(pow. myszkowski) Przedstawiciele władz województwa, powiatu myszkowskiego i poszczególnych gmin w związku z Dniem Wszystkich Świętych odwiedzili groby, w których spoczywają polegli w wojnach żołnierze oraz uczestnicy zrywów narodowowyzwoleńczych. Na mogiłach złożono kwiaty, pamięć ofiar uczczono minutą ciszy.
Delegacja samorządowców, w której składzie znaleźli się m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, wicewojewoda Stanisław Dąbrowa, wicestarosta Jan Kieras oraz burmistrz Żarek Klemens Podlejski, odwiedziła i złożyła wiązanki kwiatów na cmentarzu parafialnym przy ul. Ofiar Katynia w Żarkach. Swoje wiązanki złożyli tu także przedstawiciele służb mundurowych, m.in. podinspektor Krzysztof Sosnowski z myszkowskiej komendy policji oraz komendant PSP w Myszkowie Dariusz Caban. Żarecka nekropolia założona w 1819 r. jest miejscem spoczynku dla wielu ofiar światowych wojen, żołnierzy oraz mieszkańców miasta i okolicy. W mogile Żołnierzy Września złożono także ziemię z Katynia, dla upamiętnienia sześciu żarczan, ofiar tej zbrodni. Specjalną kwaterę mają tu ojcowie i bracia paulini z pobliskiego klasztoru w Leśniowie. Na cmentarzu spoczywają również księża, którzy pełnili posługę w tutejszej parafii. Po lewej stronie od wejścia widoczny jest obelisk, upamiętniający miejsce rozstrzelania przez hitlerowców w pierwszych dniach września 1939 r. ponad stu mieszkańców Żarek i okolic. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów także na żareckim cmentarzu żydowskim.
Groby osób zasłużonych dla lokalnej społeczności w Dzień Zaduszny, w piątek 2 listopada, odwiedzili przedstawiciele władz gminy Poraj. Symboliczne znicze zapłonęły na mogile poległych w II wojnie światowej w Dębowcu, na zbiorowej mogile wojennej w Poraju oraz grobie zmarłego przed kilkoma miesiącami radnego Jana Augusta Dudy. Mogiła Poległych w II Wojnie Światowej w Dębowcu zawiera ciała 41 osób, w tym 2 osób cywilnych i 39 żołnierzy z 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, wchodzącego w skład 7 Dywizji Piechoty, którzy rankiem 3 września 1939 r. stoczyli bitwę z żołnierzami niemieckimi z 2 Pomorskiej Dywizji Lekkiej. Na cmentarzu parafialnym w Poraju w zbiorowej mogile wojennej pochowani są z kolei Józef Lutomski, Bronisław Kowalczyk, Stefan Kowalczyk, Jerzy Szczęsny, Bronisław Macioł i Stanisław Martwik - żołnierze Wojska Polskiego, polegli podczas pacyfikacji wsi Mrzygłódka 26 czerwca 1944 roku. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze