Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 1 maja 2025 07:03
Przeczytaj!
Reklama Advertisement
Reklama

PACYFIKACJA BŁOJCA W 1944 ROKU

16 czerwca 1944 roku oddział Armii Krajowej, dowodzony przez Gerarda Woźnicę ps. „Hardy” stoczył potyczkę w zabudowaniach rodziny Kozickich z połączonymi siłami Wehrmachtu i żandarmerii w przysiółku Błojec.
PACYFIKACJA BŁOJCA W 1944 ROKU
Członkowie Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP z porucznikiem w st. spocz. Tadeuszem Kozickim na tle pomnika ku czci poległych i zamordowanych
Podziel się
Oceń

Tego dnia poległo pięciu partyzantów „Hardego”, a po zakończonej obławie, Niemcy spacyfikowali wioskę, paląc wszystkie domostwa i zabijając jedenastu mieszkańców. Należy wspomnieć, że rodzina Kozickich ciężko okupiła pomoc, udzieloną polskim partyzantom. Zastrzelono gospodarza Jana Kozickiego i jego syna Franciszka. Natomiast żonę, Marię Kozicką i najstarszą córkę Zofię, po serii brutalnych tortur w areszcie gestapo w Zawierciu, wywieziono do obozu w Ravensbruck. Obie przeżyły wojnę, w 1945 roku powróciły na zgliszcza swojego domu. Maria Kozicka została odznaczona Krzyżem Oświęcimskim, który porucznik w st. spocz. Tadeusz Kozicki przechowuje do dnia dzisiejszego, traktując odznaczenie jako rodzinną pamiątkę. Wspomnieć należy, że Jan Kozicki został zastrzelony na swoim podwórku w czasie wynoszenia wagi z palącej się stodoły. Waga przetrwała do dzisiaj, ma widoczny ślad po kuli karabinowej. Ostatnim żyjącym świadkiem pacyfikacji jest wspomniany porucznik w st. spocz. Tadeusz Kozicki, wówczas szesnastoletni chłopiec, który widział ostatnie chwile życia swojego ojca Jana. W 1975 roku w Błojcu wybudowano pomnik ku czci poległych i zamordowanych. 
Na marmurowych tablicach są wypisane nazwiska ofiar pacyfikacji. W 2011 roku przy pomniku w Błojcu została uroczyście odsłonięta tablica historyczna. Przedstawia ona biografię dowódcy oraz szlak bitewny zgrupowania partyzanckiego. W 2018 roku z inicjatywy Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP został zrealizowany reportaż w lokalnej telewizji iTV Region, który przedstawiał m.in. wywiad z por. w st. spocz. Tadeuszem Kozickim. Tradycją są coroczne uroczystości pod pomnikiem, które upamiętniają kolejne rocznice tragedii.

Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNE
Reklama
Reklama
Reklama