(Niegowa) 30 października Rada Gminy Niegowa przyjęła dwie ważne dla mieszkańców uchwały: ustalony został sposób opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wyznaczone nowe, jednomandatowe okręgi wyborcze. W negatywnym świetle ujrzeliśmy natomiast istotny w budowaniu świadomości i postawy obywatelskiej aspekt konsultacji społecznych. Niegowa albo wcale się mieszkańcami nie konsultuje, albo nowocześnie przeprowadza konsultacje … przez telefon.
W artykule „Co gminę uwiera czyli Kasznia kontra Myszkowska” (nr 40/2012) krytykowaliśmy, że choć termin ustawowy się kończy (z dniem 31.XII) radni gminy Niegowa ciągle odsuwają problem jaki przyjąć sposób pobierania podatku śmieciowego, który muszą wprowadzić w 2013 roku. 30 X radni zdecydowali, że opłata będzie „iloczynem ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe (z możliwością wyłączenia osób zameldowanych, a faktycznie nie zamieszkujących w gospodarstwie, np. osób przebywających czasowo za granicą lub też młodzieży zamieszkującej akademiki czy internaty) oraz ustalonej opłaty”. Niestety radni wysokości opłaty nie przyjęli, więc ile mieszkańcy gminy zapłacą za wywóz śmieci dalej nie wiadomo. Niebawem podjęta zostanie kolejna uchwała rady gminy.
Do wyboru, zgodnie z ustawą, były jeszcze dwie inne metody: iloczyn ilości zużytej wody w danej nieruchomości lub też powierzchni lokalu mieszkalnego oraz każdorazowo, stawki ustalonej opłaty.
W trakcie odczytywanej uchwały do jej projektu uwagę zgłosił radny Ryszard Kurek. Okazuje się, że w trakcie przygotowywania uchwały na komisji, nieznana była radnym możliwość dokonywania opłaty według wielkości powierzchni mieszkalnej. Wybór dokonywany był zatem pomiędzy dwiema metodami, naliczaniem kwoty od osoby lub ilości zużytej w gospodarstwie wody.
- Nie wiedzą nad czym głosują – padł natychmiastowy komentarz zza stołu sołtysów. -Zebranie wiejskie należało w tej sprawie zrobić – dodawali.
- Proszę powiedzieć, jakie było zainteresowanie ze strony mieszkańców – zwrócił się do Katarzyny Wawryło-Stodukiewicz, podinspektora ds. ochrony środowiska z UG Niegowa radny Ryszard Kurek.
– Kto był bardziej zainteresowany, oglądał reklamy w telewizji, to dzwonił do gminy – wytłumaczyła urzędniczka.
- My się mamy z gminą konsultować, a nie z telewizją. Jakie konsultacje społeczne były, jak nawet sołtysów nie spytali? – wykrzykiwali w dalszym ciągu sołtysi.
- Ani jeden nie powinien zagłosować, bo to jest uchwała palcem na wodzie pisana – dopowiadali sołtysi w kuluarach.
Za przyjęciem uchwały było jednak 10 radnych, 5 wstrzymało się od głosu.
- Dzisiaj przyjęliśmy uchwałę śmieciową. Ona bardzo łatwo przeszła, bo to my musimy zapłacić za śmieci. Pani tutaj mówiła, że była konsultowana. Gdzie były śmieci konsultowane? Z kim? W jaki sposób? Czy to tak będzie zawsze wyglądać? Nic nie jest załatwiane do końca, tylko uchwałę za uchwałą się przyjmuje – skwitował decyzję rady Bogusław Pompa sołtys Moczydeł.
Było 13, będzie 15 okręgów wyborczych
Od 2014 roku w wyborach samorządowych do rad gmin zagłosujemy w nowych, jednomandatowych okręgach. W Niegowie zmianie ulegną tylko dwa okręgi wyborcze, w których dotychczas wybierano po dwóch radnych. Podzielona zostanie Niegowa, a rozdzielone Sokoloniki i Zagórze, które wcześniej były jednym okręgiem wyborczym.
Radny Ryszard Kurek wyraził zdanie, że sprawa nowego podziału okręgów wyborczych powinna być również konsultowana. I był na to czas. O konieczności dokonania nowego podziału na okręgi wyborcze wiadomo było od stycznia 2011 roku.
Roksana Tomaszewska
Napisz komentarz
Komentarze