Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:47
Przeczytaj!
Reklama
Reklama 2
Reklama

DROGA POD LUPĄ BIEGŁYCH

(Bliżyce) Jeszcze co najmniej dwa miesiące potrwa śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Myszkowie, w sprawie budowy drogi powiatowej w Bliżycach. Wybudowana w 2010 roku „posypała” się już w 2011. Okazało się, że w wielu miejscach asfalt wylany był „wprost na ziemię”. O tej bulwersującej sprawie pisaliśmy obszernie na naszych łamach w nr 32/2012. 9 sierpnia ub. r. dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Józef Pabian złożył doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy przebudowie drogi powiatowej w Bliżycach. Zrobił to jednak już po tym, jak sprawą zainteresowała się nasza redakcja.
Podziel się
Oceń

(Bliżyce) Jeszcze co najmniej dwa miesiące potrwa śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Myszkowie, w sprawie budowy drogi powiatowej w Bliżycach. Wybudowana w 2010 roku „posypała” się już w 2011. Okazało się, że w wielu miejscach asfalt wylany był „wprost na ziemię”. O tej bulwersującej sprawie pisaliśmy obszernie na naszych łamach w nr 32/2012. 9 sierpnia ub. r. dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Józef Pabian złożył doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy przebudowie drogi powiatowej w Bliżycach. Zrobił to jednak już po tym, jak sprawą zainteresowała się nasza redakcja.

 

Już na początkowym etapie robót, wiosną 2010 roku, mieszkańcy Bliżyc wytykali częstochowskiej firmie Dromet (wygrała przetarg na modernizację drogi), że robota jej pracowników to zwykła fuszerka. Ich interwencje w Powiatowym Zarządzie Dróg na niewiele się zdały i już na początku 2011 pojawiły się pierwsze pęknięcia i szczeliny. Dyrektor PZD trwał jednak przy swoim, że droga została wybudowana prawidłowo.

 

- Grubość warstw betonu asfaltowego w nawierzchni (drogi) jak również podbudowy z kruszywa łamanego na chodnikach jest prawidłowa – informował w maju ub. r. Powoływał się przy tym m. in. na badania Laboratorium Drogowego „Bitum”. Niestety, dokumenty sobie, a droga sobie. Mając za nic opinie ekspertów „pękała” nadal. Obraz drogowej mizerii uzupełniły zapadające się chodniki. Dopiero starosta Wojciech Picheta, do którego udali się mieszkańcy, by dać upust swej frustracji zapalił „zielone światło” dla zbadania grubości poszczególnych warstw „nowej” drogi w Bliżycach. Wyniki badań potwierdziły nie tylko fuszerkę, ale wręcz budowlany skandal. Okazało się, że w Bliżycach asfalt na niektórych odcinkach firma Dromet ułożyła…. wprost na ziemi. - Brak podłoża, beton asfaltowy położono na ziemi - mówiły zapisy z protokołu wykonanego po odwiertach kontrolnych. Zgodnie z normą, droga w Bliżycach powinna mieć 4 cm asfaltu ścieralnego, pod nim 8 cm asfaltowej podbudowy zasadniczej. Ponieważ drogę poszerzano do szerokości 5,5 m kilkadziesiąt centymetrów poszerzanej drogi powinno pod asfaltem mieć: 25 cm kruszywa w dwóch warstwach, a poniżej jeszcze 15 cm piasku jako warstwę drenażową. Wszystko oczywiście właściwie zagęszczane maszynami. Jaka była rzeczywistość? Wyniki sześciu próbek pochodzących z tzw. odwiertów kontrolnych wykazały, że tylko w jednym badanym miejscu warstwa asfaltu (podbudowa i warstwa ścieralna) miały 14,5 cm (norma to 12 cm). W pozostałych odwiertach warstwy betonu asfaltowego wahały się między 5 a 12 cm; kolejno: 6, 5, 12, 10 i 7,2 cm . Jeden z pomiarów wykazał, że pod warstwą ścieralną asfaltu w ogóle nie ułożono podbudowy. Inny pomiar pokazał, że warstwy asfaltu ułożono „wprost na ziemi” z pominięciem 25 cm kruszywa i 15 cm piasku. Pikanterii dodaje fakt, że inwestycję wartą ponad 4 mln złotych nadzorował specjalnie do tego celu wybrany „Inżynier Kontraktu” – firma Lafrentz - Polska z Poznania. Za „nadzór” skasowała 34 tysiące złotych. Czy słusznie? Być może i na to pytanie odpowie prowadząca dochodzenie w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Myszkowie.

 

- Sprawa w dalszym ciągu jest w toku. Jako prokuratura jesteśmy obecnie na etapie, kiedy musimy posiłkować się wiedzą specjalisty. Powołany zostanie biegły, który w przedmiotowym zakresie śledztwa wyrazi swoją opinię. To jednak potrwa. Sądzę zatem, że postępowanie przygotowawcze w ciągu najbliższych dwóch miesięcy jeszcze się pewnie nie zakończy – informuje prokurator Zbigniew Wytrych, szef Prokuratury Rejonowej w Myszkowie. (rb, JotM)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty KOPI$ Treść komentarza: Nasz ukochany kraj właśnie przerżnął proces w międzynarodowym arbitrażu z Pfizerem mamu mu wypłacić kwotę 5,6 miliarda , plus 170 milionów za proces sądowy. Kwota ta wystarczyła by na natychmiastowe oddłużenie wszystkich polskich szpitali, oraz na bajońskie pensje lekarzy na następnych kilkanaście lat. CZUWAJ !!!! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 18:07 Źródło komentarza: BYŁ STAROSTĄ, BYŁ DYREKTOREM. SZPITAL PADA ZA DYREKTORA DORSA Autor komentarza: Tomek Treść komentarza: Teraz to znajdą ale w Afryce. W naszym regionie wszystkie zakłady metalurgiczne i szkoły dawno temu zlikwidowano. No chyba że zgłoszą się magistry po dziwacznych nikomu niepotrzebnych studiach. Data dodania komentarza: 10.06.2026, 17:01 Źródło komentarza: AXA Stenman Poland Sp. z o.o. Zawiercie poszukuje pracowników w zawodzie Szlifierz/Odlewnik Autor komentarza: Zaciekawiony Treść komentarza: Szok szok 😣 czekam na ciąg dalszy … Data dodania komentarza: 4.06.2026, 21:54 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! J Autor komentarza: Redakcja Treść komentarza: Nie odpowiadamy za to, co pisze Gazeta Wyborcza. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:17 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Myszkowska LEWICA Treść komentarza: Niedawno kolega mi pokazał stare numery GW. W których redaktor naczelny opiewał osiągnięcia i super uczciwość, oraz nieskazitelność ducha Wojciech P. oraz też skazanego malwersanta , również byłego starostę Mariana W. Odkryłem też że ta lewacka dziś gazeta opluwała LEWICĘ jak tylko się dało, a nawet jeszcze gorzej. Ot taka prawda dziejowa. NIE MA TO JAK GUMOWY KRĘGOSŁUP. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 17:56 Źródło komentarza: Lekarze Wojciech P. i Beata J-B. Razem 7 oskarżonych. Akt oskarżenia w sądzie! Autor komentarza: Rodzic Treść komentarza: Również tak uważam jak M Data dodania komentarza: 1.06.2026, 16:38 Źródło komentarza: BĘDZIE GORĄCO. SZKOŁA W PILICY BRONI DYREKTORA
Reklama
Reklama
Reklama