Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 6 maja 2025 13:07
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

OJCZYZNA – NASZE WSPÓLNE DOBRO

(pow. myszkowski) Msze Święte odprawiane w intencji Ojczyzny, wiązanki kwiatów składane pod pomnikami, koncerty pieśni patriotycznych, programy artystyczne przygotowane przez młodzież a nawet „Ogniska Patriotyzmu”. Powiat myszkowski uczcił w niedzielę 11 listopada 94 rocznicę odzyskania Niepodległości.      
Podziel się
Oceń

Święto Niepodległości obchodzimy dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległego bytu państwowego, po ponad stu dwudziestu latach od rozbiorów.

 Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy w 1937 roku. W latach okupacji hitlerowskiej oraz latach powojennych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989 Sejm przyjął ustawę przywracającą obchody Święta Niepodległości. Stało się ono jednocześnie najważniejszym świętem państwowym. Rocznicowe obchody święta odbyły się we wszystkich gminach naszego powiatu. Pamięć o historii i o bohaterach tamtych lat uczczono w różny sposób. Okolicznościowe msze święte odprawione zostały w Myszkowie, Żarkach, Poraju, Dębowcu i Koziegłowach. Po nich delegacje samorządowców, kombatantów, harcerzy, służb mundurowych  i szkół złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikami ofiar wojen i zrywów narodowo wyzwoleńczych. - Ojczyzna to nasze wspólne dobro. Dbałość o jej rozwój wymaga energii i poświęceń.(...) Ojczyznę buduje się w miejscu, w którym się żyje. Budowanie to nie tylko mówienie, ale też słuchanie. To nie monolog, a dialog. W końcu, to codzienna praca, traktowana nie przez pryzmat własnych interesów czy ambicji, lecz dobra wspólnego. Święto 11 listopada powinno stać się świętem jednoczącym Polaków, świętem pozytywnych refleksji, świętem pełnym dumy. Tego życzę wszystkim mieszkańcom naszego miasta, naszej małej ojczyzny – mówił podczas myszkowskich uroczystości pod Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską burmistrz Włodzimierz Żak.

 W porajskich uroczystościach rocznicowych uczestniczyli po raz pierwszy przedstawiciele Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego, którego struktury powstają w Poraju. Obchodom towarzyszyły także serie wystrzałów hukowych. Mieszkańcy gminy Koziegłowy po Mszy Świętej mogli wysłuchać koncertu, podczas którego w nastrój patriotyczny pieśniami i poezją wprowadzili ich uczniowie i absolwenci szkół z terenu gminy pod przewodnictwem Olgi Bieleckiej. Pieśni solo odśpiewały: Klaudia Jagoda, Zuzanna Wylon, i Klaudia Walentek. Można było także posłuchać pieśni w wykonaniu chóru Gimnazjum w Koziegłowach, któremu towarzyszyły klarnecistki z Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc. Poloneza – „Pożegnanie ojczyzny” M. K. Ogińskiego odegrała na pianinie Julia Puszczewicz. Wiersze recytowali: Krystian Lepiarz, Marta Bąk, Patrycja Kulak, Olga Białas, Julia Musialik i Sylwia Sobota, przygotowani przez swych pedagogów Annę Łuszczyk - Matyję oraz Monikę Górę.

 NUTA PATRIOTYZMU

 Święto Niepodległości stało się okazją do podsumowania 17 edycji Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie. Konkurs niezmiennie cieszył się sporym zainteresowaniem, a na koncercie galowym sala widowiskowa pękała w szwach. W tym roku jury wyróżniło prawie 30 laureatów, wielu z nich reprezentowało powiat myszkowski. w kategorii solistów 10 – 13 lat wśród nagrodzonych znalazła się m.in. Małgorzata Borówka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Myszkowie, zdobywczyni II miejsca, oraz Piotr Karczmarczyk reprezentujący MDK,  który znalazł się na miejscu trzecim. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała m.in. : Klaudia Jagoda z MGOPK w Koziegłowach. W kategorii solistów 14 – 18 lat także z drugiego miejsca cieszyła się Alicja Korpol z Gimnazjum w Poraju. III miejsce jury przyznało w tym przedziale wiekowym Aleksandrze Kuwak, a wyróżnienie Karolinie Irzwikowskiej – reprezentującym myszkowski dom kultury. Sukcesem w kategorii solistów dorosłych zakończył się występ Kazimierza Czerwińskiego z Myszkowa, któremu przyznano jedno z dwóch równorzędnych pierwszych miejsc. Wyróżnienie trafiło zaś do Bogumiły Twardowskiej, także z Myszkowa. Duet Kinga Skowron i Dominik Różewicz z LO w Myszkowie otrzymał z kolei wyróżnienie w kategorii dorosłych zespołów wokalnych.

 

Z dwóch przyznanych przez jurorów nagród cieszyli się przedstawiciele powiatu myszkowskiego w kategorii dorosłych zespołów wokalno – instrumentalnych. II miejsce zajęli w niej Aneta Słocińska i Mateusz Pawula – duet z MDK w Myszkowie na trzecim sklasyfikowano z kolei Zespół Wokalno Instrumentalny Seger z LO w Myszkowie.

 

STARE I NOWE TRADYCJE

 

W tradycyjny sposób Święto Niepodległości uczczono w Mysłowie. Tamtejsza Szkoła Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zadbała o to, by po raz kolejny rozpalono „Ognisko patriotyzmu”. Podczas niego mieszkańcy Mysłowa wspólnie z uczniami i nauczycielami śpiewają pieśni patriotyczne.

 

Rocznicową tradycją stał się także Konkurs - Przegląd Pieśni Patriotycznych, organizowany już od kilku lat przez Szkołę Podstawową im. kpt. Leonida Teligi w Poraju. Prezentowali się w nim wykonawcy z kilku szkół działających na terenie gminy, oprócz gospodarzy także ich rówieśnicy z Choronia i Jastrzębia.

 – Utwory może się powtarzają, ale dzięki temu możemy jednak wysłuchać ich w różnych interpretacjach a także, o co chyba głównie nam chodzi – przyswoić je sobie i utrwalić w pamięci – mówi dyrektor szkoły Danuta Służałek - Jaworska.

 W myszkowskim LO Święto Niepodległości uczczono wspólnie ze Świętem patrona – majora Sucharskiego. Tym bardziej nie dziwi fakt, że szkolne uroczystości odbyły się pod hasłem : „Każdy ma jakieś swoje Westerplatte”, będącym cytatem z przemówienia Jana Pawła II do młodzieży. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki, których tematami przewodnimi były: „wolność”, „niepodległość”, „ojczyzna”. Z całą powagą i zrozumieniem wagi święta, uroczystość przebiegła w podniosłej i pełnej skupienia atmosferze. Myliłby się zatem ten, kto by sądził, że dzisiaj, kiedy patriotyzm traktowany bywa jako karta przetargowa w sporach politycznych lub przebrzmiałe słowo, młodzież nie ma świadomości czym on jest. Akademię przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego Karoliny Mizery i Izabeli Skabek.

 Wydaje się, że „patriotyczne ziarno padło na podatny grunt” w Żarkach Letnisku. Na zorganizowanej po raz pierwszy okolicznościowej wieczornicy, podczas której patriotyczne pieśni przeplatały się z poezją, zaprezentowali się m.in. uczniowie miejscowych szkół, lokalna orkiestra dęta, akordeonista Zdzisław Zasuń i grupa „Szalona Piątka plus” . Wypełniona po brzegi sala miejscowej remizy jest najlepszym dowodem na to, że Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska musi to wydarzenie na stałe wpisać do kalendarza imprez odbywających się w tej miejscowości.

 

Katarzyna Kieras

Roksana Tomaszewska

Robert Bączyński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KazimierzTreść komentarza: Gmina powinna stać na straży ochrony przyrody w swojej okolicy 😡 to niech się biorą do roboty i chronią ! Nie jeżdżą tam ? Nie widzą co się dzieje ?!!!!😡Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:03Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: JanuszTreść komentarza: Rafał to Rafał. Podobny jest też taki "zdolny" w Warszawie.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:37Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: MarianTreść komentarza: Jasno widać po co są potrzebne wszelkiej maści instytucje - to tylko wygodne etaty i niemoc w egzekwowaniu prawa.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 20:32Źródło komentarza: ZASYPAŁ JUŻ 90% ŁĘGÓW NAD WARTĄ! OD PÓŁTORA ROKU NIE WIDAĆ REAKCJI URZĘDÓW. A OD WIELU TYGODNI NA ŁĘGI WŁAŚCICIEL PRZYJMUJE ODPADY Z BUDOWY DK91Autor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Co tu współczuć złamał prawo to go osądzaData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:15Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: MatiTreść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 29.04.2025, 17:21Źródło komentarza: "Hurra Jura" to pierwsza na Jurze, oraz trzecia w Polsce Via FerrataAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁ
Reklama
Reklama
Reklama