmierza na Pilicę i Dłużec. W tym rejonie niemiecka 75 dywizja piechoty broni podejścia na Olkusz. Prawdopodobnie w walkach bierze również udział 68 dywizja piechoty, która wycofywała się przez Pilicę do Ogrodzieńca.

17 stycznia 1945 roku ok. godz. 9:30 atak Armii Czerwonej przeszedł przez wzgórza nad Dobrą w kierunku drogi do Dzwonowic. Dochodzi do licznych kontrataków, a nawet do walki wręcz z niemieckimi żołnierzami. Ok. godziny 14:00 w trakcie prowadzonych walk zaczął płonąć kościółek pw. Św. Piotra i Pawła. Najprawdopodobniej w pobliżu kościółka na Górze św. Piotra znajdowała się niemiecka pozycja obronna lub punkt obserwacyjny, który został ostrzelany przez radziecką artylerię.

W finale walk 80 dywizja piechoty płk. Kuźmina zajęła Pilicę i Dłużec. W wyniku walk zginęło 82 żołnierzy radzieckich. W czasie walk piliczanie schronili się w podziemiach kościoła OO. Franciszkanów. Ok. godz. 15 mieszkańcy zaczęli wychodzić z franciszkańskich piwnic, ich oczom ukazał się płonący kościółek na Górze św. Piotra.

W 1947 roku parafianie odbudowali częściowo ocalałą z pożaru murowaną zakrystię. W 1995 roku na wspomnianej zakrystii odsłonięto tablicę pamiątkową, na której jest napis: „Obrałem i poświęciłem to miejsce, aby tam imię moje było na wieki” 2 krn. 7,16 W 50-TĄ ROCZNICĘ SPALENIA KOŚCIOŁA ŚW. PIOTRA I PAWŁA – 17.I.1945 r. PARAFIANIE PILICY. PILICA, 29.VI.1995r.”.

Wspomnieć należy, że jeszcze w latach 60-tych XX wieku, na miejscu stoczonych walk odnajdywano w ziemi liczne łuski różnego kalibru. Obecnie na Górze św. Piotra możemy oglądać ocalałą drewnianą dzwonnicę, fragmenty średniowiecznych fundamentów kościoła św. Piotra, oryginalne ogrodzenie z XVIII wieku oraz nagrobki z dawnego cmentarza, który otaczał kościółek.

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama