Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 9 maja 2025 01:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

OD CZERWCA DYSPOZYTORNIA POGOTOWIA W SOSNOWCU

(Myszków) Od tygodnia trwa rozliczanie i szukanie winnych, kto zawalił, że tzw. „nocna i świąteczna opieka zdrowotna” będzie realizowana przez krakowską firmę OPC, a nie myszkowski SP ZOZ, który – jak to powiedział dyrektor SP ZOZ Jacek Kret „miał prawo czuć się monopolistą”. Naczelna Lekarz Szpitala Dorota Kaim-Hagar tłumaczyła radnym, że to jedyna bezpieczna dla pacjentów sytuacja, kiedy opieka nocna realizowana jest w szpitalu, bo „dyspozytorzy pogotowia, gdzie dzwonią pacjenci po pomoc, już na tym etapie kierują pacjentów albo do szpitala, albo do poradni nocnej.” Zapomniała tylko dodać, że od czerwca w Myszkowie dyspozytorni pogotowia ratunkowego nie będzie.      
Podziel się
Oceń

(Myszków) Od tygodnia trwa rozliczanie i szukanie winnych, kto zawalił, że tzw. „nocna i świąteczna opieka zdrowotna” będzie realizowana przez krakowską firmę OPC, a nie myszkowski SP ZOZ, który – jak to powiedział dyrektor SP ZOZ Jacek Kret „miał prawo czuć się monopolistą”. Naczelna Lekarz Szpitala Dorota Kaim-Hagar tłumaczyła radnym, że to jedyna bezpieczna dla pacjentów sytuacja, kiedy opieka nocna realizowana jest w szpitalu, bo „dyspozytorzy pogotowia, gdzie dzwonią pacjenci po pomoc, już na tym etapie kierują pacjentów albo do szpitala, albo do poradni nocnej.” Zapomniała tylko dodać, że od czerwca w Myszkowie dyspozytorni pogotowia ratunkowego nie będzie.

 

Będzie w Sosnowcu, gdzie już działa jedna z 6 zintegrowanych dyspozytorni pogotowia ratunkowego w woj. śląskim. Obsługuje Sosnowiec, D. Górniczą, powiat zawierciański i będziński. Wkrótce obejmie Czeladź i na koniec teren powiatu myszkowskiego. Dyrekcja SP ZOZ i sosnowieckiego pogotowia już prowadzi na ten temat rozmowy, choćby w zakresie dostosowania naszych karetek ratowniczych do systemu. Bo karetki muszą mieć zaawansowane systemy GPS, dające dyspozytorom z Sosnowca pełną wiedzę gdzie jest karetka, czy ma pacjenta na pokładzie, czy jedzie do szpitala czy do pacjenta. Zmiany mają usprawnić działanie systemu ratownictwa. Dzisiaj możliwa jest sytuacja, że np. pacjent wymagający pilnej pomocy w Mrzygłodzie będzie czekał, bo karetki będą zaangażowane gdzie indziej, choć karetka zawierciańskiego pogotowia może w tym czasie wracać pusta, np. przez Marciszów. Dyspozytor z Sosnowca będzie widział wszystkie karetki i wyśle najbliższą. Ale tego dyrektor Jacek Kret  radnym nie zamierzał powiedzieć, gdy pytali go, dlaczego zawalił kontrakt na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną na lata 2013-15. Chodzi o prawie 1 mln zł rocznie kontraktu z NFZ.

 

- Mieliśmy prawo czuć się monopolistami, będąc pewni, że tylko my jesteśmy w stanie złożyć ofertę na konkurs –mówił niezbyt przekonująco dyr. Jacek Kret. - Może zawalił pracownik, może zawalił komputer – padła jedyna odpowiedź na pytanie o przyczyny niezłożenia przez SP ZOZ oferty na konkurs ogłoszony w styczniu. Na konkurs nie złożył oferty nikt, więc NFZ procedurę powtórzył, zgłosiły się 3 firmy, wygrała krakowska spółka OPC.

 

-Jakaś nieznana firma z Krakowa. Znalazł się NZOZ, który zdecydował się wejść we współpracę z firmą zewnętrzną, firmą nieznaną. Trudno tu dyskutować z argumentami, że ta działalność będzie realizowana lepiej gdzie indziej, niż poza szpitalem. To niemożliwe, aby firma OPC z Krakowa spełniła te wymogi, jakie są zapisane w wymogach NFZ. – mówił dyr. Kret.

 

Od tygodnia OPC realizuje nocną opiekę zdrowotną w przychodni na Mrzygłodzie (ul. Traugutta 41, tel do nocnej poradni: 34 34 38 538. Pod tym numerem telefonu można zamawiać wizyty domowe lekarza, czy uzyskać poradę telefoniczną. OPC realizuje te usługi dla całego powiatu myszkowskiego w godz. 18.00-8.00. To o tyle ważne, że obrażony na cały świat SP ZOZ na wszystkich drzwiach szpitala wywiesił wprowadzające pacjentów w błąd ogłoszenie, gdzie podaje błędny nr telefonu do nocnej opieki i błędną nazwę poradni (usługi realizuje NZOZ OPC, a nie NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej i Specjalistycznej „Rodzina”.  Szpital podaje też niewłaściwy nr telefonu. Nr 34 313-92-61 to nr do przychodni „Rodzina”  Nocna opieka realizowana przez OPC przyjmuje zgłoszenia pod nr tel 34 34 38 538.

 

-1 marca, zanim przejęliśmy opiekę nocną na terenie powiatu, poinformowaliśmy o zmianach wszystkie NZOZ-y, podając adres i nr telefonu, oczywiście również do SP ZOZ Myszków – mówią prezesi OPC Miłosz Łyczakowski i Wojciech Pabian.

 

Dużo groźniejszy w skutkach dla pacjentów może być zapis na ogłoszeniu w szpitalu, że „pacjenci zgłaszający się do Szpitala bez skierowania będą odsyłani do w/w placówki”  (czyli do NZOZ „Rodzina).

 

Z pytaniem czy ogłoszenie na drzwiach szpitala nie grozi bałaganem, a w konsekwencji nie stwarza zagrożenia dla pacjentów, którzy mogą być zdezorientowani, zwróciliśmy się do katowickiego NFZ:

 

-Z treści samej kartki trudno jednoznacznie ocenić jej przesłanie - czy chodzi o izbę przyjęć, czy o poradnie specjalistyczne, czy o hospitalizację. Szpital pracujący w trybie 24-godzinnym, posiadający izbę przyjęć, nie może ograniczyć przyjęć pacjentów do poziomu skierowania. Izba przyjmuje zarówno pacjentów w trybie planowym ze skierowaniem, ze skierowaniem w trybie pilnym, ale także pojawiają się pacjenci, którzy, pomimo, że nie posiadają skierowania, ze względu na stan zdrowia powinni być przyjęci, zdiagnozowani i powinny zostać wobec nich podjęte działania, które mogą zakończyć się odesłaniem po zabezpieczeniu i ze wskazaniami do dalszego postępowania, lub mogą być hospitalizowani.

 

Nie ma takich jednoznacznie ustalonych kategorii, gdzie jest granica pomiędzy osobami kwalifikującymi się do przyjęcia, a nie kwalifikującymi się. Hipotetycznie można domniemywać, że kartka ta bardziej informuje o nowej lokalizacji pomocy medycznej w nocy i podczas dni świątecznych, gdzie zaiste trafiamy bez skierowania w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, niż kategoryczną odmowę przyjmowania pacjentów bez skierowania  to ostatnie postępowanie byłoby nieuzasadnione - chociażby np. w przypadku podejrzenia złamania lub innych obrażeń.

 

W kwestii wskazania lokalizacji adres jest prawidłowy, nr telefonu do przychodni podany przez świadczeniodawcę jako kontaktowy z nocną świąteczną opieką medyczną to 34 343 85 38 - z poważaniem Jacek Kopocz, Rzecznik Prasowy Śląskiego OW NFZ w Katowicach.

 

Opieka nocna – czy koniecznie w szpitalu?

 

„Nieznana spółka zabrała nam kontrakt (czytaj- pieniądze) do którego mieliśmy prawo sądzić, że mamy monopol”- brzmiał sens wypowiedzi dyrektora Jacka Kreta. Warto czasem wyjść z prowincjonalnego zaścianka, powiatowego ciepełka i spojrzeć na świat z szerszej perspektywy. Krakowskie OPC od 2009 roku specjalizuje się właśnie w nocnej opiece medycznej i w transporcie sanitarnym. W zakresie transportu sanitarnego firma właśnie zaczęła pracę w Częstochowie. W Małopolsce obsługuje w zakresie nocnej opieki 800.000 mieszkańców, większość z Krakowa. Naczelna Lekarz Szpitala D. Kaim-Hagar argumentowała do radnych, że opieka nocna realizowana przez szpital to jedyne bezpieczne dla pacjentów rozwiązanie. –Bo tu jest rentgen, anestezjolodzy –wspierał ją W. Picheta, Starosta Powiatu Myszkowskiego, też lekarz. Tymczasem w Krakowie żaden szpital nie wziął udziału w konkursie na opiekę nocną. Czy krakowscy lekarze są bez sumienia? Troszczą się gorzej o pacjentów niż lekarze-politycy z Myszkowa? Niestety myszkowscy politycy będący też lekarzami, zamiast tłumaczyć mieszkańcom jak  działa system opieki zdrowotnej, co to jest opieka nocna, a jakiej pomocy szukać w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR-nie ma go w myszkowskiej lecznicy) a jakiej na Izbie Przyjęć, wrzucają wszystko do jednego worka. To grozi zatkaniem Izby Przyjęć pacjentami z katarem, którym akurat wieczorem się pogorszyło, więc zamiast do opieki nocnej zgłaszają się „tradycyjnie” do szpitala.

 

Już na początku „dyskusji” o przyczyny porażki SP ZOZ Myszków w konkursie na nocną i świąteczną opiekę medyczną Zarząd Powiatu i dyrekcja SP ZOZ postawiły znak równości pomiędzy interesem szpitala, a interesem pacjentów. A ja ciągle mam wrażenie, że chodzi o urażoną dumę. I ten milion rocznie utraconego kontraktu, na który szpital miał „monopol”.

 

Może to i lepiej, że SP ZOZ przegrał z nieznaną krakowską firmą. Gdy kilkanaście lat temu ruszała reforma systemu opieki zdrowotnej SP ZOZ walczył jak mógł z rodzącą się konkurencją na rynku usług medycznych. System do dzisiaj nie jest doskonały, ale jednak daje pacjentom jakiś wybór, mogą zmienić nielubianą przychodnię na bardziej kompetentną czy przyjazną.

 

Ale jakoś nie wierzę w górnolotne słowa dyrektorów SP ZOZ, że „najważniejszy jest pacjent”. Już 25 lutego dyrektor SP ZOZ w Myszkowie wypowiedział NZOZ „Rodzina” z ul. Traugutta wszystkie umowy o współpracy, np. w zakresie pracowni RTG czy badań laboratoryjnych. SP ZOZ straci kolejne pieniądze z usług, które trafią do innych laboratoriów. A więc pacjent, czy zemsta monopolisty na przychodni, która ośmieliła się ten bezprawny monopol naruszyć?

 

Radna Zofia Jastrzębska, którą starosta i dyrektor SP ZOZ linczowali za to, że wpuściła do Mrzygłodu firmę naruszającą monopol szpitala na opiekę nocną zrezygnowała z funkcji Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Myszkowskiego.

 

Jarosław Mazanek

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: UlaTreść komentarza: Mocny film !Data dodania komentarza: 8.05.2025, 18:30Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: BasiaTreść komentarza: 👏👏👏 nie dla prawicy nie dla konfederacjiData dodania komentarza: 8.05.2025, 18:29Źródło komentarza: Mocna akcja profrekwencyjna. Kobiety powinny koniecznie to obejrzeć!Autor komentarza: Zakręcony na punkcie motocykliTreść komentarza: Motocykl to coś więcej niż maszyna to sposób na życie. A taki motocykl to marzenie wielu😍Bezpiecznej jazdy koledzy w nowym sezonie 🏍️ do zobaczenia na drodzeData dodania komentarza: 7.05.2025, 18:43Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIEAutor komentarza: SławekTreść komentarza: To musi być przyjemność jeździć taką piękną bestią 🏍️Data dodania komentarza: 7.05.2025, 18:37Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGER- NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIEAutor komentarza: KazimierzTreść komentarza: Gmina powinna stać na straży ochrony przyrody w swojej okolicy 😡 to niech się biorą do roboty i chronią ! Nie jeżdżą tam ? Nie widzą co się dzieje ?!!!!😡Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:03Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: JanuszTreść komentarza: Rafał to Rafał. Podobny jest też taki "zdolny" w Warszawie.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:37Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91
Reklama
Reklama
Reklama