Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 17 maja 2025 23:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

WOLNOŚĆ PRZYSZŁA 96 LAT TEMU

(pow. myszkowski) Msze Święte odprawiane w intencji Ojczyzny, wiązanki kwiatów składane pod pomnikami, koncerty pieśni patriotycznych i specjalne programy artystyczne. Powiat myszkowski uczcił we wtorek 11 listopada 96 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.      
Podziel się
Oceń

(pow. myszkowski) Msze Święte odprawiane w intencji Ojczyzny, wiązanki kwiatów składane pod pomnikami, koncerty pieśni patriotycznych i specjalne programy artystyczne. Powiat myszkowski uczcił we wtorek 11 listopada 96 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Święto Niepodległości obchodzimy dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległego bytu państwowego, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów.

 

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy w 1937 roku. W latach okupacji hitlerowskiej oraz latach powojennych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989 Sejm przyjął ustawę przywracającą obchody Święta Niepodległości. Stało się ono jednocześnie najważniejszym świętem państwowym. Rocznicowe obchody święta odbyły się we wszystkich gminach naszego powiatu. Pamięć o historii i o bohaterach tamtych lat uczczono w różny sposób.

 

We wszystkich kościołach odprawione zostały 11 listopada nabożeństwa w intencji Ojczyzny. Do naszej redakcji dotarło wiele sygnałów o wzruszających kazaniach wygłoszonych podczas nich przez kapłanów, m.in. przez ks. Pawła Kostrzewskiego w Żarkach Letnisku czy ks. Jarosława Koczura w Kościele pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła w Myszkowie. – To jedna z najpiękniejszych usłyszanych w moim życiu - mówił o homilii ks. Stefana Jachimczaka, proboszcza parafii Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Myszkowie poseł Artur Bramora. Po nabożeństwie odprawionym w tym kościele uczestnicy myszkowskich obchodów Święta Niepodległości przeszli pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Atmosferę jaka panowała 11 listopada 1918 roku w Polsce przypomniał burmistrz Włodzimierz Żak, życząc wszystkim uczestnikom święta by mogli czuć się dumni z faktu bycia Polakami. - Każde pokolenie ma wpływ na kształt i rozwój naszej Ojczyzny, każdy z nas ma w niej swoje zadanie do spełnienia. Kombatanci, których niestety z roku na rok w naszym gronie jest coraz mniej, już swoje zrobili. Jakie zadanie stoi przed młodym pokoleniem? Jadąc na dzisiejsze uroczystości usłyszałem w radio dane, które mnie zatrwożyły. Okazuje się, że 40 % ludzi w Polsce ma obojętny stosunek do dzisiejszego święta. Ustalmy zatem i niech to będzie takie nasze zobowiązanie, by na setną rocznicę święta, a to już niedługo, było jak najmniej osób, które nie utożsamiają się z wolnością Polski. Jak to zrobić? Przede wszystkim uczyć się historii i jak najwięcej mówić, jak najwięcej przekazywać tej wiedzy innym. By budować i kształtować świadomość narodową i dumę z tego kim jesteśmy. Niech nie będzie bezimiennych Polaków w setną rocznicę Święta Niepodległości – mówił wspomniany już poseł Artur Bramora. - Podczas ostatniego przemówienia w rocznicę odzyskania niepodległości śp. Prof. Lech Kaczyński – Prezydent Rzeczypospolitej przypomniał, że „musimy budować nowy patriotyzm. Patriotyzm, który wpatrzony jest w przyszłość, ale musi mieć też korzenie w przeszłości. Musi mieć pamięć, bo nie ma patriotyzmu bez pamięci”. Obowiązkiem każdego z nas jest zatem kultywowanie pamięci o tych, którzy polegli w służbie Ojczyźnie i przywracanie jej w świadomości narodowej. Pomimo oporu ze strony tych, którzy chcieliby zatrzeć bohaterską przeszłość naszego Narodu, musimy skoncentrować wszystkie nasze wysiłki na odbudowaniu Pamięci o wspaniałej, heroicznej przeszłości Polski – słowa skierowane do uczestników uroczystości przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską odczytała Urszula Bauer. – To, że tu jesteśmy świadczy o naszym patriotyzmie, o tym że go rozumiemy i będziemy o niego dbać. Bo tak jak mówił ksiądz w dzisiejszej homilii: Wolność i związane z nią wartości nie są nam dane, ale zadane – dodawał starosta Wojciech Picheta.

 

GMINA PORAJ

 

Obchody Święta Niepodległości w Poraju rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowaną przez ks. Zdzisława Zgrzebnego. Po niej uroczystości przeniosły się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Uczestniczyli w nich m.in. mieszkańcy, kombatanci, harcerze, żołnierze rezerwy Wojska Polskiego, społeczność szkolna, strażacy ochotnicy, przedstawiciele władz gminy, organizacji pozarządowych, politycznych, liczne poczty sztandarowe z terenu gminy. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Obchodom towarzyszyły serie wystrzałów hukowych z broni czarno prochowej. - Dziś Ojcowie niepodległości Polski patrzą na nas z góry i oceniają, co robimy z krajem, któremu przywrócili wolność. Szanujmy się wzajemnie, mimo różnic. Nie dyktujmy sobie nawzajem, jak mamy kochać Polskę. Nie świętujmy Dnia Niepodległości przeciwko sobie. Świętujmy ten dzień razem. Bądźmy dumni z naszej Polski, z naszej gminy – apelował podczas uroczystości wójt Łukasz Stachera. Część artystyczna odbyła się nowej sali widowiskowo - kinowej „Bajka”, w której uczestnicy wysłuchali występów Zespołów Śpiewaczych „Kalina” i „Malwy”, Zespołu „Szalona Piątka Plus”, Zespołu „Nastolatki”, Zespołu „Pieśni i Tańca Poraj”, dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Starej oraz Sandry Floryczszyk i towarzyszącej jej Sylwii Majchrzak.

 

Jak co roku Święto Niepodległości obchodzono także w Dębowcu, modląc się przy mogile poległych w II wojnie światowej. Na wspólnym grobie złożono wiązankę kwiatów, zapalono znicz.

 

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska mieszkańców miejscowości zaprosili z kolei do remizy OSP, gdzie 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono specjalną wieczornicą.

 

ŻARKI

 

Obchody 11 listopada w Żarkach rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę, w Kościele Parafialnym. Po Mszy uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych szkół, OSP, kombatantów i orkiestry udali się pod Krzyż Katyński przy cmentarzu parafialnym, gdzie złożono kwiaty pod mogiłami obrońców Ojczyzny. (rb)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 🏍️Treść komentarza: steel horse👍🏍️Data dodania komentarza: 16.05.2025, 19:34Źródło komentarza: TESTUJEMY INDIAN Z NOWYM SILNIKIEM 112 CALIAutor komentarza: MotocyklistaTreść komentarza: Piękny ten wielkolud 😍Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:59Źródło komentarza: TESTUJEMY INDIAN Z NOWYM SILNIKIEM 112 CALI J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Pani "wściekła": opisujemy co dzieje się w przestrzeni publicznej. Jak będzie coś związanego z Islamem, też opiszemy!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:32Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIAAutor komentarza: błyskawica wściekłaTreść komentarza: GAZETA LEWACKA DO BÓLU. I opisuje katolickie święto. no niewyobrażalne!!! REDAKCJA CIERPI NA SCHZOFRENIĘ, CZY CO...?? A FEE !!!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 14:01Źródło komentarza: MYSZKÓW. TŁUMY NA ODPUŚCIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA. ZDJĘCIA J Autor komentarza: SzymonTreść komentarza: Stosunek do zwierząt to miara człowieczeństwa. Niemiecki filozof Arthur Schopenhauer powiedział kiedyś, że: „Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”Data dodania komentarza: 12.05.2025, 10:35Źródło komentarza: SKATOWAŁ PSA NA ŚMIERĆ. MIESZKANIEC KOZIEGŁÓWEK ODSIEDZI PÓŁ ROKUAutor komentarza: UlaTreść komentarza: Mocny film !Data dodania komentarza: 8.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!
Reklama
Reklama
Reklama