(Żarki) W piątek 16 marca przy Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach uroczyście otwarto kompleks sportowy, wybudowany w ramach programu Moje Boisko – Orlik 2012. Orlik w Żarkach o powierzchni prawie 3500 m2 jest największym tego typu sportowym kompleksem w powiecie myszkowskim. Obiekt powstał w miejsce zaniedbanego, asfaltowego boiska piłkarskiego.
Otwarcie żareckiego Orlika miało bardzo uroczystą oprawę. Przybyło kilkuset gości ze świata polityki, biznesu i sportu. Na Orlik w Żarkach składają się boisko do piłki nożnej o wymiarach 30x62 m. Boisko ma przepuszczalną podbudowę z syntetyczną nawierzchnią – trawą o wys. 40 mm. Drugim elementem Orlika jest boisko wielofunkcyjne o wymiarach 30x50m. Na tym boisku można zagrać w koszykówkę, piłkę ręczną lub tenisa ziemnego. Zastosowano nawierzchnię poliuretanową na podbudowie przepuszczalnej. Są szatnie, toalety. Boisko jest oświetlone za pomocą projektorów zamontowanych na 8 masztach. Łączny koszt inwestycji wyniósł 1,38 mln zł., w tym środki z budżetu państwa stanowiły 500 tys., z budżetu województwa – 330 tys., z budżetu powiatu 546 tys.
Orlika budowały firmy „Grumix” i „Martinex. Radość z otwartego Orlika wyrażali starosta myszkowski Wojciech Picheta, wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski i dyrektor Zespołu Szkół Mariola Piątek: - To obiekt, z którego możemy być dumni, gdyż przyczyni się do propagowania idei sportu w gminie i powiecie. Jestem niezmiernie rad, że kolejna inwestycja w ramach programu Moje Boisko – Orlik 2012 jest zakończona. Dziękuję wszystkim – radnym powiatowym, wykonawcom, dyrektor Marioli Piątek za wkład w inwestycję. Powstanie tego kompleksu nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie marszałka Mariusza Kleszczewskiego. To on był inspiratorem przedsięwzięcia, ale także to dzięki niemu znalazły się środki pozapowiatowe – mówił Wojciech Picheta, który wręczył M. Kleszczewskiemu koszulkę z napisem „I Love Powiat Myszkowski” w podziękowaniu za pomoc w realizacji inwestycji. Mariusz Kleszczewski stwierdził, że realizacja programu budowy Orlików w woj. śląskim przebiega sprawnie: - Dziś po raz pierwszy w tym roku otwieramy Orlika. W 2012 kończy się program Orlik 2012. W woj. Śląskim będzie ich ogółem 180, a w całej Polsce ponad 2500. Myślę więc, że ten program został zrealizowany tak, jak zapowiadaliśmy, ale głównie dzięki temu, że można było zrobić montaż finansowy województwa i powiatu. Podobnie jest z funduszem popowodziowym i tzw. schetynówkami. Dzięki tej współpracy zrobiliśmy tyle inwestycji – stwierdził M. Kleszczewski, który dodał, że na koszulce powinno być napisane: „We love powiat myszkowski”.
ZDARTE KOLANA WICEMARSZAŁKA
Wicemarszałek Kleszczewski, były uczeń Zespołu Szkół w Żarkach, wspominał z nostalgią dawne rozgrywki na zniszczonym, asfaltowym boisku, które wraz z budową Orlika, przeszło do historii: - Rozmawiałem z Przemkiem Tabaką, że wiele razy kolana zdarliśmy na asfalcie, z kolei wiele razy z prof. Makiełą zimą wylewaliśmy wodę, żeby można było na drugi dzień pojeździć na lodowisku na tym dawnym boisku. Mam więc wiele wspomnień i z tą szkołą i z tym boiskiem i bardzo się cieszę, że nasze dzieci i wnuki będą mogły grać na tym nowym boisku. W powiecie myszkowskim w tym roku będziemy otwierali aż 6 Orlików. Mogę powiedzieć, że powiat zakończy rok na szóstkę – dodał M. Kleszczewski. Chwilę po tym, wszyscy opuścili mury szkoły, by przenieść się na Orlika i uroczyście przeciąć wstęgę, co zrobili: starosta Wojciech Picheta, wicestarosta Jan Kieras, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Szczerbak, wicemarszałek Mariusz Kleszczewski, dyrektor szkoły Mariola Piątek i przewodnicząca rady rodziców Mariola Tabaka. Samorządowcy spróbowali także sił w strzelaniu karnych, dokonując na Orliku swoistego „chrzestu”. Większość pudłowała, aczkolwiek były starosta Leon Okraska i Mariusz Kleszczewski popisali się dużymi umiejętnościami piłkarskimi, bez trudu pokonując młodego bramkarza.
Marcin Bareła
Napisz komentarz
Komentarze