Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 08:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

WOLNOŚĆ PRZYSZŁA 96 LAT TEMU

(pow. myszkowski) Msze Święte odprawiane w intencji Ojczyzny, wiązanki kwiatów składane pod pomnikami, koncerty pieśni patriotycznych i specjalne programy artystyczne. Powiat myszkowski uczcił we wtorek 11 listopada 96 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.      
Podziel się
Oceń

(pow. myszkowski) Msze Święte odprawiane w intencji Ojczyzny, wiązanki kwiatów składane pod pomnikami, koncerty pieśni patriotycznych i specjalne programy artystyczne. Powiat myszkowski uczcił we wtorek 11 listopada 96 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Święto Niepodległości obchodzimy dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległego bytu państwowego, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów.

 

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy w 1937 roku. W latach okupacji hitlerowskiej oraz latach powojennych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989 Sejm przyjął ustawę przywracającą obchody Święta Niepodległości. Stało się ono jednocześnie najważniejszym świętem państwowym. Rocznicowe obchody święta odbyły się we wszystkich gminach naszego powiatu. Pamięć o historii i o bohaterach tamtych lat uczczono w różny sposób.

 

We wszystkich kościołach odprawione zostały 11 listopada nabożeństwa w intencji Ojczyzny. Do naszej redakcji dotarło wiele sygnałów o wzruszających kazaniach wygłoszonych podczas nich przez kapłanów, m.in. przez ks. Pawła Kostrzewskiego w Żarkach Letnisku czy ks. Jarosława Koczura w Kościele pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła w Myszkowie. – To jedna z najpiękniejszych usłyszanych w moim życiu - mówił o homilii ks. Stefana Jachimczaka, proboszcza parafii Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Myszkowie poseł Artur Bramora. Po nabożeństwie odprawionym w tym kościele uczestnicy myszkowskich obchodów Święta Niepodległości przeszli pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Atmosferę jaka panowała 11 listopada 1918 roku w Polsce przypomniał burmistrz Włodzimierz Żak, życząc wszystkim uczestnikom święta by mogli czuć się dumni z faktu bycia Polakami. - Każde pokolenie ma wpływ na kształt i rozwój naszej Ojczyzny, każdy z nas ma w niej swoje zadanie do spełnienia. Kombatanci, których niestety z roku na rok w naszym gronie jest coraz mniej, już swoje zrobili. Jakie zadanie stoi przed młodym pokoleniem? Jadąc na dzisiejsze uroczystości usłyszałem w radio dane, które mnie zatrwożyły. Okazuje się, że 40 % ludzi w Polsce ma obojętny stosunek do dzisiejszego święta. Ustalmy zatem i niech to będzie takie nasze zobowiązanie, by na setną rocznicę święta, a to już niedługo, było jak najmniej osób, które nie utożsamiają się z wolnością Polski. Jak to zrobić? Przede wszystkim uczyć się historii i jak najwięcej mówić, jak najwięcej przekazywać tej wiedzy innym. By budować i kształtować świadomość narodową i dumę z tego kim jesteśmy. Niech nie będzie bezimiennych Polaków w setną rocznicę Święta Niepodległości – mówił wspomniany już poseł Artur Bramora. - Podczas ostatniego przemówienia w rocznicę odzyskania niepodległości śp. Prof. Lech Kaczyński – Prezydent Rzeczypospolitej przypomniał, że „musimy budować nowy patriotyzm. Patriotyzm, który wpatrzony jest w przyszłość, ale musi mieć też korzenie w przeszłości. Musi mieć pamięć, bo nie ma patriotyzmu bez pamięci”. Obowiązkiem każdego z nas jest zatem kultywowanie pamięci o tych, którzy polegli w służbie Ojczyźnie i przywracanie jej w świadomości narodowej. Pomimo oporu ze strony tych, którzy chcieliby zatrzeć bohaterską przeszłość naszego Narodu, musimy skoncentrować wszystkie nasze wysiłki na odbudowaniu Pamięci o wspaniałej, heroicznej przeszłości Polski – słowa skierowane do uczestników uroczystości przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską odczytała Urszula Bauer. – To, że tu jesteśmy świadczy o naszym patriotyzmie, o tym że go rozumiemy i będziemy o niego dbać. Bo tak jak mówił ksiądz w dzisiejszej homilii: Wolność i związane z nią wartości nie są nam dane, ale zadane – dodawał starosta Wojciech Picheta.

 

GMINA PORAJ

 

Obchody Święta Niepodległości w Poraju rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowaną przez ks. Zdzisława Zgrzebnego. Po niej uroczystości przeniosły się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Uczestniczyli w nich m.in. mieszkańcy, kombatanci, harcerze, żołnierze rezerwy Wojska Polskiego, społeczność szkolna, strażacy ochotnicy, przedstawiciele władz gminy, organizacji pozarządowych, politycznych, liczne poczty sztandarowe z terenu gminy. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Obchodom towarzyszyły serie wystrzałów hukowych z broni czarno prochowej. - Dziś Ojcowie niepodległości Polski patrzą na nas z góry i oceniają, co robimy z krajem, któremu przywrócili wolność. Szanujmy się wzajemnie, mimo różnic. Nie dyktujmy sobie nawzajem, jak mamy kochać Polskę. Nie świętujmy Dnia Niepodległości przeciwko sobie. Świętujmy ten dzień razem. Bądźmy dumni z naszej Polski, z naszej gminy – apelował podczas uroczystości wójt Łukasz Stachera. Część artystyczna odbyła się nowej sali widowiskowo - kinowej „Bajka”, w której uczestnicy wysłuchali występów Zespołów Śpiewaczych „Kalina” i „Malwy”, Zespołu „Szalona Piątka Plus”, Zespołu „Nastolatki”, Zespołu „Pieśni i Tańca Poraj”, dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Starej oraz Sandry Floryczszyk i towarzyszącej jej Sylwii Majchrzak.

 

Jak co roku Święto Niepodległości obchodzono także w Dębowcu, modląc się przy mogile poległych w II wojnie światowej. Na wspólnym grobie złożono wiązankę kwiatów, zapalono znicz.

 

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska mieszkańców miejscowości zaprosili z kolei do remizy OSP, gdzie 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono specjalną wieczornicą.

 

ŻARKI

 

Obchody 11 listopada w Żarkach rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę, w Kościele Parafialnym. Po Mszy uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych szkół, OSP, kombatantów i orkiestry udali się pod Krzyż Katyński przy cmentarzu parafialnym, gdzie złożono kwiaty pod mogiłami obrońców Ojczyzny. (rb)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama